Už nikdy jako ovce!

Zná to každý, kdo občas projíždí českým venkovem. Není města, městečka ani vísky, kde byste nenašli pomník z šedého kamene. Na pomníku zpravidla desítky jmen, občas několik desítek. Vzpomínka na první světovou válku, kdy se podařilo nahnat české muže do války kvůli skutečnému nebo domnělému zájmu rodu Habsburků. V každém případě v zájmu, který nebyl jejich ani jejich národa.

Přibližně 300 tisíc jich bylo zabito a dalších minimálně 100 tisíc zmrzačeno. To poznamenalo národ na celé generace. Krize třicátých let by probíhala jinak, kdybychom nebyli zemí vdov a sirotků. Porodnost a rodinný život by vypadaly jinak, kdyby nechyběli manželé pro statisíce žen. A ti muži ve vojenském věku nakonec chyběli i při mobilizaci roku 1938. Mít armádu o 300 tisíc mužů větší, spousta věcí mohla být jinak.

Přibližně 300 tisíc jich bylo zabito a dalších minimálně 100 tisíc zmrzačeno. To poznamenalo národ na celé generace.

Takové celkové zhodnocení ale nemůže zachytit nezměrnou bolest a zničené životy další statisíců. Žen, které přišly o manžely či budoucí manžely. Dětí, které přišly o rodiče. Rodičů, kteří přišli o syny. A to nedokážeme popsat, co prožívali ti v zákopech. V úplně zbytečné válce vedené kvůli tomu, jaký císař či král bude ovládat jaké území (jako by byl mezi těmi císaři, králi a prezidenty nějaký rozdíl).

Mnozí tehdy doufali, že nic podobného se nebude už nikdy opakovat. A skutečně. V samostatném Československu to nepřicházelo v úvahu, pro Říši bylo slovanské obyvatelstvo příliš nespolehlivé, a ať komunistům zazlíváme cokoliv, nikdy nezašli tak daleko, že by české chlapi nahnali do války za sovětské zájmy v nějaké cizí zemi.  Až Fialova vláda.

Dnes o té možnosti mluví premiér, mluví o ní prezident, mluví o ní ministryně obrany. Náčelník generálního štábu si počíná jako jeden z nejvyšších ústavních činitelů a mluví o českém zapojení do války „od první chvíle“ a že by bylo zapotřebí „zapojit celou společnost.“ Nacvičují se odvody, připravuje se mobilizace.

Kdy by k nedobrovolné mobilizaci došlo? Kdy by byli čeští muži (a možná i ženy) posláni na východní frontu? Došlo by k tomu, pokud by velitelé NATO přestali své zapojení do války proti Rusku skrývat a začali o něm mluvit otevřeně. Jde tedy o krok čistě formální. Odvody mohou začít kdykoliv.

Dokonce to jde tak daleko, že se zcela vážně diskutuje o možnosti, že Američané, Britové a Francouzi zůstanou doma, NATO formálně zapojeno nebude a Češi budou posláni na východní frontu v rámci jakési „koalice ochotných“.

Jestli Češi na Ukrajině nakonec umírat nebudou, tak jen proto, že o to Američané nebudou stát.

Jestli Češi na Ukrajině nakonec umírat nebudou, tak jen proto, že o to Američané nebudou stát. Pokud by ale Američané vyjádřili jen nejmenší zájem, je současná čeká vláda připravena zahájit nedobrovolné odvody a poslat do mlýnku na maso tisíce českých kluků a mužů. Aspoň tomu nasvědčují veškeré její kroky a prohlášení jejích představitelů. V českých zemích může být jejich místo zaplněno snadno – třeba těmi migranty, kteří se momentálně přeplavují přes středozemní moře a jejichž povinné přijímání vláda slíbila.

