Miloš Zeman de facto nahrazuje opozici

V únoru jste napsal, že si nemůžete pomoct, ale okamžiky, kdy jste na svého prezidenta hrdý, jsou čím dál častější. Platí to stále? A v čem tedy může být český občan na svého prezidenta hrdý?

Nechci tvrdit, že jsem nadšený ze všeho, co Miloš Zeman dělá. Ale Česká republika je dnes jednou z mála evropských zemí, jejíž prezident je schopný nezávislého myšlení a má odvahu říkat věci, které jsou pravdivé, ale nepopulární. To se ostatně týká i řady našich vnitřních záležitostí. Konec financování České televize daňovými poplatníky nebo ukončení státního financování právnických a humanitních fakult – to jsou záležitosti, o kterých každý ví, že jsou správné a potřebné. Pouze Miloš Zeman má odvahu říkat je nahlas. De facto tak nahrazuje opozici, která tady prakticky není. 

Miloš Zeman de facto ahrazuje opozici, která tady prakticky není. 

Z čeho nadšený nejste?

Z jeho ekonomické politiky. Když se podíváte, co prezident podporuje v ekonomice, všechno to jsou katastrofální záležitosti – pevné svázání kurzu s eurem, zvýhodňování nadnárodních korporací proti českým podnikům, nové byrokratické povinnosti pro živnostníky. V téhle oblasti pan prezident nejedná moudře. 

Na Facebook jste také napsal „poznámku pro ty, co nejsou schopni rozlišit mezi Ruskem a Sovětským svazem“. Pochopil jsem to správně, že nacismus byl podle vás pro český národ mnohem nebezpečnější než sovětská verze komunismu a že kdyby se bolševická revoluce uchytila v Německu a ovládla by i naši zemi, tak by probíhalo vyhlazování českého národa (Ostatně Němec Karel Marx neměl Slovany v lásce.)?

S určitým zjednodušením bychom mohli říct, že po většinu moderních dějin tomu bylo tak, že když Němec viděl Čecha, sahal po pušce. Když Rus viděl Čecha, sahal po lahvi vodky. 

Pro Němce jsou Češi podlidé. Pokud tedy jakoukoliv totalitní ideologii zaváděli Němci, vždycky ji zaváděli s děsivou brutalitou vůči domácímu slovanskému obyvatelstvu. Němci není líto zabít špinavého Čecha. Třeba k Norům se nacističtí okupanti chovali podstatně lépe. 

Můžeme mluvit o velikém štěstí, že bolševismus u nás prosazovali právě etničtí Rusové, a nikoliv etničtí Němci. 

Rusové si naopak Čechů jako národa velmi vážili. Čech – to pro Rusy není špinavý podčlověk, ale bratr Slovan. Skoro bych řekl, že nás vnímají jako své chytřejší a kultivovanější bratry. Můžeme mluvit o velikém štěstí, že bolševismus u nás prosazovali právě etničtí Rusové, a nikoliv etničtí Němci. Ostatně, naprostou většinu komunistických zvěrstev v České republice provedli Češi a Slováci, nikoliv Rusové. Jestliže dnes třeba paní poslankyně Němcová tvrdí, že jí Rusové zabránili v 70. letech studovat, je to lež. Komunistický funkcionář, který jí nepovolil studium, téměř jistě mluvil česky, nikoliv rusky. Vládcům v Kremlu bylo úplně jedno, jestli paní Němcová studuje nebo nikoliv. 

Také jste napsal, že „hrdý buran hájí svoje zájmy. Klidně se uprdne v přítomnosti knížete nebo dokonce knížete kopne do zadku, je-li to zapotřebí, zatímco zakomplexovaný buran se stydí za to, čím je. Cítí nesmírnou vděčnost za každý závan pozornosti, kterou mu šlechta věnuje“. Jaký typ buranů dle vás převládá v našem národě?

Myslím, že jednoznačně ti správní burani. To je vidět třeba z toho, že ani soustředěná několikaměsíční kampaň České televize a hlavních deníků nedokázala Čechy přesvědčit, že je zapotřebí válčit proti Rusku. Lidi, kteří se stydí sami za sebe a za svůj národ (v té stejné glose jsem je nazval zakomplexovanými burany), to je pořád ta stejná parta lidí přezdívaná jako pražská kavárna. 

Lidé, kteří se stydí sami za sebe a za svůj národ (v té stejné glose jsem je nazval zakomplexovanými burany), to je pořád ta stejná parta lidí přezdívaná jako pražská kavárna.

Nebyla o tom i prezidentská volba? Není Zeman prvním (mezi rovnými) z hrdých buranů?

Rozhodně. Z výzkumů víme, že lidé hlasovali v druhém kole prezidentské volby především proti někomu. Lidé, kteří volili Miloše Zemana, tím říkali, „nechceme se stát znovu nevolníky cizího panstva. Chceme žít ve své zemi podle svého.“

Napsal jste, že jestliže dnes čeští intelektuálové tvrdí, že vinu za nastolení marxistického socialismu v Československu nesou Rusové, je to hnusné, amorální a v ostrém rozporu s fakty. Můžete to rozvést?

Hlavní proud české inteligence už od 20. let intenzivně pracoval na tom, aby komunistům ulehčil cestu k moci. Ti lidé obdivovali Stalina, omlouvali koncentrační tábory v Rusku, podporovali veškerá omezování občanských svobod. Podívejte se na Rakousko. Bylo okupováno Rudou armádou až do 50. let, a přesto tam nebyla nastolena marxistická diktatura. O tom, že Československo nešlo rakouskou cestou, o tom nerozhodl žádný Rus. O tom rozhodla pražská kavárna. 

Vnukové levicových intelektuálů, kteří tu pohromu zavinili, dnes spílají do komunistů Rusům, jejichž dědečkové byli umučeni v komunistických koncentračních táborech.

Vnukové těch levicových intelektuálů, kteří tu pohromu zavinili, dnes spílají do komunistů Rusům, jejichž dědečkové byli umučeni v komunistických koncentračních táborech. Pokračovatelé Solženicyna jsou označováni za komunisty a bývalí estébáci vítají americký konvoj. 

Zajímavé je, že v 80. letech tu vládli komunisté, nesnášeli jsme české i ruské komunisty, ale všichni jsme si uvědomovali, že Rusové jsou velký národ. Národ Dostojevského, Puškina, Solženicyna a třeba i Rachmaninova. Dnes nám lidé, kteří o té době neví vůbec nic, nebo to jsou dokonce bývalí estébáci, naznačují, že Rusové jsou méněcenná rasa předurčená k bolševismu. Neberme to vážně. A že si Rusové hájí svůj životní postoj? Každý skutečný národ by na jejich místě jednal stejně. 

Dokončení rozhovoru najdete zde.

Ptal se Lukáš Petřík