David Bohbot: Jsme ve válce

Nepřítel je neviditelný, nemá tvář, ani cit.

Nepotřebuje peníze, jídlo ani odpočinek. Nelze proti němu vyslat tanky, letadla, nebo rakety a nepomůžou ani komanda speciálních jednotek. Neplatí na něho výhrůžky, prosby ani ultimáta. Nevadí mu ani mráz, nebo horko.

Covid-19 staví před nás nové výzvy. Nutí nás volit mezi destrukcí ekonomiky a kolapsem zdravotnického systému, mezi osobní svobodou a osobní odpovědností.
Přesto, nebo možná právě proto se musíme dívat na nemoc Covid-19 jako na nepřítele, který je sice výjimečný, ale kterého můžeme a musíme porazit, pokud se chceme vrátit k našim normálním životům, k práci, přátelům a zvykům.

Současná výjimečná situace si žádá v čele státu výjimečného člověka, rozhodného a odvážného, který chrání své lid…

Jsme ve válce, a válčící země potřebuje v čele politika s duchem válečníka. Takového, jakým byl sir Winston Churchill. Ne naivního obchodníka typu Neville Chamberlaina. Tváří v tvář krizové situaci dnes politicky i lidsky selhává bývalá vědkyně v oboru fyziky a chemie, Angela Merkelová, zatímco bývalý voják, izraelský premiér Benjamin Netanjahu stojí v čele svého státu, lidé mu naslouchají a podporují ho. Voják a stratég vítězí ve válce s nemocí za situace, kdy paradoxně vědec zcela selhává. Proč tomu tak je? Současná výjimečná situace si žádá v čele státu výjimečného člověka, rozhodného a odvážného, který chrání své lidi a jehož nejvyšší prioritou je dobro občanů vlastní země.

Kromě toho vím, že překonáním této nemoci to neskončí. Začnou další potíže, možná ještě větší než ty současné

Kromě toho vím, že překonáním této nemoci to neskončí. Začnou další potíže, možná ještě větší než ty současné. Když krize začínala, řekl jsem, že v roce 2021 budeme čelit novým bezpečnostním výzvám. U nás poroste domácí násilí a sebevraždy, bude i více závažných trestných činů a problémů s drogami. Bezprostředně nás zasáhnou i větší problémy našich sousedů, vyvolané pokračující legální i nelegální migrací a nezaměstnaností.

I přes dnešní obtížnou situaci se musíme připravit na daleko nebezpečnější zítřek. A s přípravami musíme začít hned, protože průšvih už je za dveřmi, a MY NA NĚJ PŘIPRAVENI NEJSME!

David Bohbot je česko-izraelský bezpečnostní expert, člen vedení spolku Vedem. Text byl převzat z jeho facebookového profilu.