Je tedy docela možné, že dojde na testování naší morálky. Každý z nás bude stát před rozhodnutím, jestli se podílet na jatkách organizovaných kvůli cizím ziskům. A bude to vážné. Půjde o život a tomu bude odpovídat tvrdost státního postupu. To je někde úplně jinde, než kdy vám hrozí zablokování na facebooku nebo problémy v práce. To je někde úplně jinde, než když si někam nevezmu roušku, cíleně provokuji policisty, dostanu pár facek a cítím se jako disident. Tohle už nebude hra.

Mnoho psychologických studií ukazuje, že v takových situacích lépe obstojí ti, kdo předem počítali i s tou nejhorší možností. Je čas se na to připravovat. Čas budovat odhodlání nenechat se odvést v žádném případě, ať budou sankce jakékoliv. Jakékoliv. A podpořit každého, kdo také odmítne.

Mnoho psychologických studií ukazuje, že v takových situacích lépe obstojí ti, kdo předem počítali i s tou nejhorší možností.

Jak říkají izraelští přátelé: Už nikdy jako ovce!

Mimochodem, ono být v Osvětimi a čekat na místo v plynové komoře nebo se nechat hnát proti ruským kanónům nebo čekat na zásah termobarickou bombou – on to zase takový rozdíl není.

Už nikdy jako ovce!

P.S. A pokud nás nikam hnát nechtějí a je ze strany vlády jenom taková neobratná komunikace, pak jim tenhle postoj nemůže vadit ani trochu.

3 komentáře: „Už nikdy jako ovce!

 • 30. 6. 2023 (12:23)
  Trvalý odkaz

  Co císař pán, ale španělská chřipka, to byla potvora…

 • 26. 6. 2023 (23:42)
  Trvalý odkaz

  1) Z časů po první válce znám případ, kdy válečná vdova se 6 dětmi dala dvě děti na vychování do USA sestře. Nejspíš už je pak nikdy neviděla. Jen si psali. Nebo holky na vdávání odjely se vdát do zahraničí. Protože tady byli muži akorát tak na pomnících. Tyhle ztráty je třeba k válce taky připočítat. Již brzy k vidění v moderním podání u Ukrajinek.

  2) Komunisti mohutně zbrojili. Měli zbrojovky a k nim nutnou průmyslovou základnu. Chrlili kvanta zbraní všeho druhu. Živili obrovskou armádu. Ale nikdy ji neposlali bojovat do zahraničí. Fialovci mají trpasličí armádu, zbrojní průmysl tu převážně oprašuje zbytky zbraní po komunistech. Co může být výsledkem jejich plánů na mobilizaci, než amatéři v maskáčích z minimálním výcvikem co někde budou vyměňovat své životy za ruské granáty?

 • 26. 6. 2023 (18:39)
  Trvalý odkaz

  Chtějí, resp. chtějí se za jakoukoli cenu zavděčit svým pánům. Proto nás do války klidně zavlečou a budou čekat na pochvalu. Dnes na Novikách: https://www.novinky.cz/clanek/domaci-velvyslanec-cr-pri-nato-landovsky-neni-cas-na-primeri-40435808#utm_content=ribbonnews&utm_term=NATO&utm_medium=hint&utm_source=search.seznam.cz
  V článku ten člověk zcela otevřeně přiznává, že Ukrajině prostě nebude povoleno ani zahájit jakákoli jednání o míru, a to bez ohledu na situaci na bojišti. I kdyby byly ukrajinské ztráty 10:1 (a možná, že někde jsou), nevadí. Životy miliónů Ukrajinců i celou Ukrajinu jsme ochotni obětovat za sebemenší naději na oslabení Ruska. A až páníčci zavelí, pošlou tam naše kluky umírat a ještě za to budou “spojencům” poníženě děkovat. Ti nám za to jistě rádi půjčí na hezký úrok, abychom si nakoupili jejich zbraně. A až to skončí, tak oni budou mít zisky, kdežto tady zbydou jen dluhy, hromadné hroby a místo pro nové “evropany”.

Komentáře nejsou povoleny.