Sčítání škod: Tentokrát na lékařích

Lékaři jsou na tom v posledním roce hůře než kdykoliv v minulosti. Přinejmenším v USA. Raketově přibývá depresí, úzkostných stavů, patologického vyčerpání a dokonce se poměrně často objevuje post-traumatická stresová porucha (tu typicky mívají váleční veteráni, kteří zažili něco hodně ošklivého).

Nejde jenom o fyzické a psychické vyčerpání ze špiček epidemie. Probíhá něco úplně nového. Nic podobného se nestalo za našeho života a nejspíš se to nestalo nikdy v dějinách naší civilizace. Lékaři se vždy těšili úctě, bez ohledu na ekonomickou situaci a politický režim. Teď poprvé dochází k tomu, že relativně významná část obyvatel (i když zdaleka ne většinová) odmítá s lékaři spolupracovat. Tuto menšinu ovšem podporuje část politické třídy, některé celebrity i někteří technologičtí giganti typu Netflix.

Tisíce lidí šíří příšerné báchorky o tom, že běžní lékaři a zdravotní sestry jsou údajně součástí spiknutí…

A čím méně spolupracují, tím víc od lékařů požadují a tím agresivněji se toho dožadují. Tisíce lidí šíří příšerné báchorky o tom, že běžní lékaři a zdravotní sestry jsou údajně součástí spiknutí s cílem otrávit lidi, zničit jejich geny, zabít je, učinit neplodnými a já nevím co všechno ještě. Často je s tím spojená báchorka, že lékaři tají před svými pacienty levné a účinné léky. To se promítá do konkrétních situací – od přezíravosti přes urážky, až po fyzické napadání. I když se takhle chová třeba jenom desetina obyvatel, stačí to k neustále ztrpčování života.

A vedle toho lékaři naráží na to, že lidem najednou stačí „mít názor“, vyptat se ve facebookové skupině, takže pak odmítají léky a sami si ordinují průmyslové saponáty a podobné přípravky. Lékařům vlastně nezbývá než přihlížet sebevražednému jednání.

Epidemie pomine, ale tahle společenská změna se námi potáhne ještě dlouho. Minimálně po dobu jedné generace.

Samozřejmě by se to mohli vykašlat a věnovat se jenom těm, kdo spolupracují. Jenže to by zase čelili záplavě žalob, a navíc v etice jejich profese je po staletí zakořeněná zásada pomáhat každému.

Epidemie pomine, ale tahle společenská změna se námi potáhne ještě dlouho. Minimálně po dobu jedné generace. A nemylme se, ovlivní to celou společnost. Když se prudce sníží prestiž jedné profese, ovlivní to i vztahy mezi jinými profesemi. Je to jako v každé jiné oblasti – nejhlubší změny jsou ty nezamýšlené.