Pravda, lež a přehánění

Vláda vyrábí průšvihy jako na běžícím páse, pokaždé je bezradná, ale pokaždé ji zachrání „vlastenecká alternativa“, která předtím s jistotou tvrdila, že vše dopadne naprosto šíleně. Část veřejnosti pak srovnává realitu s tím nadsazeným obrazem, a dojde k závěru, že je to vlastně docela dobré.

Proto je tak důležité mluvit jasně. Nikdo dnes nemůže s určitostí říct, že čeští kluci budou umírat v ukrajinské stepi. Je nicméně jisté, že nedobrovolné posílání českých mužů na východní frontu se rýsuje jako jedna z možností, a že i česká vláda s tím jako s jednou z možností počítá. Už to samo o sobě je nepřijatelné.

Nikdy nebylo jasné, že tisíce lidí přes zimu zmrznou. To byl nejvíc katastrofický scénář pro dlouhé třeskuté mrazy. Dostali jsme tedy jen nějaké zápaly plic z nevytopených bytů a kanceláří (a nejspíš i nějaké mrtvé).  Tisíce lidí spadly do exekucí, protože nemají na složenky. Postupně jsou zavírány další a další výroby, a ty největší se zbavují části zaměstnanců, protože při tak drahých energiích to jinak nejde.

Zkusím tedy vyjasnit i další tvrzení a očekávání.

Netvrdím, že od příštího roku budou české děti negramotné. Ale tvrdím, že se bude plynule snižovat úroveň výuky ve všech předmětech

Netvrdím, že do dvou let bude v České republice žít milion Arabů, Afgánců a Somálců a že zde budou stovky non-go zón. To je naprosto extrémní scénář. Ale tvrdím, že tandem Fiala – generál přistoupí na bruselské přidělování „uprchlíků“. Zdá se, že teď zájem o tuto problematiku v západní části Evropa klesá jednoduše proto, že hlavní proud jde z východu a náklady platí východoevropské země. Tady není žádný důvod k solidaritě. Ale jakmile tohle pomine, zjistíme, že příslušné úřady učinily příslušné kroky k tomu, abychom rychle dohnali Německo, Nizozemí, Francii a další země, kde výměna obyvatel probíhá naplno.

Netvrdím, že se začnou masově provádět kastrace českých dětí. Ale tvrdím, že ty skupiny, které společnost tím směrem tlačí, budou mít plnou podporu prezidenta, vlády i všech úřady. Bude přibývat LGBT programů na základních školách. Bude přibývat školek, kde budou malým dětem zpochybňovat jejich pohlaví. Vyrostou další „podpůrná centra“, kde aktivisté vysvětlí zmateným mladým lidem, že univerzálním řešením jakéhokoli problému je změna pohlaví. A budou zničeny tisíce životů.

Netvrdím, že od příštího roku budou české děti negramotné. Ale tvrdím, že se bude plynule snižovat úroveň výuky ve všech předmětech a že české děti toho budou umět stále méně.

Netvrdím, že do roka skončí všechny zemědělské podniky a že většina populace bude hladovět. Ale tvrdím, že zemědělská výroba bude nadále klesat, ceny potravin stoupat a že bude přibývat těch, kdo se nemohou dosyta najíst.

A tak je to se vším.

Nemůžeme ani zabránit tomu, aby v tom někteří aktivisté vychovávali své malé děti, které se pak v noci budí strachem z Babiše

Nechme přehánění vládní propagandě. Nemůžeme ji zabránit, aby vykreslovali obrazy, kdy do českých bytů vtrhávají ruská komanda, aby odvlekli jejich obyvatele do sibiřských lágrů. A nemůžeme jim zabránit ani v historkách o tom, že pokud nebude okamžitě zavedena cenzura, ta komanda opravdu přijdou. Nemůžeme jim zabránit ve vykreslování Rusů jako polonahých divochů vyzbrojených puškami z 19. století. Nemůžeme jim zabránit v tvrzení, že když budou mít důchodci levnější vlak, všichni ostatní budou kvůli tomu uvrženi do nesnesitelné chudoby. Ani v šíření báchorek, že když nebude to pěti let zničeno evropské hospodářství, zeměkoule zanikne v plamenech.

Nemůžeme ani zabránit tomu, aby v tom někteří aktivisté vychovávali své malé děti, které se pak v noci budí strachem z Babiše (to je zcela konkrétní příklad z mého okolí). Ale nemusíme na takový způsob diskuze přistupovat.

Buďme alternativou ne v tom smyslu, že proti jejich lžím postavíme naše lži, ale v tom smyslu, že mluvíme rozumně a střízlivě.

2 komentáře: „Pravda, lež a přehánění

  • 10. 2. 2023 (11:21)
    Trvalý odkaz

    Někdo reagoval (1 komentář?)? To by mne zajímalo jak. Měl nějaké námitky k textu?

Komentáře nejsou povoleny.