Glosy za srpen 2021

Kolonizace pokračuje (31. 8. 2021)

“Afghánci, kteří do Česka přicestovali v rámci evakuačních letů, nejspíš v zemi také zůstanou. Mají totiž na Česko vazby.” Naděje, že by se mohli rychle přesunout do Německa, se rozplývají. A aby toho nebylo málo, integrovat je budou fanoušci Muslimského bratrstva.

Západní iluze (31. 8. 2021)

Travis LeBlanc na Counter-Currents:

“Za Bushe se používala oblíbená fráze: “univerzální hodnoty”. Myšlenka zněla takto: Přestože národy na Zemi mohou mít různá náboženství, různé zvyky a různé pojetí morálky, existují určité hodnoty, které jsou “univerzální” a na kterých se všichni – bez ohledu na rasu, barvu pleti nebo vyznání – na celém světě shodnou. Pokud někdo nesouhlasil, bylo to jen proto, že mu nějací zlí lidé vymyli mozek.

“Univerzální hodnoty” byly formou projekce. Byli to běloši, kteří promítali bělošský pohled na svět na nebělochy. Když se člověk skutečně podíval blíže na to, co byly ony “univerzální hodnoty”, zjistil, že to všechno byla jen snůška věcí, které mají běloši rádi.”

Travis se dopouští obvyklé chyby, když zaměňuje rasu a civilizační příslušnost, ale v tom podstatném már pravdu. Neexistuje nic jako všelidské univerzálního hodnoty respektované ve všech civilizacích. A pokud něco takového existuje, tak se to ještě nikomu nepDokonce ani tak základní pravidla, jako že nemáme jíst jiné lidi, v některých kulturách neplatí. To není žádný objev. Stačí otevřít základní učebnice sociální antropologie, aby člověk viděl, jak nesmírně složitě musí výzkumníci postupovat, aby našli obdobné prvky v různých kulturách a civilizacích.

Je zajímavé, že toho omylu se dopouštějí jen lidé na Západě. Muslimové si nemyslí, že by Evropané uvažovali stejně jako muslimové. A Číňani se taky nedomnívají, že by křesťanství bylo jen konfuciánství opatřené jinými symboly.

Článek Travise leBanca

Kam zmizeli válečníci (30. 8. 2021)

Z komentáře na Prvních zprávách:

Zkusme si představit, že by nebyl rok 2021, ale řekněme 1821. Jak by vypadala kariéra člena úzkého armádního velení? Jako poručík pronikl se svým oddílem mezi liniemi nepřítele, vykonal speciální operaci a rozhodl tím bitvu. Později se jako kapitán dostal do obklíčení, ale v beznadějné situaci dokázal motivovat vojáky, provedl nečekaný manévr a probil se ven. Později pluk, kterému po dalším povýšení velel, dvakrát rozhodl bitvu. Potom se teprve stal generálem, a posléze maršálem. Takhle vypadají všechny velitelské životopisy – s tím rozdílem, že ti urozenější začínali z vyšší pozice. Třeba legendární maršál Radecký začínal jako kapitán jezdectva.

Tak, a teď se podívejte na životopis náčelníka generálního štábu amerických ozbrojených sil Marka Milleyho nebo kohokoliv z jeho kolegů.

Proč se generálové boj Bidena?

Extrémismus ve Velké Británii netrpí (30. 8. 2021)

Muslimský duchovní, který svolával k džihádu, dostal dobře placené místo místo experta proti extrémismu. Pochopitelně, podle nových britských měřítek přece spočívá ten nejhorší extrémismus v odmítání autority proroka. Ostatně, v Afgánistánu teď proti tomuto typu extrémismu také rázně zakročují.

Ještě větší blbci, než jsme se odvážili pomyslet (30. 8. 2021)

Talibanci se zmocnili skenerů očních duhovek, takže dokážou jednoznačně identifikovat všechny spolupracovníky Američanů. Tak si říkám, co asi mají k dispozici mnohem schopnější muslimské skupiny působící v Evropě.

