Public relations

 

Výzkumy se shodují v tom, že 80 % prodejního cyklu probíhá ještě před prvním kontaktem s obchodníkem. Zákazník si čte články, hovoří s jinými manažery, chodí na konference a postupně si vytváří představu o tom, co vlastně potřebuje. V další fázi pak obhlíží webové stránky různých výrobců a různé marketingové materiály a pak teprve, když se výběr zúží, svolí ke kontaktu s obchodníky.

Bude číst jen články psané konzultanty konkurenčních firem nebo i vaše? Kdo ho ovlivní svými názory? Které experty začne brát jako autoritu? A co najde, až jednou zadá název vaší firmy do Google? Desítky odborných článků nebo jen firemní webové stránky? Právě o tom je Public Relations.

Čte potenciální zákazník jen články psané konzultanty konkurenčních firem nebo i vaše? Kdo ho ovlivní svými názory? Které experty začne brát jako autoritu?

Možná už za sebou máte tu zkušenost, kdy si příprava odborných textů vyžádala spoustu drahého času expertů a manažerů, aniž by tomu výsledek odpovídal. Ostatně, ne nadarmo říkají ředitelé konzultačních firem, že s každou skupinou expertů by měl být zaměstnáván i jeden profesionální novinář.

Jestli ale novináře zaměstnávat nechcete, nejspíš hledáte někoho, jako je Petr Hampl.

Zkušený novinář. Na začátku kariéry pracoval jako novinový redaktor a agenturní zpravodaj, dodnes má v odvětví řadu kontaktů a je šéfredaktorem odborného časopisu Data Security Management.  Málokdo zná obor tak zblízka jako právě on.

Minimální nároky na čas expertů. U řady odborných článků stačí poslat odkaz na anglický dokument, absolvovat rozhovor s redaktorem (třeba po telefonu z dálnice D1) a zkontrolovat odborný text. Možná byste se divili, kolik zajímavých článků v nejrůznějších médiích pomohl připravit.

Propojení Public Relations a řízení prodeje. Je samozřejmě užitečné, když jsou mediální aktivity dobře sladěny s prodejem. Většina firem se už v této oblasti vzdala, protože je téměř nemožné najít profesionálního novináře, který by aspoň trochu rozuměl prodejnímu cyklu a souvisejícím problémům. To se týká i propojení Public Relations s aktivitami na sociálních sítích. Teď takového člověka můžete mít.

Aktivity Public Relations zpravidla představují ucelený program zahrnující:

  • Články

  • Tiskové zprávy

  • Osobní Public Relations expertů a manažerů

  • Tiskové konference a další setkání s novináři

Zkrátka, vždy jde o to namíchat směs, která bude optimální z hlediska podpory prodeje, budování značky firmy i osobních „značek“ jednotlivých manažerů a expertů.

MOHLA BY LEPŠÍ PŘÍTOMNOST V MÉDIÍCH ÚČINNĚ PODPOŘIT I VÁŠ PRODEJ? ZKUSTE S NÁMI PROBRAT MOŽNOSTI. NEZÁVAZNOU SCHŮZKU SI MŮŽETE DOMLUVIT ZDE