Premiér Orbán o válce, sankcích a ochraně hranic

V Maďarsku je stále nedostatek pracovních sil, ale každý by si měl vážit svého zaměstnání, protože v nadcházejících měsících můžeme v Evropě očekávat recesi, která by mohla vést ke ztrátě pracovních míst, řekl premiér Viktor Orbán v pořadu „Dobré ráno, Maďarsko“ na rozhlasové stanici Kossuth. Uvedl také, že vláda udělá vše pro to, aby ochránila zemi před negativními dopady války, a označil sankční politiku Bruselu za naprostý debakl.

“24. února letošního roku by nikoho nenapadlo, že dojde nejen ke konfliktu mezi Ukrajinou a Ruskem, ale že skončí jedna éra a evropské dějiny vstoupí do nové fáze, do éry válek,” řekl premiér Orbán v pátečním ranním rozhlasovém rozhovoru. Premiér dodal, že Maďarsko se snaží zůstat mimo válku, ale boje se odehrávají i v ekonomice a částečně se promítají do zvýšení cen energií. Řekl, že jsme byli zvyklí žít moderně a bezpečně, ale nyní musíme bojovat o vše, co jsme dříve považovali za samozřejmost.

…jsme byli zvyklí žít moderně a bezpečně, ale nyní musíme bojovat o vše, co jsme dříve považovali za samozřejmost.

Podle premiéra nás čekají dvě velké bitvy: jedna o dostupnost veřejných služeb a druhá o pracovní místa. Podle premiéra Orbána způsobila válka pětinásobný nárůst ceny elektřiny a šestinásobný nárůst ceny plynu. Uvedl, že existují země se opravdu zavázaly k politice sankcí. Teď by ale Brusel měl uznat, že to byla chyba. Že sankce nesplnily svůj účel a měly dokonce opačný efekt.

Brusel si myslel, že politika sankcí ublíží Rusům, ale ona více ubližuje nám, řekl premiér Orbán a dodal, že politika sankcí válku nezkracuje a nevede k jejímu konci, ale naopak ji zjevně prodlužuje. Podle premiéra se evropská politika “střelila do plic, nikoli do nohy”.

“V některých zemích nebude plyn, v některých zemích plyn bude, ale bude velmi drahý. My patříme do té druhé skupiny. Otázkou je, jak dlouho dokážeme cenu učinit únosnou,” řekl premiér Orbán.

Premiér zdůraznil, že jeho vláda se snaží zachránit program snižování nákladů na veřejné služby tak, aby byly i nadále zaručeny nízké ceny pro běžného spotřebitele. Uvedl, že pro zachování snížení je nutné, aby nadprůměrní spotřebitelé platili tržní ceny.

Podle premiéra musí Evropa přiznat, že zvolila špatnou taktiku a že jediným řešením tohoto problému je mír.

Pokud bychom tak neučinili, musel by být celý program snižování nákladů zrušen, řekl premiér Orbán. Premiér dodal, že vláda má k dispozici přesná čísla, z nichž vyplývá, že tři čtvrtiny domácností mají podprůměrnou spotřebu.

Když se premiér znovu dotkl sankcí proti Rusku, uvedl, že Maďarsko bylo vždy proti sankcím, protože Ukrajině nepomáhají. “Musíme Ukrajině pomoci způsobem, který nás nepoškodí,” řekl premiér Orbán. Pokud to bude pokračovat, evropskou ekonomiku to zadusí a musí přijít okamžik pravdy, dodal. Podle premiéra musí Evropa přiznat, že zvolila špatnou taktiku a že jediným řešením tohoto problému je mír.

V komentáři k novele oblíbeného daňového formuláře “KATA”, přijaté na začátku tohoto týdne, premiér uvedl, že novela byla nutným a dobrým rozhodnutím. “Na začátku nebyl žádný problém, protože drobní podnikatelé, kteří se rozhodli pro zdanění formou KATA, fakturovali fyzickým osobám. Ale pak si firmy uvědomily, že se i jim vyplatí zvolit tuto formu zdanění,” řekl premiér Orbán a dodal, že “v době války to nepřipadá v úvahu, ne kvůli rozpočtu, ale kvůli důchodům”.

Kdyby EU nepodporovala migraci, žádný problém s migrací by neexistoval

Závěrem k tématu ochrany hranic a migrace premiér Orbán uvedl, že armáda je ve stavu ohrožení a nyní musí být mobilizována. “V nejbližších dnech budou vyčleněny dodatečné prostředky na vytvoření speciálních jednotek strážců na ochranu hranic. Jižní hranici již nemůže zvládnout armáda a policie už nemůže dlouho vydržet,” dodal.

“Kdyby EU nepodporovala migraci, žádný problém s migrací by neexistoval,” řekl premiér Orbán a dodal, že dnes odpoledne podepíše dekret o vytvoření pohraničních strážních jednotek.

Přeloženo a zkráceno z blogu About Hungary. 

Jeden myslel na “Premiér Orbán o válce, sankcích a ochraně hranic

  • 17. 7. 2022 (9:42)
    Trvalý odkaz

    Má pravdu a dělá správné věci. Viktor Orbán je jediný skutečně demokratický politik v celé EU. Pouze jemu vděčíme nejen za ochranu jižní hranice Schengenu, ale např i za to, že bylo odloženo embargo na dovoz ropy z Ruska. Ne tomu našemu signalistovi Fialovi. Ten se s Orbánem jen svezl. Celá EU sedí před Orbánem na zadku, protože on má “koule”, nebojí se EU byrokratů a oni vůbec nevědí co s ním. Je naprosto mimo jejich chápání, že se nějaký politik opírá o masivní podporu voličů, dělá politiku v jejich prospěch a proto se žádné EU bát nemusí. Opět na rozdíl od Fialy, který se opírá o nejmenší voličskou podporu v historii vlád ČR. Musí se tak o to víc plazit před Bruselem, a to bez ohledu na následky pro občany ČR. Osobně myslím, že pan Fiala si to vlastně ani neuvědomuje, protože snaha pracovat ve prospěch vlastní země je pro něj stejně nepředstavitelná, jako je létání pro krtka.

Komentáře nejsou povoleny.