Druhý pohled z 30.5.: O kulturní dominanci Západu

Kultura je prý jednou z nejsilnějších zbraní Západu (respektive USA). Prý pořád ještě dokážou vytvářet uhrančivá díla a poskytovat vzory, které chce napodobovat celý svět. Opravdu? Opravdu jsou západní kreativci lepší? Není to náhodou tak, že Západ prostě jen ovládá distribuční kanály a že do svých netflixů a youtubů nepustí konkurenci?

Obávám se, že tak jako jsou sečteny dny západní dominance v platebních systémech, jsou sečteny i dny západní dominance v kultuře. V jiných částech světa to už asi vědí, protože mají srovnání. My to nevíme, protože se k ruské, čínské nebo jiné nezápadní tvorbě prostě nedostaneme.

O zbytečném politickém konfliktu

Jeden solidní a spolehlivý člověk mi přeposlal grafiku Kateřiny Konečné, která obsahovala dost hnusné osobní útoky proti Ivanu Davidovi a Hynka Blaška. Sepsal jsem k tomu otrávený a vyčítavý komentář, ale poté jsem si uvědomil – mohu si být jistý, že ta grafika opravdu vyšla ze štábu Kateřiny Konečné? Chvíli jsem hledal a nejspíš to je podvod. Někdo prostě chtěl rozeštvat lidi. I můj solidní zdroj se nechal zmást.

Musím se tedy omluvit aspoň v duchu. Nicméně jeden podstatný poznatek o současném politickém dění by neměl zapadnout. SPD a Stačilo! nebojují proti Fialově partě. Vedou boj proti sobě navzájem. Stačilo! přetahuje voliče SPD, SPD přetahuje voliče Stačilo! Na celkovou politickou situaci to nebude mít nejmenší vliv.

Potřebovali bychom spíše opozici, která řeší, jak něco opravdu prosadit (což vyžaduje diplomatické vyjednávání, kompromisy atd.) a opozici, která investuje do budování silných a efektivních organizací.