Odměňování neúspěchu (30. 8. 2021)

Thomas Steuben v hezkém textu na Counter-Currents připomíná, že rozklad amerických ozbrojených sil trvá už řadu let. Pouze se jej dařilo skrývat, a teď je z něj víc vidět. Zmiňuje také projekt vývoje bojového letounu F35, který trvá už přibližně 30 let, stál mnohonásobek původně slibované částky, a letadlo stále není ve výzbroji. Americká armáda už ale utratila tolik, že si nikdo nedovolí projekt zastavit, a armáda platí další a další miliardy. To je situace pro západní armády celkem typická. Thomas Steuben ale připomíná ještě něco jiného – korporace Lockheed Martin na projektu F35 vydělala mnohem víc, než kdyby letadlo fungovalo a vývoj byl dokončen včas! Bylo vytvořeno prostředí, kde jsou nejvíce odměňováni ti, kdo dokážou projekt protahovat, nedodat nic a ždímat z daňových poplatníků další a další peníze. Inženýři ze staré školy budou postupně nahrazováni, a výsledkem bude stav, kdy bude americká armáda utrácet stále víc, aniž by dostala cokoliv. Mezitím budou Rusové, Číňani a další nasazovat nové generace technologií.

Je to, mimo jiné, důsledek stavu, kdy je firma Lockheed Martin fakticky nenahraditelná, protože má pouze jednoho jediného konkurenta. Korporaci Boeing. Vyměnit dodavatele je tedy fakticky nemožné.

Což by nemuselo vadit. Třeba v Číně se na velkou konkurenci taky nehraje, jenže tam se podobné projekty řídí zcela jiným způsobem. Navíc je obtížně představitelné, že by tam korporace vyvíjely nátlak na armádní nákupčí a manažery. Ty ekonomické mechanismy, které kdysi dělaly Ameriku nejdynamičtější a nejinovativnější zemí, ji nyní tlačí do zaostalosti.

Mimochodem, jestli u nás Westinghouse pustí do jaderné výstavby, můžeme čekat totéž.

Thomas Steuben: The road to Kabul

Spravedlnost po švédsku (29. 8. 2021)

Znásilněná žena dostala kompenzaci (v přepočtu) 350 dolarů. Usvědčený pachatel dostal 100 tisíc dolarů za údajné chyby při vyšetřování. Chcete si snadno vydělat?Musíte ovšem mít správnou barvu kůže…

Kdo vydělává na míru? (29. 8. 2021)

V textu pro parlamentky se věnuji otázce, která – naprosto překvapivě – nebyla dosud položena, a kterou lze formulovat takto:

 • v Západních společnostech je tomu v posledních desetiletích tak, že se nestane to, co je správné či morální, ale to, co je v zájmu nejbohatších a nejmocnějších,
 • jestliže Američané odešli z Afgánistánu, pak to znamená, že ta nejbohatší a nejmocnější skupina měla zájem na ukončení konfliktu,
 • kdo je tedy ještě mocnější než výrobci zbraní, státní úředníci a generalita?

Obávám se, že směřujeme k odysseovské odpovědi: Pan Nikdo. Jakmile Donald Trump jasně označil válku v Afghánistánu za debakl, začalo to rezonovat. Mnozí novináři a intelektuálové, kteří by měli chuť a motivaci pokračování afghánského dobrodružství podporovat, byli raději zticha, protože se báli protiválečné extrémní levice. Dav se dal do pohybu. A dav intelektuálů a manažerů se chová jako každý jiný tupý dav. Jakmile se rozhýbe určitým směrem, už ho nezastavíte.“

Článek na Parlamentních listech

Ani pravice, ani levice (29. 8. 2021)

Ještě jednou z Vidlákovy vize:

Uvědomte si, že ten americký farmář, redneck a buran, co má svojí pušku, ten na začátku všeho dostal od US vlády půdu. Nedostal peníze, nedostal sociální dávky, nedostal práci. Dostal kus půdy. Snaž se mladíku a ukaž co v tobě je. Mladík se snažil, obdělal, postavil a nakonec si na zeď zavěsil zbraň, kterou měl co bránit. Mimochodem – zhruba totéž teď dává Putin Rusům – tady máš půdu a ukaž se. Rusko tu není od toho, aby ti utíralo pusinku. 

