Všechno, co je opravdu důležité, se odehrává v hlavě Andreje Babiše

Odpovědi na otázky kanálu neČT24

Premiér Fico hovořil o možném „trestu Západu” za zvolení Pellegriniho. Prohlásil, že by se nedivil, kdyby Evropská komise „skočila Slovensku na fondy”. Může podle Vás Brusel potrestat Slovensko kvůli výsledkům prezidentských voleb?

Předpokládám, že americké vedení, bruselské vedení, Sosorovi nástupci a další globalistické skupiny budou usilovat o to, aby na Slovensku nadále vládly nevolené instituce jako nejvyšší soud a neziskovky. Pokud se Robert Fico pokusí skutečně převzít moc a začít vykonávat mandáta, který mu občané svěřili, může počítat s ostrým tlakem z ciziny.

 …boj o politické směřování každé země se odehraje v té zemi a že rozložení sil v každé zemi je jedinečné.

Připomínám ale, že nepřátelský tlak z ciziny je něco, co je pro obyvatele každého státu hodně výhodné. Když je vaše vláda ve světě oblíbená, tak vás nepotřebuje a může hodit obyvatele přes palubu. Když je vaše vláda ve světě nenáviděná, musí se opřít o vlastní obyvatelstvo a zohledňovat zájmy nižších vrstev. Je tedy rozumné podporovat takové politiky, kteří mají ve světě co nejhorší jméno. Slovenští voliči jednají racionálně.

Český mainstream neunesl prohru Ivana Korčoka. Tvrdí, že Pellegrini se dostal do funkce lžemi a strašením, že jeho soupeř zatáhne Slovensko do války. Nepřipomíná Vám to kampaň před českými prezidentskými volbami? Média tehdy psala to samé i o Babišovi. Přitom Babiš i Pellegrini pouze citovali své soupeře a vyslovovali obavy určité části společnosti. Proč to na Slovensku na rozdíl od Česka zafungovalo?

Může Pellegriniho výhra sloužit jako jistá inspirace pro Čechy podporující mírová jednání v konfliktu na Ukrajině?

Rozhodně ano. V tuto chvíli se všechno, co je v české politice opravdu důležité, odehrává v hlavě Andreje Babiše. Všechno ostatní jsou podružné záležitosti. Buď se Andrej Babiš rozhodně jít cestou Orbána a Fica, a začne číhat na vhodnou příležitost, kdy by mohl zlomit moc liberální oligarchie. Nebo se rozhodne takovému konfliktu vyhnout, a pak není v dohledné době naději na změnu, protože žádná jiná opoziční skupina ani opoziční proud nemá dostatečnou sílu ani dostatečné schopnosti.

Andrej Babiš situaci na Slovensku pozorně sleduje a je možné, že Pellegriniho vítězství jej bude inspirovat, aby do přímého konfliktu s válečnickými fanatiky šel i on.

Jak výsledek voleb na Slovensku ovlivní dynamiku vztahů mezi Českou republikou a Slovenskem a také v EU a NATO?

Na dění v EU a NATO to nebude mít žádný vliv. Slovensko je příliš malá země. Ale poměry v České republice to ovlivnit může. V každém případě platí, že boj o politické směřování každé země se odehraje v té zemi a že rozložení sil v každé zemi je jedinečné.