Řízení podle metrik na h…o

Nová generace metodik ukazuje, jak destruktivní může být rozhodování podle nesprávně zvolených ukazatelů

 -konstatuje Petr Hampl v komentáři pro časopis Sales, Marketing a Media.

Změna, o které hovoří, souvisí s metodikou Lean Startup. Ta je totiž určena primárně malým firmám, které si prostě nemohou dovolit ubírat se několik měsíců nesprávným směrem. Je pro ně tudíž životně důležité vyhnout se ukazatelům, které by mohly nesprávným směrem vést. Začíná tak být věnována pozornost poměrně časté praxi, kdy toho firma neví dost o chování zákazníků, a tudíž vezme za vděk čímkoliv, co lze snadno měřit.

Na tento problém bylo možné narazit odedávna, ale skutečné orgie tuposti přišly až s internetem a elektronickými nástroji, které umožňují masivně generovat nejrůznější statistické údaje, tvrdí Hampl. „Chceš měřit? Stačí naklikat. Každý může hodnotit marketing, aniž by seznámení s problematikou věnoval víc než 10 minut. Není to báječné?“

Pro řadu firem bude změna obtížná (zejména lidsky, nebude snadné si přiznat, že jsme celé roky rozhodovali podle nesmyslných údajů), nicméně bude to změna, jaká je zoufale potřebná. Změna vedoucí k tomu, že se investice do marketingu začnou soustředit na ty části prodejního cyklu, kde jsou nejvíce potřebné.
Celý článek najdete zde.

Dobrý ukazatel pomáhá ke zlepšení již tím, že se zavede a sleduje. Pokud již delší dobu sledujete ukazatele prodejní výkonnosti a nedochází ke zlepšení, nejspíš neměříte tu správnou věc. Zkuste mi zavolat a pobavit se o tom. Možná bude náprava až překvapivě snadná. Kontaktovat mne můžete zde.

Článek ve formátu PDF najdete zde.