Můžeme to číst jako odmítnutí levicového pohledu “stát se o tebe postará”, ale zároveň také jako odmítnutí pravicového pohledu “životní šance si zaslouží jen ti, kdo toho hodně zdědili nebo vyhráli v loterii.” Vidlákova vize by znamenala na jedné straně masivní přerozdělování, zákaz dalšího prodeje pozemků, omezení některých dědičných práv atd., a na druhé straně důraz na osobní iniciativu a osobní odpovědnost.

K příčinám migrace (28. 8. 2021)

Petr Pelikán: Migrační vlny VŮBEC nezávisí na tom, jaká je situace ve zdrojové zemi. Záleží na tom, jaká je situace v cílové zemi.

Technologické body pro nacionalisty (28. 8. 2021)

Nezamýšlené důsledky jsou pokaždé významnější než zamýšlené. A pokaždé nás překvapí. Mimo jiné u technologií. Když se objevily první překladatelské automaty, předpokládalo se, že to povede ke vzniku více mezinárodního prostředí. Ale každý, kdo s těmi překladači víc pracuje, si všimne ještě něčeho jiného. Ony začínají být tak dobré, že pro běžnou obchodní komunikaci člověk nemusí umět cizí jazyky. A to se neustále zlepšují, a mezitím se pracuje na automatických nástrojích pro překlad mluvené řeči. Je tedy naprosto realistické, že za nějakých 20 let bude studium cizích jazyků naprosto zbytečné, leda snad pro specializované jazykovědce, experty na kontakty s určitou kulturou a fajnšmekry, kteří si budou chtít pořídit ruskou milenku. Z hlediska běžného člověka bude výhodnější naučit se pořádně svůj vlastní jazyk, než se jakž takž domluvit pěti různými. Můžeme tedy očekávat renesanci jazyků jednotlivých evropských národů – namísto nadšení pro massabobovskou angličtinu, jakou se dnes dorozumívá svět. Dokážete si představit všechny důsledky toho? Rozhodně body pro nacionalisty.

Dixigear (27. 8. 2021)

Až mi přestane jít psaní, budu se živit modelingem.

Vidlákova vize (26. 8. 2021)

Na podzim loňského roku jsem se pokusil formulovat pozitivní vizi pro svobodnou Českou republiku a vyzval, aby další vytvářili další podobné vize. Aby z té mnohosti vizí postupně vzniklo to pravé.  A je tu Vidlákův politický program! Nevím, jestli je reaguje na mou výzvu (vlastně ani nevím, jestli tu přednášku viděl), ale rozhodně je jeho program strhující.

Nestačí mít jen pušku za zdi. Je zapotřebí mít i co tou puškou bránit.

Nepotřebujeme velké vily, nepotřebujeme stadiony, nepotřebujeme megapole. Nepotřebujeme moře, nepotřebujeme prchavou zábavu, nepotřebujeme pomíjející zážitky.

Potřebujeme mít národ lidí, kteří mají co ztratit. Kteří mají své ostrovy pokladů, kam jim nikdo nezasahuje. Potřebujeme chlapy, jejichž sebevědomí nestojí na pocitu převahy z pušky, ale na pocitu převahy ze schopnosti být soběstačný. Potřebujeme chlapy, kteří mají svaly z toho, že každý den pracují rukama. Alespoň chvíli.

