Viktor Orbán: Maďaři volí mezi mírem a válkou

Premiér Viktor Orbán poskytl rozhovor maďarskému deníku Magyar Nemzet, který byl zveřejněn těsně před volbami.

“Není pochyb o tom, že odpovědnost za válku jednoznačně nesou Rusové, ať už je k tomu přivedlo cokoliv. V takové situaci je třeba pomoci těm, kteří se ocitli v nesnázích, a proto pomáháme Ukrajině – ne proto, že vede ‘naši válku.” řekl premiér Viktor Orbán.

Premiér dodal, že existují západní země, které chtějí uspořádat poválečný svět tak, aby “došlo k úplnému rozdělení mezi Západem a Východem”. Zdůraznil, že pokud by k tomu došlo, bylo by to špatné pro Maďary i pro celou střední Evropu.

Visegrádská čtyřka není geopolitickou organizací, ani nebyla za tímto účelem založena, ale vznikla proto, aby společně zastupovala středoevropské zájmy ve sporech v rámci EU.

“Historie nás naučila, že pokud mezi světovými velmocemi vznikne konflikt a izolace, trpíme tím my,” řekl premiér.

Ohledně V4 premiér uvedl, že země vždy měly odlišnou „východní politiku.“ Uvedl také, že Visegrádská čtyřka není geopolitickou organizací, ani nebyla za tímto účelem založena, ale vznikla proto, aby společně zastupovala středoevropské zájmy ve sporech v rámci EU. Podle premiéra Orbána bude V4 plnit své původní poslání i v budoucnu, protože v tom se názory neliší.

Premiér rovněž uvedl, že opoziční strany podporují myšlenku “odříznutí od ruského plynu a ropy”, což by ohrozilo maďarské domácnosti. Zdůraznil, že opozice nehlasovala pro systém podpory rodiny ani pro systém podpory bydlení a nic z toho, co “poskytuje pevný základ dnešní maďarské ekonomice”.

…jde o “válku nebo mír. Pokud chceme mír, měli bychom volit národní stranu;

“Je zřejmé, že tyto základy by byly rozvráceny, jako tomu bylo po roce 2002. A je dobře známo, jaký by byl výsledek: totální kolaps a hrozba státního bankrotu po několika letech,” dodal.

Na závěr k tomu, co je v nedělních volbách v sázce, premiér Viktor Orbán řekl, že jde o “válku nebo mír. Pokud chceme mír, měli bychom si vybrat národní stranu; pokud jde o ty, kteří chtějí válku, měli by podpořit levici.