Martin Konvička: Válka hlupců

Všímám si zajímavého detailu.

Čačtí rusobijci/ukrofilové nemají nejmenší tuchy, ani základní “mentální mapu”, o dějinách těch krajů. Pojmy Divoká pole – Krymský chanát – Chmelnického povstání – Perejeslavská smlouva … ale ani nic dopředu či dozadu, jim vůbec nic neříkají.

A reagují, dle očekávání, sprosťárnami či hysteráky.

Je to předvídatelné u generace <40 (těm školství zatajilo Informace, a na gůglu najdou jen to, na co se zeptají). Ale zábavné u generace 40+ … protože ti by ještě měli něco málo slyšet ve škole, případně tušit, jak vypadá kniha.

Je to vlastně bizarní, vypěstovat si v zemi kult národa, z jehož velkých osobností známe vlastně jen dvě – židobijce Banderu a generalissima Volodymyra I. Zelenskéh

Ale chápu to. Dějiny a kutura všeho “od Lvova na východ” byly pro běžné Čechy po desítky let dějinami “špinavých Rusáků”. Kultivovanost předstírající intelektuál z té kultury a dějin znal alespoň Lva Nikolajeviče, Fjodora Michajloviče, Jesenina, Solženicyna, pár hudebních skladatelů, Vysockého a Okudžavu, něco z filmu a něco málo o obou Vlasteneckých válkách, ale další detaily? Kdo by se “Rusákama” dobrovolně zabýval, že ano?

A tak jsou nyní – když se ze “špinavých Rusáků” stali jako zázrakem “voňaví Ukrajinci” – naprosto ztraceni. Nevědí, kdo byli Rurikovci a kdo Romanovci, že kozáci byli po staletí služebníky i odbojníky polských králů, že nebýt Romanovců, prohánějí se Divokými poli ještě dnes otrokářské výpravy … nevědí prostě nic.

Je to vlastně bizarní, vypěstovat si v zemi kult národa, z jehož velkých osobností známe vlastně jen dvě – židobijce Banderu a generalissima Volodymyra I. Zelenského, El comandanta Kyjevského .

Mír Ukrajině!