Druhý pohled z 8.2.: Geniální maršál Musk
Hamplův železný zákon politických konfliktů zní, že chytřejší vítězí nad hloupějšími, schopní nad neschopnými, organizovaní nad chaotickými, cílevědomí nad impulzivními…. Jde o to, která skupina a společenská vrstva je lepší než ta druhá. To je nekonečně důležitější než peníze, zbraně nebo kdo má obsazeny jaké posty.
Teď to předvádějí Trump, Musk, Vance a celá ta skupina desítek tisíc lidí, která je s nimi spojena. Technologičtí géniové proti kolektivní imbecilitě nové aristokracie. Samozřejmě, je tam i komická postavička Roberta Kennedyho juniora, ale ten je příliš zaneprázdněn lovem vesmírných ještěrů, než aby mohl způsobit příliš škody. Jeho koktání, když měl v Senátu vysvětlit své dřívější výroky, že očkovací vakcíny jsou prý vyvíjeny tak, aby zabíjely všechny kromě Židů, možná vejde do dějin. Nicméně skutečné dějiny dělají jiní.
Když Elon Musk před několika měsíci začal mluvit o speciální komisi pro úspory ve státní správě, nikdo to nebral příliš vážně. Mluvit o přebujelé byrokracii a potřebě úspor, to je něco jako kravata. Standardní součást kostýmu příslušníka politické třídy. Analytici počítali, kolik miliard se dá ušetřit na kterém ministerstvu a posmívali se Muskovi, že neušetří dost.
Jenže ono nešlo o finanční úspory! Šlo o rozbití mafií, které se táhnou napříč byrokratickými aparáty, a kterým se v Americe říká „hluboký stát“ (deep state) nebo „bažina“ (swamp). Cílem nebylo pár dolarů, ale skutečné převzetí moci. Nikoho to nenapadlo a nikdo to nečekal. Ani já jsem to nečekal. I Curtis Yarvin psal o úsporách a byl skeptický (nebo, že by to byla součást zastíracího manévru?) A kdo ví, možná sloužilo k odvedení pozornosti i to nejasné gesto, které mohlo znamenat hajlování a jehož komentování zaměstnalo protistranu na několik dnů.
A teď to jede. Zastihli své soupeře naprosto nepřipravené, zákopy jsou opouštěny bez boje, bašty odporu se rozpadají v panice. Jeden z nejúspěšnějších manévrů v dějinách třídních válek.