Vyšetřování zločinů a analytické myšlení

Pentagon nemůže potvrdit ani vyvrátit zprávy o masakru v Buče. To čeští diskutující na sociálních sítích mají naprosto jasno. Stejně jako v jiných zemích.

Co tedy přesně víme. Zazněla zpráva o tom, že ruská armáda v Buče zavraždila několik set nebo dokonce několik tisíc ukrajinských civilistů. Ta zpráva přišla ze zdroje, který v posledních týdnech opakovaně prokazatelně lhal a který měl silnou motivaci vytvořit takový hoax právě teď, kdy se schyluje k velké bitvě na východní Ukrajině a velká část ukrajinských branných sil je obklíčená. Máme tedy právo být skeptičtí, ovšem rozhodně to není důkazem, že masakr neproběhl.

Kromě toho víme, že ukrajinská strana postupovala způsobem, jaký známe od konspiračních teoretiků. Necháte časový odstup od události, pak o ní teprve začnete mluvit, a každých pár hodin taháte jinou verzi (podle toho, jak si lidé všímají mezer v té předchozí). Báchorky o tom, že Američani údajně nebyli na Měsíci, se objevila víc než dvacet let po jejich přistání, kdy nebylo možné spoustu věcí pořádně ověřit. Satelitní snímky z Buče se objevily s pětidenním zpožděním. Jestli je měli, proč je nezveřejnili hned? Ještě víc důvodů ke skepsi, ovšem rozhodně to není důkaz, že masakr neproběhl.

Kromě toho by to bylo poprvé v dějinách, kdy by se viníci nepokusili zločin zakrýt. Ještě víc důvodů ke skepsi.

Pak tu jsou videa, která měla být údajně natočena těsně po vstupu Ukrajinců do Buče. Žádné mrtvoly na nich nejsou. Jenže jsou ta videa pravá? Nedokážeme to říct. Rozhodně tím nic vyvráceno není.

Byla určena výhradně těm, kdo překypují emocemi, sami jsou dojati ušlechtilostí svých emocí a potřebují pro ně pravidelnou potravu.

Pak tu jsou „zaručené“ analýzy specialistů na to, že všechny mrtvoly jsou gumové a že nikdy žádná událost vlastně neproběhla – od přistání na Měsíci přes útok na Dvojčata až po masakr v Chuchtownu. Když tihle lidé stejně odborně tvrdí, že Buč byla inscenovaná, má člověk chuť věřit, že se to opravdu stalo. Ale důkaz to není.

Zkrátka, nevíme a nejspíš se nikdy nedozvíme. Víme, že Rusko chtělo kvůli události v Buči svolat Radu bezpečnosti OSN a že to Velká Británie zablokovala. Z toho můžeme něco usuzovat, ale jistotu nám to opět nedává.

Co s tím? Udržet si odstup a chladnou hlavu. A totéž vůči podobným obviněním z druhé strany (který je taky spousta, ale nerozmazávají se v českých médiích.

Nicméně pokud se vám podaří chladnou hlavu udržet, tak ta zpráva stejně nebyla pro vás. Byla určena výhradně těm, kdo překypují emocemi, sami jsou dojati ušlechtilostí svých emocí a potřebují pro ně pravidelnou potravu.

Po uzávěrce článku
přišla informace, která to celé staví ještě do jiného světla. Od začátku války kolují stovky nejasných videí, ve kterých se jedna nebo druhá strana snaží přesvědčit veřejnost, že ta druhá se dopouští brutálních válečných zločinů. Včera ale přišel průlom. Analytici New York Times vyhodnotili jedno z videí jako pravé. Jsou na něm Ukrajinci zabíjející ruské válečné zajatce. Tedy zločin první kategorie. Teď je více než jasné, proč bylo zapotřebí zaplnit média zprávou o údajném masakru Buče. A proč musel prezident Zelenský vyhrožovat novinářům, že kdo do toho bude rýpat, toho čeká “přinejlepším vězení.”

3 komentáře: „Vyšetřování zločinů a analytické myšlení

 • 8. 4. 2022 (19:24)
  Trvalý odkaz

  Zajímalo by mne, při Vaší fascinací Orbánem, co říkáte na diametrálně odlišný přístup jiného partnera z V4 – Polska. Čím si vysvětlujete tak diametrálně odlišný postoj, když se jedná o blízké a spřátelené národy. Navíc i spřátelené a ideově sblížené vlády.

  Dnes Jaroslaw Kaczinsky: “„Pokud premiér Orbán říká, že jasně nevidí, co se stalo v Buči, doporučil bych mu navštívit očního lékaře. Je to zklamání,“ řekl Kaczyński s poukazem na masakr civilistů v ukrajinském městě, připisovaný ruským okupačním silám. Podle šéfa polských vládních konzervativců je Orbánův přístup „velmi smutný“ a je zklamáním.” (Novinky.cz, 8.4. 22)

  Díky

  • 9. 4. 2022 (14:56)
   Trvalý odkaz

   Obávám se, že polské národní hnutí dosud žije v 19. století – svým pohledem na svět, svým klerikalismem a svými postoji k USA a Rusku. Je to špatné pro lidi v Polsku a je to špatné pro jejich sousedy. Zvláště, když toho Američané dokáží dobře využít. Na jedné straně pro ně Kaczinského vláda dělá špinavou práci, jakou by americká veřejnost jen stěží dovolila, na druhé straně se Američané snaží Kaczinského vládu svrhnout a nahradit nějakou radikálně neomarxistickou. Kaczinsky asi doufá, že když bude hodně servilní, Američané ho vezmou na milost. Dopadne to jako pokaždé. Téměř nic není na světě tak pevné jako americký zvyk házet spojence přes palubu.

 • 7. 4. 2022 (11:05)
  Trvalý odkaz

  Jeden postřeh. Pár dnů po oznámení událostí v Buče jsem v TV na CNN Prima news zaregistroval reportáž z tohoto města. Štáb (český) byl na ulici plné vraků ruských tanků. A popisoval boj, kdy Ukrajinci zablokovali ulic hořící cisternou a pak rozstříleli kolonu ruských obrněných vozidel. Podle redaktorky Ukrajinci říkali, že tam zabili asi 100 Rusů. Kolem dokola bylo vše zničeno.

  Nechci to nějak porovnávat nebo zlehčovat. Ale chci říct, že když se v tom městě děly tak tvrdé boje, tak se tam musely dít válečné hrůzy co si neumíme představit.

Komentáře nejsou povoleny.