Je to vize světa, kde každý bude mít svých tisíc metrů země, a kde každý bude aspoň částečně soběstačný. Tedy rozložení moci úplně opačné tomu, kdy je většina lidí závislá na penězích z nějaké korporace a potravinách z nějakého Lidlu.

Vím, namítnete, že to je naivní a nerealistické. Ale jak píše Curtis Yarvin, vize jiného uspořádání společnosti je tou první a základní podmínkou, aby byla možná změna. Bez takové vize můžeme bojovat o jednotlivé předpisy, ale i když občas nějaké střetnutí vyhrajeme, pokaždé zjistíme, že systém si jenom našel jinou cestu.

Vidlák: Můj politický program

Postfaktická alternativa? (26. 8. 2021)

Na mém facebookovém účtu probíhá zajímavá debata pod textem o falešném prohlášení Památníku národního písemnictví. Významná část diskutujících zaujímá následující stanovisko:

 • celkově je pravda, že sochy připomínající českou státnost mizí z veřejného prostoru
 • když je to celkově pravda, pak je přijatelné lhát v jednotlivém případě. Zde konkrétně vymyslet si falešné prohlášení. Někteří dospělí lidé dokonce zjevně nedokážou pochopit, co by mohlo být špatného na tom, když pravdu pravdoucí trochu vyztužíme.

Kdyby v té diskuzi byla přítomna mluvčí památníku, nejspíš by čelila urážkám a spílání za to, že věc uvedla na pravou míru. Byla by obviněna, že podporuje ničení českých soch (takové absurdní obvinění v diskuzi opravdu zaznělo).

Samozřejmě je to postoj destruktivní. Pokud přestaneme rozlišovat mezi pravdou a nepravdou, jsme naprosto bezbranní vůči jakékoliv manipulaci. Ostatně, to jsme viděli během covidové epidemie. Mnozí dobří lidé (včetně některých mých přátel) přijali, že když jde o hájení celkové vyšší pravdy (epidemie je smyšlená a očkování škodlivé), je přijatelné lhát. Je přijatelné vymýšlet si případy mrtvých po očkování a je přijatelné vymýšlet si, že zdravotní sestry a lékaři berou úplatky, aby předstírali epidemii. Pak to dopadá, jak to dopadá.

… (25. 8. 2021)

Kanadská ministryně pro genderovou rovnost označuje talibance výrazem “naši bratři.”

Muži – druh na vyhynutí (25. 8. 2021)

Daniela Kovářová v druhé části rozhovoru:

Dnes je třeba se naopak bát o muže, což potvrzují i terapeuti. Nikdy v minulosti netrpěli muži tolika duševními nemocemi jako dnes, nikdy dřív se tak často nepokoušeli o sebevraždu. Zdá se, že jejich svět skončil. Muži dnes prožívají krizi identity, neznají své místo na zemi, přišli o svou úlohu – o úlohu lovce, bojovníka, ochránce rodinného trhu, ředitele zeměkoule, vrchního velitele armád. Všechny tyto role postupně přebírají ženy, ba dokonce už nastává doba, kdy muže nepotřebují ani k vlastnímu oplodnění.

Daniela Kovářová: Mám-li svobodu nosit cokoliv a chovat se jakkoliv, musím přijmout i odpovědnost

Jak je důležité ověřovat informace (25. 8. 2021)

Dostal jsem včera dramaticky znějící prohlášení o odstraňování soch v Praze. To prohlášení obsahuje některé velmi vážné skutečnosti a je pod ním podepsán vedoucí Památníku národního písemnictví Jaroslav Uhlík. Chtěl jsem napomoci zveřejnění, ale protože mám po posledních měsících vypěstovanou rutinu, zaslal jsem tu zprávu přímo do památníku. S dotazem, jestli to je autentické znění, a jestli snad někdo něco po cestě neupravil.

Odpověď z památníku zněla následovně: “Autorem tohoto článku není nikdo z instituce Památníku národního písemnictví. Článek obsahuje stylistické, gramatické i faktografické chyby. Je psán manipulativním způsobem a dává do souvislostí nesouvisející skutečnosti. V tomto kontextu nelze článek autorizovat ani zveřejňovat.”

