Orbánova červená linie
Premiér Orbán v úvodu rozhovoru pro Kossuth Rádió zdůraznil, že válka přímo ohrožuje energetickou bezpečnost a že to je třeba mít na mysli při posuzování návrhu Evropské komise na uvalení embarga na dovoz ropy z Ruska.
S odkazem na dvoudenní summit premiérů, jehož výsledkem byl tzv. versailleský konsenzus, uvedl, že společným evropským postojem je, že by měly být podniknuty pouze kroky, které zohledňují rozdílné energetické struktury členských států. Komise tuto dohodu ignoruje a bez jakýchkoliv konzultací přišla s pokusem vnutit všem zemím stejné opatření. Orbán zdůraznil, že “tímto krokem Komise narušila těžce budovanou evropskou jednotu, a to má ve válce vážné důsledky”.
“tímto krokem Komise narušila těžce budovanou evropskou jednotu, a to má ve válce vážné důsledky”.
K maďarské situaci uvedl, že ropa se do země může dostat pouze ropovodem a že by bylo nutné vynaložit stovky miliard forintů na obnovu našeho systému rafinerií ropy, aby bylo možné zajistit dodávky. “Návrh, který je nyní na stole, by Maďarsku přinesl vážný problém a neexistuje žádný návrh, jak to řešit,” řekl.
Podle premiéra Orbána by také výrazně vzrostla cena ropy a dodal, že restrukturalizace maďarských energetických dodávek by mohla být dokončena až za pět let, zatímco válka probíhá nyní. Návrh proto poslal von der Leyenové zpět a požádal ji o doplnění.
Premiér Orbán poznamenal, že neměl jinou možnost, že plán vrátit k dopracování. Přijetí návrhu Evropské komise by znemožnilo udržet nízké ceny pro maďarské domácnosti.
“Nechci konfrontovat Evropskou unii, máme zájem o konstruktivní dialog,” řekl premiér.
Premiér Orbán poznamenal, že neměl jinou možnost, že plán vrátit k dopracování. Maďarské stanovisko je podloženo solidní kalkulací. Přijetí návrhu Evropské komise by znemožnilo udržet nízké ceny pro maďarské domácnosti. “Boj, který nyní vedu, je bojem za snížení maďarských cen”.
Návrh by také znamenal, že v Maďarsku nebude žádné palivo a žádné deriváty odvozené od ropy, které jsou důležité pro průmysl, dodal.
Přestože dosavadní sankce poškodily evropskou ekonomiku více než Rusy, byl ochoten říci ano prvním pěti balíčkům z nich. Premiér však dal na začátku jasně najevo, že energetické embargo bude červenou linií.
…každý, kdo na Ukrajinu přiváží zbraně, si dělá z lidí, kteří tam žijí, terč.
Je to rusko-ukrajinská válka, ne naše válka,” řekl a dodal, že zatímco “některé země se staví na jednu stranu, my volíme pozici, která je v zájmu Maďarska”, a tou je mír. Zároveň poskytujeme Ukrajincům největší humanitární pomoc.
K otázce dodávek zbraní premiér řekl, že “by nám to přineslo problémy, zvláště když se válčí přímo v našem sousedství. “. S odkazem na bombardování Zakarpatí varoval, že každý, kdo na Ukrajinu přiváží zbraně, si dělá z lidí, kteří tam žijí, terč, a “pro nás je Zakarpatí obzvlášť důležité”.
Přeloženo a zkráceno z blogu About Hungary.
Závidím Maďarům Orbána a Ukrajincům Fialu. Škoda, že pro naši zemi není někdo podobný.