Michal Urban: O kryptoměnách

Ekonomy v médiích mám nejradši. Někteří třeba 10 let každý měsíc tvrdí, že teď už přijde krize a když konečně přijde, tak jsou pak představováni jako jediní, co kdy přesně předpověděli krizi. Jiní zase deset let tvrdí, že 10 let ekonomika poroste a krize nepřijde a jsou to taky experti, protože dokud krize nepřijde, ekonomika tak nějak povětšinou skutečně roste. Já v tom žádnou analýzu na nějakých datech nikdy nevidím, ale nejsem ekonom. Každopádně mi to ve většině případů připadá spíše jako filozofie, než vědní obor.

Někteří třeba 10 let každý měsíc tvrdí, že teď už přijde krize a když konečně přijde, tak jsou pak představováni jako jediní, co kdy přesně předpověděli krizi.

Třeba takový Rozehnal dlouhodobě tvrdí, že kryptoměny jsou nesmysl. No, jejich cena aktuálně určitě neodpovídá realitě (ale to mi nebránilo na tom za tři měsíce vyvařit přes 200%) kvůli velkým investicím od spekulantů, nicméně furt mele nějaké nesmysly o tom, že standardní měna je úplně to nejvíc top, co kdy spatřilo světlo světa a má v to plnou důvěru.

Jako já když vidím, jak Západ lítá vrtulníkem a místo toho, aby po vzoru jedné země vyhazoval z vrtulníku různé Bartoše a Richterové, tak hází prachy, který někde natisknou, aby zachránili ty chudší, přičemž akorát dělají chudáky i z těch, co alespoň něco měli, tak fakt žádnou důvěru v globální finanční systém nemám. Algoritmus, kdy je předem dané, kolik peněz bude v oběhu, kdy se “dotisknou” mi přijde tak nějak z logiky věci trošku více antiinflanční, než tisknout prachy v tiskárně, které nemám žádnou hodnotou podložené. Ale možná to je tím, že jsem programátor.

Do toho po médiích vyprávějí nesmysly o tom, jak decentralizace pomáhá drogovým kartelům a dělají, jak kdyby ty současné majetky mafoši nasbírali směnným obchodem, kde v Texasu měnili pánvičky na Nachos za kilogramy heroinu, které pak prodávali někde na aukru. Ne, byl to normální dolar.

Když k tomu přičtu, že se globální finanční systém pomocí korporací neustále vytlačuje nějaké nepohodlné z možnosti fungovat – viz. Perl, Gab, ale i celé státy jako Sýrie a mnoho dalších, kde platit můžete už jenom v krypto, protože jinak je velké finanční instituce zablokovali na všech platformách, tak si říkám, že je to hezký pokus o to zakonzervovat status quo, aby se nám ta společnost lépe normalizovala.

…až po vzoru KLDR, budeme veřejně odsuzovat nepřátelé lidově liberální demokracie a večer jim anonymně posílat prostředky pro jejich fungování.

Tahle obří bublina je teď na škodu, protože do pár měsíců spousta lidí, alespoň dočasně, přijde o dost peněz, ale aspoň poslouží tomu, že jí bude více podnikatelů nabízet jako platidlo a doufejme, že u toho i po prasknutí zůstanou. Za pár let se bude hodit, až po vzoru KLDR, budeme veřejně odsuzovat nepřátelé lidově liberální demokracie a večer jim anonymně posílat prostředky pro jejich fungování.