Jak je možné, že si anticivilizační aktivisté připadají užiteční?

Otázka týdne z 20. prosince 2019

Jsme zvyklí vidět aktivisty jako lidi, kterým se prostě nechce pracovat. Je to správný a pravdivý pohled.  Ale kdo se s nimi dostane do bližšího kontaktu, všimne si, že je to ještě vážnější. Mnoho z nich tomu opravdu věří!

Americký sociální psycholog David Riesman kdysi napsal, že upřímný je ten, kdo věří vlastní propagandě. Je normální, že lidé si osvojují takový pohled na svět, který podporuje jejich ekonomické zájmy. To jsem snad dostatečně vysvětlil v páté kapitole Prolomení hradeb.

Přesnější je tedy říct, že aktivisté upřímně věří takovým ideologiím, které ospravedlňují, že nemusí chodit do práce.

Častěji slyšíme o záporném pólu těch ideologií – docela obyčejném strašení. Jestli vlády okamžitě neuvolní ohromné peníze, planeta Země se zhroutí. Nebo se nás zmocní Putin. Nebo dojde k povstání extrémní pravice a budou obnoveny plynové komory. Nebo povstanou muži z bílé dělnické třídy a nastane masové znásilňování.

Po celé tisíce let žili lidé špatně a uboze, v zajetí svých předsudků a temnoty mysli. Potom se objevilo světlo pokročilého feminismu.

Všimněte si, že v tom nikde není žádný reálný problém ani žádná reálná hrozba. Pochopitelně. Pracovat na odstranění skutečného problému by totiž vyžadovalo vyvinout skutečné úsilí. Hrozilo by také, že problém bude vyřešen, a to nikdo nechce.

Ale neziskovkářský mýtus má i svůj pozitivní příběh. Zní přibližně takto. Po celé tisíce let žili lidé špatně a uboze, v zajetí svých předsudků a temnoty mysli. Potom se objevilo světlo pokročilého feminismu. Lidé konečně zjišťují, že existuje 96 pohlaví, a že penis a vagina jsou jen „sociální konstrukty“. Až se tato pozitivní znalost rozšíří, budou lidé osvobozeni, a začne se jim lépe žít. Zlepší se vztahy. Bude uvolněna obrovská kreativita. Práce expertů gender studies má tak vyšší přínos pro národní bohatství než práce energetiků nebo strojařů.  A nezapomínejme. Oni tomu opravdu upřímně věří!

Když se nad tím zamyslíme, je možné si představit, že by nějaký expert prováděl celý život složité pokusy, zkoumal lidský mozek a nakonec skutečně objevil něco, co přinese takové revoluční zlepšení života. Budiž. Jenže tady světlo přináší lidé, kteří se pár měsíců učili jednoduché poučky, a kterým chybí i běžné středoškolské znalosti fyziky a biologie, o životní zkušenosti nemluvě.

Emoce musí být neustále vybičovány na maximum. Stačí totiž sebemenší závan logického myšlení a celá ta konstrukce se rozpadne – multikulti, klimatické legendy i gender začnou být docela obyčejně hloupé

Což je jedním z důvodů, proč je s aktivismem spojeno tolik hysterie. Emoce musí být neustále vybičovány na maximum. Stačí totiž sebemenší závan logického myšlení a celá ta konstrukce se rozpadne – multikulti, klimatické legendy i gender začnou být docela obyčejně hloupé a směšné.