Tomáš Tyl: Poznámky ke covidu a dalším

Dnes slavíme Slavnost Narození Páně či Boží hod vánoční. Je to den dobrých zvěstí, takže i já sem přidám tu svoji: už nemám teploty. Zdá se tedy, že jsem Covid překonal a jsem “Covid survivor”. Musím říct, že nic tak hnusného jsem v životě neprodělal a kdo mne zná, ví, že já se v “hnusných chorobách vyžívám”. Ačkoliv mi imunologické testy vychází docela dobře, jakmile jde kolem nějaká choroba, můj organismus se za ní hned otáčí a říká mi “Počkej vteřinku, já si jen pro něco skočím…”. Nejsem tedy reprezentativní vzorek průměrné populace, to jsem ostatně nikdy netvrdil, na druhé straně jsem ta rafička, která říká “není důvod myslet si, že Vy to nemůžete chytit”.

Od jara jsem dělal vše, co jsem měl, ba mi někteří říkali, že to až přeháním – investoval jsem nemalé peníze do dezinfekcí, respirátorů, rukavic… Od března jsem nevyšel z bytu bez roušky resp. respirátoru a rukavic a při každém návratu jsem si vydezinfikoval aspoň boty, které jsem dával domů. Jen jednou jsem zapomněl… jen jednou… A myslíte, že ostatní měli roušky? Ne… Prostě se nechtěli omezovat, že?! A výsledek – 14 dní v horečkách, zvracení, průjmech, kašli, zimnici, bolestech… Díky moc!!!

Od března jsem nevyšel z bytu bez roušky resp. respirátoru a rukavic a při každém návratu jsem si vydezinfikoval aspoň boty…

Reagoval jsem tak na řev chřipečkářů a jejich “Tak zalezte do sklepa, my chceme žít!” – ok, není problém, zalezl jsem a nechal je žít. Když jsme se po jaru plácali po ramenou, že nám zemřelo snad ani ne 150 lidí, byl to fakt národní úspěch. Bez nějakých extra vymazlených legislativních laskomin jsme dokázali udělat na cca 3 týdny lockdown – šili se roušky, lidi byli solidární, EU nám dala “pardon” na dezinfekci označenou jako “Anti-Covid”, Česká pošta doručovala roušky zdarma… Když mluvím o národním úspěchu, samozřejmě to poměřuji například se Švédskem, kde se jim to vymklo z rukou a stálo to přes 5000 životů (jak “směšně” to v porovnání s našimi dnešními ztrátami vypadá, že?!). Dokonce zde byly teorie o “přirozené kolektivní imunitě”, u nichž každému, kdo kdy poznal v nemocnici víc než špachtli do krku, muselo být jasné, že je to nesmysl.

Jakmile se v létě začaly plánovat extra vlaky do Chorvatska, věděl jsem, že je zle. Václava Klause staršího si vážím, ale myslel jsem si, že z prvního národního průšvihu, kdy “ekonomika převládla nad právem”, zvaného “privatizace”, se poučil. Zapomněl jsem, že VK se nedokáže poučit, natož z vlastních chyb. I proto vím, že pokud by kandidoval na prezidenta, volit ho nebudu – pro něj bude vždy lidský život až na posledním místě. Pro stát jsi zajímavý, jen pokud jsi produktivní. A je jedno, zda jsi zloděj, podvodník, malotunelář, velkotunelář… – podnikáš, tak jsi náš! V tomto duchu byla i jeho amnestie. A dát mu znova tuto moc? Ne, díky. Projevilo se to ve všech jeho jednáních tento rok, kdy se v září ta vlna rozbíhala, v říjnu nabírala na síle a v listopadu už zabíjela. Ale Klaus si přece nedá roušku, protože “Silní přežijí”. Já už nechci žít ve státě, který je jen pro silné a zdravé. To byla III. Říše taky. Nechci žít ani v socialistickém “ráji” dotací. A nejhorší je, když se obojí spojí. Václav Klaus starší je egocentrik neschopný pochopit, že jeho “economy first” je bez práva k ničemu – tedy, pokud nejste jeho kamarád a nevyužijete jeho vlády k obohacení se, že, pane Macku?! Jojo, hezké glosy, ale když dojde na závist, tak Macek rozjede hatekampaň proti zdravotníkům – podívejte se, kolik berou za covid! Sám leží doma na lehátku se šampáněm, ač MUDr., na Covid oddělení by ho nikdo v životě nedostal, ale hejtit – jooo, na to je pašák! Taky bych byl, kdybych přečůral chybějící legislativu tak, že mi za nehtíky zbyde pár desítek milionů. “Bylo to legální” – řeknou klausovci. Ano, to nepochybně. Už Karel Marx pravil, že “Právo je vůle vládnoucí třídy povýšená na zákon”. Proto Klause už znova ne.