Tak schválně kolik alternativních serverů ji bez kontroly otiskne.

Jo, a tu zprávu jsem dostal od kamarádky, která je inteligentní a vzdělaná žena. Žádná ujetá vědma. Prostě jen nestíhá všechno ověřovat.

V sobotu U medvěda v Berouně (25. 8. 2021)

V sobotu promluvím na setkání podporovatelů serveru Nová republika v pivovaru Berounský medvěd. Společně s Ivanem Davidem, Lenkou Procházkovou a dalšími. Začíná to v 16 hodin, a je tam dobré spojení z Prahy. Pokud vás to zajímá a k podporovatelům nepatříte, přijďte stejně a dáte nějaké příspěvek na místě.

Střílet do lidí je normální. Pokud se nejedná o zfetované gangstery (24. 8. 2021)

Ashley Babitová, mamina z Kalifornie, byla zastřelena při nepokojích. Ovšem v situaci, kdy se nedopouštěla žádného násilí, nikoho neohrožovala a nezazněla žádné výzva, kterou by neuposlechla. Byla nezobrojená. Asi dva metry od ní stál policista (jiný, neže který ji zastřelil) a nedal nijak najevo, že by její chování pokládal za nepřijatelné.

Dnes bylo oznámeno ukončení vyšetřování. Policista se nedopustil ničeho nesprávného, tím je záležitost ukončena. Na životech bílých příslušníků nižších tříd, kteří řádně pracují, platí daně a respektují zákony, na jejich životech absolutně nezáleží. Kdyby ten policista zastřelil grizlyho nebo krokodýla, měl by oplétačky.

Capitol Police officer who shot Ashli Babbitt exonerated in internal probe

Republikánské zoufalství (24. 8. 2021)

Současné dění v Aghánistánu znovu ukazuje naprosto zoufalý stav, v jakém je Republikánská strana. Jako kontrast k senilnímu prezidentovi neukazuje dynamické čtyřicátníky, ale pořád jenom Trumpa, Trumpa a zase Trumpa. Ať už s Trumpem sympatizujeme nebo ne, je mužem minulosti. Navíc se zdá, že od porážky na konci loňského roku nic nepochopil, nic se nenaučil, nepřišel s žádnou novou myšlenkou. Pořád jen Trump z roku 2020. Prohrál tehdy a prohraje znovu. Ano, byl v tom podvod, ale proč by měli hrát Demokraté příště poctivěji?

Od Republikánů neslyšíme ani žádné zásadní návrhy na reformu armády nebo na novou zahraniční politiku. Jenom obecné fráze o tom, že Trump by si v současné situaci poradil lépe, což je nejspíš pravda. Ale to nestačí. Ostatně, okopávání kotníků současnému prezidentovi situaci nevyřeší. Skutečná smysluplná opozice by jej měla tlačit k radionálnámu jednání, a toho není schopna, protože je sama bezradná. Úplně zbytečná politická strana.

Koudelkova junta (24. 8. 2021)

“Demokratická opozice” pokládá za správné, aby tajné služby vedly operace namířené proti demokraticky zvoleným představitelům vlastní země. Víc o nich nepotřebujeme vědět.

Vlastně ještě něco. Desítky exponentů pražské kavárny mi (v reakci na předchozí větu) píšou stanoviska, která v důsledku znamenají, že pokud nějaký plukovník usoudí, že prezident je vlastizrádce, má se svou jednotkou právo převzít moc. Jenom, aby se to neotočilo proti nim.

Ono to vlastně není nové. Společenský model, kdy v menší zemi – pod “ochranou” USA – řádí ozbrojené složky nepodléhající žádné kontrole známe z latinské Ameriky. Dobře se to doplňovalo. Američané tolerovali a podporovali teror vůči civilnímu obyvatelstvu, místní ozbrojenci na oplátku chránili zájmy amerických korporací. Jenže v těch zemích byla určitá rovnováha v tom smyslu, že tam zároveň řádily marxistické bandy.

