Poslech Bidenových projevů je ztráta času

Joe Biden v projevu ke Kongresu připsal rekordní inflaci důsledkům pandemie koronaviru a ruské vojenské operace na Ukrajině. Dělá podle Vás americký prezident správnou věc, když se snaží svým občanům ospravedlnit vnitřní problémy konfliktem na jiném kontinentu? K čemu to může vést a jak to charakterizuje vůdce země?

Řekl bych, že to je normální a běžné. Každý státník, jehož politika skončí debaklem, se snaží najít výmluvy. Svaluje vinu na své předchůdce, na vnější nepřátele, na různé menšiny, na tzv. “objektivní příčiny.”

Podstatné je, že prezident Biden nehodlá podniknout žádné kroky k nápravě situace a nejspíš ani nemá nejmenší představu, co by vlastně podnikat měl. Očichávání a obtěžování dospívajících dívek to nevyřeší a nevypadá to, že by uměl něco jiného.

Jak nedávno napsal Curtis Yarvin, USA čekají na svého Michala Gorbačova.

USA dávají jasně najevo, že jsou připraveny soutěžit s Čínou, nikoli se pouštět do konfliktu, řekl Biden. O čínském prezidentovi se přitom během svého projevu vyjádřil dost emotivně. Jak hodnotíte současnou pozici Spojených států na světové scéně?

Spojené státy americké jsou typickým odcházejícím hegemonem. Jejich rozpadající se společnost už není vzorem, nýbrž odstrašujícím příkladem. Jejich hospodářství upadá. Nedokážou udržet přátelské vztahy s dosavadními spojenci, natož vytvářet nová spojenectví. A jak ukazuje válka na Ukrajině, už nedisponují ani vojenskou mocí dostatečnou k udržení globální dominance.

Jak nedávno napsal Curtis Yarvin, USA čekají na svého Michala Gorbačova.

Mnohem důležitější je, co říká pravděpodobný příští prezident – floridský guvernér Desantis.

Nicméně to neznamená, že nejsou schopny vyvolat velkou válku se stovkami milionů mrtvých. Právě situace, kdy upadající hegemon není schopen přijmout novou roli, bývají velmi riskantní.

Jak celkově hodnotíte projev amerického prezidenta? Řekl něco opravdu důležitého?

Doporučuji neztrácet Bidenovými projevy čas. I kdyby se mělo v americké politice něco měnit, on by byl mezi posledními, kdo se to dozví. Mnohem důležitější je, co říká pravděpodobný příští prezident – floridský guvernér Desantis.

Kromě toho, existuje řada velmi zajímavých amerických analytiků.

Ptala se redaktora serveru Sputnik Taťána Taronskaja

Jeden myslel na “Poslech Bidenových projevů je ztráta času

  • 10. 2. 2023 (21:32)
    Trvalý odkaz

    Ano, ano, Bidenovými projevy nemá cenu ztrácet čas. Jsem moc zvědavá, jestli DeSantis bude prezidentem SSA.
    Nová republika mne nechce pustit komentovat, tak píši zde: Váš dnešní článek “Spolčení debilů” je perfektní…

Komentáře nejsou povoleny.