Zátah na svobodu projevu

Český stát si došlápl na aktivisty. Policie obvinila lídra Bloku proti islámu Martina Konvičku z podněcování k nenávisti vůči muslimům. „Zdá se mi, že ze strany vládní garnitury je to spíš výraz strachu,“ říká v rozhovoru pro Sputnik známý sociolog a člen iniciativy Bloku proti islámu Petr Hampl.

Policie obvinila lídra Bloku proti islámu Martina Konvičku z podněcování k nenávisti vůči muslimům. Co na to říkáte?

Petr Hampl: Vládní strany likvidují konkurenci. Po shromáždění na Albertově je jasné, že Úsvit-Národní koalice s podporou Bloku proti islámu mají reálnou šanci, že budou sestavovat příští vládu. To znamená, že někdo přijde o moc a také to znamená, že někdo přijde o přístup k penězům. Takže okamžitě po akci na Albertově začala vláda jednat, nejdřív ministr, pak jeho podřízená.

Pár zajímavostí: Za prvé. Je vidět, koho vládní strany pokládají za skutečného soupeře. Není to ODS ani TOP09 ani hnutí pana Okamury. Je to Martin Konvička a lidé kolem něj. Za druhé. Všimněte si, že zbytek opozice mlčí. Pánové Fiala, Kalousek a další si už delší dobu staví kariéru na kritice Babiše. A když Babišův ministr začne zavírat lidi, dělají, že to nevidí. Ale to má i pozitivní stránku. Každému je jasné, zda lze od nich čekat třeba zrušení elektronické evidence tržeb nebo jestli to jsou jen plané řeči. Za třetí. Není vyloučeno, že pokud nevyjde současný pokus o zastrašení, přistoupí vládní strany k násilí. Že představitelé opozici budou přepadávání na ulicích, mláceni, budou ji zapalována auta atd.

Není to záměrný trest za 17. listopad? Prezidenta Sobotka potrestat nemůže, tak alespoň nechá zavřít Konvičku?

Upozorňuji, že odpovědným politikem je ministr Pelikán, který je Babišův, nikoliv Sobotkův. Plnou politickou odpovědnost tedy nese Andrej Babiš. Ostatně, jeho příjmy jsou ohroženy více než příjmy kohokoliv jiného. A jestli je to pomsta? Zdá se mi, že ze strany vládní garnitury je to spíš výraz strachu.

Není obvinění a budoucí trestní stíhání Martina Konvičky začátkem masivního potlačování svobody slova v Česku?

Ano, vládní strategie je zcela jasná. Exemplárně potrestat několik osobností, vytvořit atmosféru strachu a tím i prostor pro zaplavení země muslimskými radikály. Ostatně, slova vládního zmocněnce Prouzy o tom, že je zapotřebí “zlomit odpor” místního obyvatelstva, to ukazují zcela jasně.

Vládní strategie je zcela jasná. Exemplárně potrestat několik osobností, vytvořit atmosféru strachu a tím i prostor pro zaplavení země muslimskými radikály.

Neobáváte se, že bezpečnostní orgány mohou perzekvovat také vás?

Pochopitelně. Ale od začátku jsme věděli, do čeho jdeme. Včetně možnosti, že mohou následovat mnohem brutálnější metody, jak nás zastavit.

Naši předkové v podobné situaci volali “Až do hrdel a statků!”. Chtěli tím vyjádřit, že se raději nechají zabít a připravit o majetky, než by vydali svou zemi bez odporu. Co jiného bychom mohli dělat my? Jak bychom se mohli podívat do zrcadla nebo do očí svých dětí?

Alena Novotná

 

zdroj: Sputnik Česká republika  Zátah na svobodu projevu