Ministr Kalousek, evropské dotace a příliš divná shoda náhod

V ruchu událostí kolem VV a ministerských demisí by mohla uniknout pozornosti názorná ukázka, jak funguje vládnutí v Nové Evropě. Stačí si dát dohromady pár skutečností.

 

Skutečnost první. Český ministr financí je od svého nástupu do úřadu absolutně servilní vůči čemukoliv, co přijde z evropské centrály. Poslat dalších pár desítek miliard? Zavést nové regulace? Podepsat bez čtení smlouvu o zásadním přesunu pravomocí? Těžko kde v Evropě byste hledali tak loajálního podřízeného.  

Skutečnost druhá. V Bruselu zavedli dodatečnou podmínku na čerpání dotací ze strukturálních fondů. Ta podmínka fakticky znamená, že veškerá kontrola čerpání ve všech odvětvích bude nově podřízena (jaká náhoda!) právě tomuto ministru financí.

Až budou příští volby bruselských úředníků, můžete si zvolit nějaké lepší. 

Ještě, že je to člověk známý svou bezúhonností. Vůbec se neúčastnil dění kolem podivných zbrojních zakázek. Ještě nikdy neudělil výjimku předsedovi vlastní strany, který by jinak musel vracet přidělené dotace. Ještě nikdy se nestalo, že by zveřejnil „zjištění“ svých kontrolorů o jiném ministrovi, aby se pak ukázalo, že údaje byly nepravdivé (místo odečtení položek je sečetli, to se na ministerstvech financí občas stává, kdo se má v těch číslech vyznat). Nebo je to trochu jinak? Nebude to náhodou spíš tak, že jedna politická strana bude od nynějška dostávat procenta ze všech přidělených dotací? Nebyla právě udělena odměna za správné postoje?

Pro analytiky v médiích je taková souvislost příliš složitá. Pochopitelně. Ale větší záhadou je, jak si někdo může myslet, že si toho nevšimnou běžní voliči.

Ale počkat. Voliči? Až budou příští volby bruselských úředníků, můžete si zvolit nějaké lepší. Do té doby nezbývá než držet…. Vítejte ve společenství!

 

 

Původně publikováno 22. 3. 2012​​ na blog.ihned.cz. Převzal též server neviditelnypes.lidovky.cz.