Hampl versus Patočka o multikulti

12. ledna jsem v Českém rozhlas diskutoval s jedním z netvrdších ideologů české radikální levice, zakladatelem hnutí Duha Jakubem Patočkou. Podle očekávání jsme se neshodli vůbec v ničem a hovor byl plný osobních útoků. Tématem byl multikulturalismus – je možné a správné, aby byly v Evropě vytvářeny islámské komunity a aby si sem muslimové přiváželi veškeré své zvyklosti, včetně právního systému?

 

Jakub Patočka:  Všichni lidé všech vyznání chtějí žít v míru, lásce a přátelství. Multikulturalismus neselhal, je to základní humanistické přesvědčení.  Problémy v soužití lidí různých kultur je důsledkem demontáže sociálního státu.

Petr Hampl: Připomenu, že už před desítkami let americký sociolog Peter L. Berger se svými spolupracovníky jasně ukázal, že multikulturalismus nemůže fungovat.  Vraždy ve Francii nebyly ojedinělou záležitostí. K podobným útokům tam dochází téměř každý týden. Víte, že v Anglii je tomu podobně, ve Švédsku je tomu podobně, v Holandsku je tomu podobně. Všude, kde k sobě bezmyšlenkovitě navezete lidi z různých kultur, nedochází k tomu, že by se lidí začali mít rádi, ale produkuje to fundamentalismus.

Peter L. Berger se svými spolupracovníky jasně ukázal, že multikulturalismus nemůže fungovat. Vraždy ve Francii nebyly ojedinělou záležitostí. 

Jakub Patočka: Nemá smysl, abychom se tloukli po hlavě studiemi. Musíme přemýšlet o tom, jak islám integrovat a ne o tom, jak se ho zbavit.

Petr Hampl: Je velký rozdíl, zda se stýkají kultury, jejichž fundamentalismus je násilný a který má v sobě vbudovanou snahu totálně ovládnout území, na kterém jeho příslušníci žijí. Nezodpovědní lidé sem navezli lidi, kteří nejsou schopni a ochotni s námi žít. Téměř každý den se zabíjí, každý den se znásilňuje, i když v Čechách to jsou zatím jen vyhrůžky. S tím musíme něco dělat.

Jakub Patočka: Že by se islám pokoušel ovládnout další území, to je pověra, která souvisí s rasismem. Muži jako pan Hampl způsobují, že se tu muslimové cítí v ohrožení. Za to bychom se měli stydět.  

Petr Hampl: Je skutečností, že z islámských komunit, tak jak vypadají v současné době v Evropě, se pravidelně rekrutují teroristé. To nelze popřít. V českých zemích máme nějaké muslimy odjakživa, nikdy s nimi nebyly problémy a konflikty. Změna přišla až před dvěma lety, kdy se místní islámská komunita začala radikalizovat. Před tím se totiž věřilo, že přistěhovalci se mají přizpůsobit. Jen před pár dny řekl šéf místních muslimů v České televizi, že chce v České republice zavést šaríju. Až tak daleko jsme došli.

Petr Hampl: Nechť se přizpůsobí. Pokud tu chtějí žít, ať převezmou naši kulturu, naši ústavu, naše právo. S lidmi, co jsou ochotní se přizpůsobit, není nejmenší problém. Problém je s lidmi, co chtějí v Evropě žít jako muslimové včetně muslimského práva. Multikulturalismus tvrdí, že na stejném území mohou žít dvě různé kultury a nemusí se jedna druhé přizpůsobit. Vidíme, jak to v praxi dopadá.

Jakub Patočka: Naší základní hodnotou není asimilace, ale svoboda. Muslimů, kteří by neakceptovali právo země, ve které žijí, takové je naprosté minimum. Něco jiného je, že zásady jejich náboženství jsou pro ně podstatnější než zákony země, ve které žijí. Je zvládnutelné, aby muslimové přejali evropskou koncepci svobody.

Kompletní nahrávku si můžete poslechnout zde.