Otázky a odpovědi k volebnímu výsledku

Letošní volby probíhají za konfliktu na Ukrajině, předcházela jim dvouletá pandemie. Jakou roli hraje ve volbách strach?

Velmi malou. Zvítězil optimistický pohled. Všechno jsme zvládli a zvládneme, Putinovo Rusko se už brzy zhroutí, s vysokými cenami energií se vyrovnáme, chudé lidi zlikvidujeme a nebudou nám překážet. Zrušíme samostatné národní instituce a Američani se s námi rádi rozdělí o své bohatství. Musíme se jen zbavit pár špatných a smradlavých lidí, co hovoří špatným přízvukem. Pak bude skvěle. Tak to lidé chtěli vidět, tak jim to kandidát nabídl, a jednoznačně zvítězil.

Během prezidentské kampaně se voliči nedozvěděli o generálu Pavlovi zásadně nové informace, jeho veřejné image stále vypadá hladce a příznivě. Přidalo to Pavlovi body navíc?

Voliči se dozvěděli, že se jednalo o špičkového exponenta komunistické tajné policie, který ještě v roce 1987 vychvaloval sovětskou invazi z roku 1968, že mlátil manželku a že byl v NATO u přípravy řady koloniálních válek, které všechny skončily debaklem. Převládl ale názor, že to v jeho případě nevadí. Neexistuje žádná potenciální informace, která by jeho voliče odradila.

Řada kritiků vyčítá generálu Pavlovi, že jeho zkušenosti v ekonomické a sociální sféře nejsou dostačující. Jsou podle Vás politické zkušenosti zásadním předpokladem pro úspěšné vykonávání funkce prezidenta?

Prezident Pavel bude plně podporovat vládu Petra Fialy, a ve sporných případech se může zeptat na americkém velvyslanectví. Žádné zkušenosti nepotřebuje.

Oba finalisté voleb budí rozporuplné emoce mezi konzervativními voliči. I Babiš i Pavel jsou probruselští. Pan Pavel přitom prosazuje výraznou proatlantickou politiku. Kdo z těchto dvou by podle Vás skutečně hájil české národní zájmy?

Ani jeden. Nicméně od Andreje Babiše bychom byli mohli čekat manévrování a pragmatický přístup. Prezident Pavel bude hájit zájmy nadnárodních centrál. Jakákoliv obhajoba českých národních zájmů nebude přicházet v úvahu. Dost možná, že téma bude kriminalizováno.

V posledních letech se dalo hovořit o dost rozdílné prezidentské, vládní a parlamentní politice. Povede se novému prezidentu stmelit politické prostředí?

Ano. Přecházíme do faktické režimu vlády jedné strany. Velmi bych se divil, kdyby toho nevyužili i k takové změně volebního zákony, který jim zajistí převahu dlouhobou – bez ohledu na budoucí vývoj veřejného mínění.

Jaký vývoj nabyde zahraničně politická agenda s novým prezidentem?

Stejný jako dosud. Bude pokračovat koncepce bakaláře Lipavského spočívající v tom, že Česká republika bude vykonávat za Američany tu špinavou práci, kterou by se oni sami zdráhali dělat.

(Odpovědi na otázky serveru Sputnik. Ptala se Taťána Taronskaja)

10 komentářů: „Otázky a odpovědi k volebnímu výsledku

 • 30. 1. 2023 (7:26)
  Trvalý odkaz

  Jeden s nejbohatějších lidí v zemi, který má za sebou více jako 8 let zkušeností v nejvyšší politice doma i v zahraničí neuspěl. Už asi potřetí. Přesto že to je velmi schopný manažer a pragmatik, který se umí obklopit schopnými spolupracovníky a který má rozpočet na cokoliv co má trochu smysl.

  Nějak si neumím představit co by mělo být vybudováno usilovnou prací zdola, aby to dokázalo uspět tam, kde o ne.

  Přijde mi, že dnešní stav věci je dán geopolitickými vztahy. Zde je oblast zájmu NATO a pětikolaice pochopila, že se musí bezvýhradně poslouchat. Za což dostává podporu. Snažit se to nyní změnit je asi něco jako snaha svrhnout Husáka za Brežněva.

  Uvidíme, zda vhodný čas na změnu přijde za dekády, nebo dříve. Pokud vůbec.

