Druhý pohled z 28.6.: Dementův konec

Včerejší prezidentskou debatu mezi Bidenem a Trumpem jsem neviděl. Protože jsem Trumpův příznivec, pokládal bych za ho za vítěze debaty. Protože ono je to tak téměř pokaždé, že každý víc ocení výkon toho svého.

Zajímavější je čtení amerických novinových článků. I ti nejoddanější Bidenovi příznivci označují jeho výkon za strašlivý, zatímco Trumpovi nemají co vytknout (kromě toho, že s ním nesouhlasí). New York Times píše, že mezi Demokraty vypukla panika. Jestli tak tak vidí i Bidenovi skalní příznivci, muselo se jednat o jeden z nejstrašnějších debaklů v dějinách.

Už před debatou měl Trump u voličů slušný náskok, takže je docela možné, že o příštím prezidentovi je už fakticky rozhodnuto. Ale tak úplně jednoduché to zase není.

Ono to se totiž už nějakou dobu mluví o tom, že Demokrati mají plán B. A sice takový, že Biden na poslední chvíli odstoupí ze závodu a místo něj nastoupí náhradník. Proti tomu plánu mluvilo zejména to, že to bylo příliš riskantní. Jenže teď jsou Demokraté v situaci, kdy nic není větší riziko než Biden.

Za sebe řeknu, že mám největší obavu, že by se mohl z důchodu vrátit Georg Soros. Ten si Trumpa už jednou namazal na chleba a globalisté za něj nenašli ani vzdáleně rovnocennou náhradu.

O černobílé nostalgii

Ještě drobná poznámka k rozhovoru s Petrem Burešem.

Naše rychlé myšlení by chtělo mít věci srovnané. Chtělo by, aby jedni lidé byli krásní, poctivé a prosazovali všechno, co pokládáme za dobré. A jiní, aby byli oškliví, nepoctiví, zlí a prosazovali samé špatné věci.

Takže když máme posluchače, který je protiválečný a zároveň je odpůrcem očkování, upíná svou naději k Viktoru Orbánovi, že se mu podaří odvrátit válku a zároveň ho ochrání před očkováním. Omyl! Viktor Orbán byl největší očkovač v Evropě, jako první zavedl covidové pasy, jako jediný trval na povinném očkování některých profesí, na velkorysém ceremoniálu poděkoval policistům za striktní vymáhání lock-downů atd. Zkrátka, v něčem by to bylo s Orbánem skvělé, v něčem ne.

Podobně je tomu s marketingovou kometou Stačilo! Hlas pro Stačilo! byl zcela jistě hlasem pro co nejrychlejší ukončení války. Jenže mnoho voličů mělo pocit, že hlasují také proti masové migraci. Ve skutečnosti byl ale hlas pro Stačilo! hlasem pro vítačské extrémisty z frakce Evropská levice. Věřím, že europoslanci Konečná a Dostál budou opravdu v některých bodech hlasovat proti své frakci. Ale že pomohou dostat pár fanatických příznivců masové islámské migrace na vlivná místa, to je jisté. Že to během kampaně cudně zamlčeli, to jim zazlívat nemůžeme. Udělal by to tak každý.

Zkrátka, skutečný svět je není černobílý. Nedokážeme se vyhnout kompromisům a nemůžeme mít všechno dobré najednou.