Pozor na virtuální osahávání (24. 8. 2021)

Během epidemie netrpěli jen hospodští, ale také “experti” na sexuální násilí. Jak si lidé mohou působit sexuální násilí na pracovištích, když je každý sám doma? Nicméně jsou vynalézaví. Na konferenci Evropské sociologické asociace, která probíhá online, tak byla vyhlášena “nulová tolerance sexuálního násilí” a účastníci dostali instrukce, jak se bránit proti sexuálnímu napadení a jak ho hlásit. Dokonce byly vytvořeny bezpečné prostory, kam se mohou oběti sexuálního násilí případně uchýlit (asi nějaká internetová stránka). Systém nahlašování je samozřejmostí.

A potom, že nejde vykázat činnost za každé situace!

Ještě by ale měli zřídit ikonky “sáhnutí na koleno”, “civění za výstřih” a “plesknutí přes zadek.” Aby bylo jasné, kdo koho obtěžuje, a jak přesně.

Závěrečná řeč Waltera Krafta (23. 8. 2021)

Soudkyně městského soudu v Praze neumožnila Walteru Kraftovi pronést závěrečnou řeč. Tak ji publikoval aspoň v písemné podobě. Je to strhující čtení – esej o hodnotách, civilizaci, budoucnosti a také o svobodě.  Vyjímám:

Tento soudní proces je procesem čistě politickým. Je to proces, který nám má zabránit hledat strategii přežití, jež by nevedla k našemu vymírání, jak k tomu vede ta současná. Z tohoto důvodu jakýkoli trest, který by tento soud vynesl, nebudu akceptovat proto, že bych jej považoval za spravedlivý, ale pouze kvůli hrozbě násilí ze strany státní moci. Stát, který svým vlastním občanům vnucuje takové chování, které vede k jejich likvidaci, však zcela opustil svoji základní úlohu, a proto není možné uznávat jeho legitimitu. Stojí také za zmínku, že žádný z politických režimů, které jsme si zvykli, a to zcela po právu, považovat za vrcholně odpudivé, tedy režim nacistický a bolševický, své obyvatele za úvahy, jak zabránit vnějšímu ohrožení země, neposílal před soud. To skutečně činí až režim současný.

Závěrečná řeč Waltera Krafta

Topolánkovo prozření (23. 8. 2021)

Pamatujete na kampaň “Ani kývač, ani vítač?”

Šlo v Afghánistánu vyhrát? (23. 8. 2021)

Mohl Západ vyhrát Afghánistán? Možná. Dokážeme si představit, že kdyby v čele té země stál energetický muž s vizí modernizace, nějaký afgánský Ataturk, možná by uspěl. Spojením místních znalostí, místních vazeb, nezdolné osobní energie, dobrého vzdělání… Jenže i kdyby se takové člověk našel, jeho vize by zcela jistě obsahovala národní samostatnost a dříve či později by jeho záměry střetly s americkými představami o vazalském státu. Nikoho takového nemohla okupační správa potřebovat. Ašraf Ghaní, který se věnoval rozkrádání a nedělal problémy, byl ideální osobou. Tedy osobou ideální z pohledu momentálních zájmů amerických úředníků. Nikoliv z pohledu transformace země.

Což vede k obecnějšímu konstatování. Jen velmi vzácně je úspěšná transformace či modernizace nějaké země vnucena zvenčí. Úspěšné reformy se rodí uvnitř národů a uvnitř zemí.

Odstranění nehabsburského lva (23. 8. 2021)

Pamatujete, jak zastánci triumfálního bělohorského mariánského sloupu argumentovali, že odstranění jakékoliv sochy je barbarský čin a všechno musí být vráceno? Mezitím byl v tichosti odstraněn český lev z nádvoří Strahovského kláštera. Ta duchovnost a úcta k historii jsou nějak podivně vypečené. Jako pokaždé.