  • 30. 1. 2023 (8:37)
   Trvalý odkaz

   Jak je tedy možné, že před pěti lety porazil Miloš Zeman úplně stejnou sílu za stejných geopolitických vztahů? Obávám se, že jeden rozdílů je v tom, že “alternativa” od té doby spáchala politickou sebevraždu imbecilním antivaxerstvím. Ta mezera dosud není zacelena.

 • 29. 1. 2023 (18:19)
  Trvalý odkaz

  Řeknu to pane Tomáši ještě jinak a bez korektnosti.
  Máte pravdu v tom , že právě díky těmto jak píšete dobrým , poctivým , pracovitým lidem to dopadlo tak , jak to dopadlo. A nezlobte se na mě , ale nepochopit komu ve skutečnosti dali tito lidé svůj hlas nesvědčí o tom , že nejsou hloupí , ba právě naopak. Nepochopit tohle podle mě může nezlobte se na mě jedině blbec.

 • 29. 1. 2023 (18:00)
  Trvalý odkaz

  Velmi výstižně řečeno pana Tomáši.
  Jenom doplním , že já osobně znám bohužel též hodně dobrých , poctivých a velmi pracovitých , avšak neskutečně hloupých lidí , kteří též volili Pavla . Nad nikoho se nepovyšuji , ale to co píšu je pravda.

 • 29. 1. 2023 (10:00)
  Trvalý odkaz

  Znám spoustu dobrých, poctivých, pracovitých a jistě ne hloupých lidí, kteří volili Pavla (protože tak přece volí všichni slušní lidé) a upřímně je děsí, že někdo může volit jinak. Oni vidí jen zdánlivě důstojnou figuru pana generála a vůbec jim nedošlo, že hlas pro něj není hlasem pro Pavla (to by asi při tom výběru až tak nevadilo), ale hlasem pro tuto vládu, pro šílenou ministryni války, cenzurymilovného ministra pravdy, pro odporné figury jako “řeporyjec” Novotný, údajný kněz Halík nebo magnát Bakala. Ti všichni teď budou inkasovat výnosy ze svých investic. Budou vládnout zcela neomezeně a nebudou se muset ohlížet vůbec na nic. Zhora posvěceno Bruselem resp. Washingtonem, zezdola volbami. To nepotrvá jen dlouho, to může trvat až do hořkého konce celé Evropy.

  • 29. 1. 2023 (17:55)
   Trvalý odkaz

   Velmi výstižně řečeno pana Tomáši.
   Jenom doplním , že já osobně znám bohužel též hodně dobrých , poctivých a velmi pracovitých , avšak neskutečně hloupých lidí , kteří též volili Pavla . Nad nikoho se nepovyšuji , ale to co píšu je pravda.

 • 29. 1. 2023 (8:18)
  Trvalý odkaz

  Něco vás přesto spojuje.

 • 28. 1. 2023 (23:14)
  Trvalý odkaz

  Přesně tak! Situace sice není dobrá, prostor pro práci nám však zůstává. Ovšem poučme se, oddělujme už konečně zrno od plev, nerezignujme na seriózní přístup a organizujme se kolem lidí jako jsou např. pánové Hampl, Keller, Budil ad.

 • 28. 1. 2023 (22:09)
  Trvalý odkaz

  Proti tomu spojení protestuju. Jejich řešení je zahodit rozum a rozvíjet fantazijně-konspirační historky. Viděli jsme za několik posledních let, k čemu to vedlo.

 • 28. 1. 2023 (21:04)
  Trvalý odkaz

  Myslím, že vítězství pana generála bylo jištěné podvody. Moji domněnku mi potvrdila paní Čaputová, která se nějak moc rychle objevila v Praze ve štábu pana generála s gratulací. Oficiální média o ní ale moc nepíší, asi si někdo uvědomil, že přijela příliš rychle. Kde se podvádělo nám asi nebude dopřáno zjistit.
  Flintu do žita ale neházejme. Vy, pane Hample, píšete “snažme se přežít” a ukazujete, že z toho marasmu je cesta dlouhá, ale je. Pan Hájek na Protiproudu (dnes s Michalem Semínem) říkají prakticky totéž…

Komentáře nejsou povoleny.