Orbánův projev na konferenci CPAC – třetí část

Osmý bod: každý den přečtěte kus knihy. Sám nejsem akademik, ale faktem je, že žádný vynález zatím nepřekonal knihu jako prostředek k pochopení a zprostředkování myšlenek. Svět je stále složitější a my musíme věnovat čas jeho pochopení. Já si například každý týden vyhradím jeden celý den na čtení. Čtení nám také pomáhá pochopit, jak přemýšlejí naši oponenti a v čem je jejich myšlení chybné. Pokud víme tohle, všechno ostatní už je pouhá technikálie. Ta spočívá v tom, že musíme své myšlenky převést do jazyka každodenních jednání a politické komunikace. V tom nám mohou pomoci konzultanti, ale pochopení problému je na nás, kdo politiku tvoříme.

Čtení nám také pomáhá pochopit, jak přemýšlejí naši oponenti a v čem je jejich myšlení chybné.

Devátý bod: věřte. Nedostatek víry je nebezpečný. Pokud nevěříte, že dojde ke konečnému zúčtování a že se budete zodpovídat ze svých činů před Bohem, budete si myslet, že si můžete dovolit cokoliv. Zpočátku jsem to nepovažoval za prioritu, ale naučil jsem se, že pokud budeme věnovat čas své víře, úspěch se dostaví snáze. Poslancem parlamentu jsem již dvaatřicet let a začínám sedmnáctý rok ve funkci premiéra. Dbám na slova proroka Izajáše, který řekl: “Nebudeš-li pevně stát ve své víře, neobstojíš vůbec.” V politice, drazí přátelé, to je zákon.

Desátý bod: získávejte si přátele. Naši protivníci, progresivističtí liberálové a neomarxisté, si navzájem kryjí záda. Naproti tomu my, konzervativci, jsme schopni se mezi sebou pohádat kvůli sebemenšímu problému. A pak se divíme, že nás naši protivníci zahnali do kouta. Pokud chceme v politice uspět, neměli bychom se nikdy dívat na to, v čem se neshodneme, ale hledat společné body. Uvedu příklad. Vatikán je jedním z našich nejdůležitějších evropských spojenců. Je spojencem jako strážce křesťanských hodnot, v podpoře rodin a společně potvrzujeme, že otec je muž a matka je žena. Společně se zasazujeme o mír a o uprchlíky z Ukrajiny. V otázce nelegální migrace se však naše myšlení rozchází. Neměli bychom se dívat na otázky, o kterých můžeme vést ostré spory, ale hledat způsoby, jak můžeme spolupracovat. Věřte mi, že pokud tak neučiníme, naši odpůrci nás budou lovit jednoho po druhém.

Jedenáctý bod: budujte společenství. Přátelé, v průběhu let jsem se také naučil, že bez fungujících komunit není konzervativního politického úspěchu. Čím méně je komunit a čím osamělejší jsou lidé, tím více voličů přechází k liberálům. Čím více je komunit, tím více hlasů dostáváme. Tak je to jednoduché. Musíme pochopit, že politický subjekt musí taková společenství zahrnovat.

Čím méně je komunit a čím osamělejší jsou lidé, tím více voličů přechází k liberálům. Čím více je komunit, tím více hlasů dostáváme. Tak je to jednoduché.

A konečně dvanáctý bod: budujte instituce.  Ať už se jedná o think tanky, vzdělávací centra, dílny pro talenty, instituty pro zahraniční vztahy, mládežnické organizace nebo cokoli jiného, měly by mít politický aspekt. Nezapomínejme: politici přicházejí a odcházejí, ale instituce s námi zůstávají po generace. Ony, instituce, mají schopnost politiku intelektuálně obnovovat. Nové nápady, nové myšlenky a nové lidi potřebujeme znovu a znovu. Pokud se vyčerpají, dojde nám munice a náš protivník s námi nebude mít žádné slitování.

