Eva Svobodová: Nekastrujte společnost

Sex je normální. Flirtování je normální. Nemravné návrhy jsou normální.

Normální je, že dospělým lidem jde o sex. Principem hry je, že jedna strana nadhodí, a druhá se buď přidá, nebo nahrávku pošle do autu. A proto jednou ze sociálních dovedností, které si jak chlapec, tak dívka během dospívání musí osvojit, je naučit se rozpoznat situaci a vnímat rozdíl mezi přátelskou a erotickou komunikací.

Sex je normální. Flirtování je normální. Nemravné návrhy jsou normální.

Holky, zvlášť vy mladý, není to vaše chyba, že jste hned nepoznaly, že nejde jen o kamarádský rozhovor.  Chyba je mlčet, přemýšlet jestli náhodou nemáte být vděčné za tu pozornost, za to, že vám řekl že se mu líbíte a nechat se ze slušnosti ohrabávat během konverzace. Nechat si to líbit. “Vždyť se zas tolik nestalo.”

Jsou chlapi, kteří se na “ukecávání” vyloženě specializují. Jste možná nejisté, submisivní nebo v něm vidíte autoritu. Tvrdí vám, že je to jen zábava, že o nic nejde. To je kec. Nemusíte být poslušné, zdvořilé a vyhovět. Zvlášť v sexu ne. Zrovna tam rozhodujete vy.

Sex je fajn hra, když ho hrají dva. A pravidla jsou jasná.

Řešení není “pojďte hlásit, až se vám něco stane”, nebo “sex je tabu”, ale “naučte se rozpoznat včas situaci a nebojte se rázně ji stopnout”. Není to ostuda, trapas a už vůbec ne vina. Je to právo. Jak muže, tak ženy. Jen se to málo připomíná.