Já už nechci žít ve státě, který je jen pro silné a zdravé. To byla III. Říše taky. Nechci žít ani v socialistickém “ráji” dotací.

A Václav Klaus mladší? To je ta tragédie, když se ti v hlavě zkříží lyže a navíc máš kolem sebe bandu našeptávačů, co jsou popírači a covidioti. Jasně, dotace z EU jsou fuj, protože to přece jde z našich daní! Nejvíc fuj je, že se platí zemědělcům za to, že pole nebudou obdělávat. Ale dotace hospodským? Za to, že nenatočí pivo?! Jasněěě!!! A servírkám za to, že to pivo nedonesou – jasněěě! A pradlenám za to, že nevyperou hospodské ubrusy – určitěěěě!

“Pane vrchní, dejte mi tři piva, pít je nebudu, ani mi je nedávejte, ale napište to na všechny a dejte k tomu dýško! – taky na všechny!”. To je podpora živnostníků? TO JE KOMUNISMUS! Nevyrobíš, neprodáš, všichni to zaplatíme! Gratulki pravicové straně…

A tím končím – přežil jsem ten hnus, 14 dní mi bylo tak zle, že kdo si tím neprošel, neuvěří, nejhorší byl 10. den, kdy jsem opravdu sotva dýchal a měl jsem na mobilu připravenou aplikaci k zavolání rychlé záchranné služby a třásla mnou zimnice, že by to porazilo strom.

A Klausové ať si trhnou lyží, protože jen asociální sobec může ohrožovat ostatní a ještě při 10 000+ mrtvých blbě kvokat..

Po těch 14 dnech, kdy jsem i místy přemýšlel nad svým koncem, protože když se Vám krátí dech, točí se Vám hlava, bolí tělo, brní prsty… – začnete uvažovat, co tady chcete zanechat.

Jakmile pro mne bude dostupná vakcína, nechám se očkovat, i když teď budu mít přirozenou imunitu. Chci mít jistotu, že neohrozím své rodiče, své blízké, ani své klienty. A Klausové ať si trhnou lyží, protože jen asociální sobec může ohrožovat ostatní a ještě při 10 000+ mrtvých blbě kvokat…

Doplňující komentář Petra Hampla:

Dle mého názoru je Tomáš Tyl vůči Klausům přehnaně přísný, nicméně pár věcí vyhmátl dokonale.

1) Původní “hodná” teorie kapitalismu vycházela z otázky “Jak spoutat lidský egoismus tak, aby v důsledku sloužil všem?”. Otázka 90. let zněla “Jak osvobodit egoismus od všech omezení”?

2) VK starší výrazně napomohl vytvoření společenské atmosféry, v níž je každý způsob obohacení správný. Nikdy mu nevadilo veřejně podporovat lidi, kteří zjevně zbohatli nepoctivým způsobem. To otrávilo českou společnost a připravilo půdu pro nástup lovců dotací. I když si to pan prezident asi nikdy nepřizná, dnešní český neomarxismus je i jeho dítětem. Ne, že by bez něj nepřišel, ale nemuselo to být tak rychlé a tak mohutné.

3) Existuje souvislost mezi touto ekonomickou bezohledností a a současnou bezhledností ve vztahu k epidemii. Obojí je ve svých důsledcích destruktivní, ničí společnost a likviduje lidskou svobodu.

4) To nic nemění na tom, že Václav Klaus po celé roky čelil havlismu a některým aspektům globalismu, často téměř sám, a často zabránil ještě horším věcem. Tuto jeho zásluhu nemohou smazat ani slabé stránky jeho působení.