Vážení přátelé,

Celý svět prochází obrovskými změnami. Je zvláštní, ale pravdivé, že ničivé ideologie fašismu a komunismu vznikly na Západě. Nikdy nás nenapadlo, že by se komunisté mohli vrátit nejen z Východu, ale i ze Západu. Nyní vidíme, že progresivisté ohrožují celou západní civilizaci a skutečné nebezpečí nehrozí zvenčí, ale zevnitř. Vy, drazí američtí přátelé, jste s tím konfrontováni ve Spojených státech, zatímco my v Evropské unii. Máme co do činění se stejnými lidmi: bezejmennými, ideologicky vyškolenými byrokraty, kteří sedí ve Washingtonu a v Bruselu. Progresivní liberálové, neomarxisté opojení snem o wokeness, ti, které platí George Soros. Chtějí zničit západní způsob života, který vy i my tolik milujeme: to, za co bojovali vaši rodiče během druhé světové války a studené války a za co jsme bojovali my, když jsme vyháněli sovětské komunisty z Maďarska.

Rozhodujícím rokem bude rok 2024: vy budete mít prezidentské volby a volby do Kongresu a my volby do Evropského parlamentu.

Moji přátelé,

Musíme se pustit do boje a v tomto boji můžeme uspět pouze tehdy, budeme-li společně a organizovaně. Musíme si vzít zpět instituce ve Washingtonu a Bruselu. Musíme v sobě navzájem najít přátele a spojence. Musíme koordinovat pohyb našich vojsk, protože stojíme před velkou výzvou. Rozhodujícím rokem bude rok 2024: vy budete mít prezidentské volby a volby do Kongresu a my volby do Evropského parlamentu. Tato dvě místa určí dvě fronty v bitvě, která se vede o západní civilizaci. Dnes nemáme v rukou ani jedno z nich. Přesto potřebujeme obě. Máme dva roky na přípravu. Maďarská lekce spočívá v tom, že nemáme žádnou stříbrnou kulku. Máme pouze práci. Musíme ji udělat. Pusťme se do toho! Díky a hodně štěstí!

Jeden myslel na “Orbánův projev na konferenci CPAC – třetí část

 • 6. 7. 2022 (16:18)
  Trvalý odkaz

  Vážený pane doktore,

  zajímalo by mne, co říkáte na tohle:

  “Čečenští bojovníci vedou na Ukrajině džihád za obranu islámu, prohlásil předseda čečenského parlamentu Magomed Daudov. A pokud je ruský prezident Vladimir Putin nezastaví, budou prý pokračovat, pokud nedorazí do Berlína.

  „Prezidente Vladimire Putine, Ramzan Kadyrov a naši bratři brání islám. To je první a nejdůležitější. Brání naše hodnoty. Brání vznešenost Všemohoucího. Ramzan Kadyrov, vůdce Čečenska, hraje v tomto džihádu hlavní roli, stejně jako všichni velitelé pod jeho vedením. Je to především kvůli víře ve Všemohoucího, kvůli našim duchovním hodnotám a našemu jazyku,“ prohlásil Daudov.”

  Vzpomínám si, jak jste na začátku Ruskem vyprovokované války psal, že existuje varianta Islamizace Ukrajiny (něco ve smyslu, že se ukrajinští chlapi vzhlédnou v násilnickém islámu). Teď tu máme černé na bílém, že čečenští džihádisté vraždí Ukrajince a Ukrajinské obránce a jejich motivací je šířit islám a “Velký ochránce slovanů” (jak ruská propaganda vykresluje Putina) toto podporuje.

  Nemáte obavy, že jste se zmýlil ? (Byť jste to psal pouze jako možnou variantu) Ani toto Vás nepřesvědčí, že veškerá pomoc (třeba i dodávky zbraní) Ukrajině je nutnost a je i v našem zájmu? Když nevidíte nebezpečí v Putinovském Rusku, v čečenských batalionech byste možná mohl.

  Moc díky za jakýkoli komentář a zdravím.

Komentáře nejsou povoleny.