Vládní věty a Kellerova zlomyslnost

Na poznámkách profesora Kellera je fascinující i hrozné zároveň, že ke tomu, aby se dobral podstaty, většina nepotřebuje žádné sofistikované datové analýzy, ale postupuje docela jednoduchou metodou.

  • Vezme nějakou větu (třeba z vládního dokumentu)
  • Nenechá se okouzlit pocit, která ta věta vyvolává
  • Jasně řekne, co to znamená, a třeba to i přeloží do jednoduššího jazyka
  • Prostou dedukcí vyvodí, co z toho vyplývá.

Stačí tedy méně povrchnosti, a naopak přidat na důslednosti a soustavnosti, a jsme doma. Samotnou aplikací téhle metody před časem rozbil vládní verzi příběhu o Vrběticích takovým způsobem, že ho kvůli tomu vyhodili jako komentátora z Práva.

Tentokrát se zaměřil na větu „Odstřihneme firmy z daňových rájů od veřejných peněz.“ Všimněte si, jak ta věta vznešeně zní. Jak z ní vyzařuje boj proti nepoctivosti a péče o daňové výnosy. A ta rozhodnost! To jsou panečku správcové země. Kdo by takové nechtěl.

Jenže profesor Keller nemilosrdně překládá: Budeme se snažit nedávat dotace těm, kdo se vyhýbají placení daní. Tak moment, vláda ví, že některé podniky neplatí daně. Neměla by s tím dělat ještě něco víc, než že jim nedá dotace? V některých případech to jsou zjevně kriminální záležitosti. To se je vláda nepokusí dostat za mříže? V seznamu Panama Papers je prý několik set českých subjektů. To Fialova ministra financí nikdo z toho seznamu nezajímá (kromě Andreje Babiše)?

Tak moment, vláda ví, že některé podniky neplatí daně. Neměla by s tím dělat ještě něco víc, než že jim nedá dotace?

Ono to působí spíš tak, že celá ta slavná rozpočtová odpovědnost spočívá v tom, že ty nejpotřebnější zašlápneme ještě hlouběji a neproběhne ani nejmenší pokus zalepit díry, kterými utíkají peníze. Kdyby tu větu do vládního programového prohlášení ani nedávali, bylo by to lepší. Jenže je tam vůbec věta

Takže ono to působí spíš tak, že celá ta slavná rozpočtová odpovědnost. Ti nejpotřebnější se přišlápnou a neproběhne ani nejmenší pokus zacelit díry, kterými utíkají peníze. Kdyby tam tu větu nedávali, snad by to bylo lepší. Jenže víte o nějaké větě, co by v tom dokumentu mohla zůstat?

Celé k přečtení tady.