Politické strany a humanitní studia: Zaručená prognóza

Česká republika je země zajímavá tím, že je zde více teologů, politologů, odborníků na práva menšin a dalších humanitních vzdělanců než dělníků v automobilkách, připomněl jsem začátkem roku. Nemůžeme si už dovolit další tisíce profesionálních intelektuálů, tím spíše, že ekonomika trpí zoufalým nedostatkem lidí s technickým vzděláním.  Současná praxe, kdy se každý rok otevírají stovky dalších studijních míst v oborech jako Studia neziskového sektoru, Ekumenická teologie či Duchovní dějiny Evropy, musí co nejrychleji skončit. To si můžete přečíst zde nebo shlédnout zde.

Nevím, zda to byla náhoda nebo cílená reakce, ale přesně o týden později přišla ministryně školství s veřejným prohlášením, že země potřebuje více politologů, antropologů a podobných odborníků. Stát se má prý zaměřit na růst jejich počtu jako významnou prioritu. Inženýři musí pochopit, že tak důležití nejsou, vysvětlila ministryně (třeba zde).

Buď naštvete „kavárnu“ nebo naštvete ty miliony lidí, co to platí. Oboje je špatně.

Od té doby se záležitostí nikdo nezabýval. Pochopitelně, žádné politické straně totiž nenabízí zisk. Buď naštvete „kavárnu“ nebo naštvete ty miliony lidí, co to platí. Oboje je špatně.

Nicméně pokud se stane, že hlavní politické síly budou nuceny se k záležitosti vyjádřit, už dnes je možné relativně spolehlivě předpovědět jejich reakce a postoje.

Bohuslav Sobotka si bude tři dny dodávat odvahy a poté pronese jasné stanovisko. Uvede, že se cítí osobně ohrožen a že odmítá fašistický požadavek na preferenci technických oborů. To pronese třesoucím hlasem do kamer, poté se zhroutí a bude svěřen do péče profesionálních psychologů.

Jeho kolega Pavel Bělobrádek pronese dlouhý projev o humanismu, evropské tradici a morální dimenzi studia vědeckého feminismu. Na závěr zdůrazní, že není žádný populista a slíbí otevření dvou nových humanitních fakult. KDU-ČSL e za svým vůdcem sjednotí – až na europoslance Zdechovského, který vydá nesouhlasné stanovisko a bude naopak preferovat technické obory. Což by mu ovšem nezabrání hlasovat ve stejný den pro zákaz studia elektroniky a strojírenství.

Andrej Babiš svým roztomilým stylem slíbí, že na humanitní obory už nedá ani korunu. Ihned po skončení pořadu podepíše přidělení dalších šesti miliard.

Když Babiš nedá ani korunu, tak Kalousek dá všechny peníze. V diskuzním pořadu České televize, kam budou pozváni pánové Kalousek a Schwarzenberg (aby měli diváci srovnání různých názorů),  nám kníže vysvětlí, že solidarita s Evropskou unií nám velí okamžitě zrušit studium techniky a zavést povinně obor „Antropologie neziskového sektoru“.  Taky se dozvíme, že komu se to nelíbí, je buran a křupan.

V diskuzním pořadu České televize, kam budou pozváni pánové Kalousek a Schwarzenberg (aby měli diváci srovnání různých názorů)…

Předseda ODS Petr Fiala pronese emotivní projev s jasným poselstvím. Už ani korunu na studium dalších sociologů a politologů! Dojatí straníci si budou navzájem gratulovat a napíšou na své facebooky, že se strana znovu vrací na výsluní. Tím záležitost pro ODS skončí. Pokud by se někdy mělo hlasovat, vezmou si její poslanci raději dovolenou.

A na závěr Miloš Zeman pronese vtípek o tom, že studentky filosofie nemohou být prodány do latinskoamerických nevěstinců, protože jsou příliš ošklivé. Pánové Pehe a Fendrych napíšou odborné komentáře, že se tím prezident znemožnil, výzkumy ovšem ukážou překvapivý růst jeho popularity. Než Sobotkův poradce obtelefonuje pár majitelů agentur.

Jo, a nezmění se samozřejmě vůbec nic.