Maďarská vláda chrání rodiny i před inflací

Ve svém prvním letošním rozhovoru pro Kossuth Rádió hovořil premiér Viktor Orbán o nejnovějších pandemických opatřeních, o krocích vlády v reakci na růst inflace a o nadcházejícím referendu o ochraně dětí.

Když hovořil o současné pandemické situaci, premiér poznamenal, že míra nebezpečí byla během vánočních svátků mírnější, ale virus je tu stále. I když je varianta Omicron slabší než předchozí, musíme se proti ní chránit a nejlepším nástrojem, který k tomu máme v rukou, je očkování, uvedl premiér. Doporučil, aby každý dostal třetí dávku, a požádal rodiče, aby zvážili, zda nechají očkovat i své děti.

I když je varianta Omicron slabší než předchozí, musíme se proti ní chránit a nejlepším nástrojem, který k tomu máme v rukou, je očkování, uvedl premiér.

“Zdravotnický systém je připraven očkovat každého,” zdůraznil a dodal, že každý čtvrtek pátek a sobotu v lednu se mohou zájemci nechat očkovat, aniž by se museli objednávat.

V souvislosti se včerejším oznámením premiér Orbán rovněž potvrdil, že začnou platit nová pandemická opatření.

Po vzoru zahraničí bude zkrácena doba karantény z 10 na 7 dní, resp. 5 dní při negativním testu, uvedl premiér a dodal, že ve školách budou muset v případě výskytu nové nákazy ve třídě jít do karantény na 5 dní pouze ti, kteří nejsou očkováni.

Zopakoval, že se změní i pravidla týkající se osvědčení o imunitě. Od 15. února budou osvědčení vázána pouze na očkování, což znamená, že lidé je nebudou moci získat jen po uzdravení z infekce COVID. Navíc osvědčení o imunitě dostanou pouze ti, kteří v posledních šesti měsících obdrželi druhou dávku nebo obdrželi třetí dávku. V případě dětí budou pro vydání osvědčení nutná dvě očkování.

Od 15. února budou osvědčení vázána pouze na očkování, což znamená, že lidé je nebudou moci získat jen po uzdravení z infekce COVID.

Premiér zdůraznil, že třetí dávka výrazně zvyšuje imunitu; mezitím lze po čtyřech měsících podat čtvrtou dávku a po konzultaci s praktickým lékařem ji lze doporučit i po šesti měsících.

“Nemocnice podaly fantastické výkony,” řekl a připomenul, že během předchozích vln odolaly  neuvěřitelnému náporu.

Na otázku týkající se inflace premiér Orbán uvedl, že “ji nelze zastavit na hranicích státu, ale vláda může zmírnit její dopady zvýšením mezd a důchodů a regulací některých cen”.

Zmínil snížení cen komunálních služeb platné od roku 2013, které nyní hraje zvláště významnou roli, a uvedl, že Maďaři si pravděpodobně neuvědomují sociální napětí, které prudký růst cen energií v současné době vyvolává v západní Evropě. Dodal, že byly zmrazeny úrokové sazby u hypoték, byly stanoveny maximální ceny pohonných hmot a ceny některých základních potravin budou po dobu následujících 90 dnů omezeny na úrovni z 15. října loňského roku.

“Snažíme se chránit rodiny i v době inflace,” řekl a zdůraznil, že nedávná opatření proti růstu cen nemají v Evropě obdoby.

…dospělí si v Maďarsku mohou svobodně zvolit svůj životní styl. Referendum se netýká jich, ale ochrany dětí.

Na otázku ohledně možného řízení o porušení práva ze strany EU v reakci na maďarské cenové regulace uvedl, že dnes nemůžeme ignorovat negativní trendy v ekonomice. “Musíme zasáhnout, i když si to v Bruselu nemyslí,” řekl premiér.

Závěrem se premiér Viktor Orbán vyjádřil k nadcházejícímu referendu o ochraně dětí, které se uskuteční 3. dubna spolu s parlamentními volbami. S odkazem na nedávnou kritiku komisaře Rady Evropy pro lidská práva uvedl, že dospělí si v Maďarsku mohou svobodně zvolit svůj životní styl a že referendum se netýká jich, ale ochrany dětí.

Přirozené právo rodičů mít kontrolu nad výchovou svých dětí, zejména v citlivých oblastech, jako je sexuální výchova, musí být podle něj uznáno. “Žádný maďarský rodič by neměl mít pocit, že je tohoto práva zbaven,” uzavřel premiér.

Přeloženo z blogu About Hungary.

 

Jeden myslel na “Maďarská vláda chrání rodiny i před inflací

  • 20. 1. 2022 (10:58)
    Trvalý odkaz

    Hezky se to čte. Pro ty co nevědí kam by případně odcházeli, až to tu bude k nežití, je tohle možná alternativa. Snad tento druh uprchlíků brát budou 🙂

    Až lidem přijdou složenky za doplatky energiím a všechno zdraží, neboť energie firmám zdraží energie ještě více, tak bude třeba více podobných článků, kde bude napsáno, že to nebylo tak až tak moc nutné.

Komentáře nejsou povoleny.