 

 

Čas dívat se kupředu – i na besedách (22. 8. 2021)

Kdo jste sledovali programy v Příčovech, a měli jste možnost viděl panel a diskuzi, které jsem organizoval, mohli jste si všimnout dvou věcí.

a) Už se nezaměřuji na otázku elit. O tom jsem napsal tři knihy a pronesl bezpočet přednášek. Teď je čas zaměřit se na jejich vlastenecké soupeře. Na lid, chcete-li tomu tak říkat. Jací potřebujeme být, jak na sobě musíme pracovat a jak se musíme připravovat, chceme-li se stát silou schopnou měnit poměry.

b) Už se nedívám do minulosti. Že se poměry v mnoha ohledech dramaticky zhoršily, o tom už bylo řečeno dost. A je dost lidí, co o tom nadále mluví. Je také dost těch, kdo upozorňují na blížící se pohromy (ať už pohromy skutečné nebo pohromy smyšlené). Nadešel čas přesměrovat zrak na budoucnost. Začít mluvit o vizi, která je před českým národem. O národní vizi pro 21. století, která nebude návratem do roku 1925 ani do roku 1980, ale něčím novým a moderním, byť založeným na dlouhodobě osvědčených principech.

Ten posun bude vidět i na besedách, které brzy opět začnou. Zahájím 8. září v Břeclavi, společně s Vidlákem, skvělým bloggerem a průkopníkem a propagátorem potravinového samozásobitelství.

Hampl se směje naposled a nejlépe. Ale je to hořký smích (22. 8. 2021)

Sovětský svaz civilizovanější než NATO (22. 8. 2021)

Ano, jsme ve válce civilizací. Ano, naše západní civilizace je ve válce s islámem. Ale dobrodružství v Afghánistánu není součástí této civilizační války.

Není těžké si všimnout, že americké ozbrojené síly v této válce stojí na straně džihádu, nikoliv na straně Západu. Napadení Srbska, nahrazování sekulárních režimů v arabských zemích radikálně islamistickými, podpora džihádistických extrémistů všude možně po světě… to jsou dnešní USA.

V Aghánistánu Američané podporovali jeden fundamentalistický režim proti druhému. Snad byl ten podporovaný v některých bodech o něco umírněnější, ale rozhodně to nebyl režim méně islámský. Rozkrádání a zneužívání moci není západní hodnotou. Spíše orientální zvyklostí.

Kdyby se Američané rozhodli, že afghánské muslimy přinutí ke změně životního stylu a vnutí jim naše hodnoty jako svobodu, toleranci a racionalitu, bylo by to nesmírně naivní, ale dalo by se to označit za hájení Západu. Ostatně, o to pokoušeli už sovětští marxisté. Nicméně nic takového se během americké okupace nedělo.

Je obtížné si to přiznat, ale Sovětský svaz dělal pro hájení civilizačních hodnot Západu víc než současné NATO.

Klíč ke změně je ve vzdělanosti (22. 8. 2021)

Z třetí části předkladu rozhovoru pro slovinský magazín DEMOKRACIJA:

Jde o to, zda se zformují sebevědomé nižší třídy, které budou schopné rozumět svým zájmům a celkem racionálně je hájit. Nebo jestli vznikne lůza zmítaná konspiračními teoriemi.

Chceme-li zabránit zániku vlastní civilizace a jejímu nahrazení islámem, potřebujeme chytré a vzdělané nižší třídy. Což je historicky docela normální. V dělnických kroužcích 19. století se studovaly práce těžší, než jaké se dnes probírají na většině filosofických fakult. George Washington a další američtí statkáři jeho doby byli vzdělanější než angličtí lordi. O českých husitech se říkalo, že obyčejná vesnická žena zná Bibli lépe než římský biskup. K tomu je třeba se vrátit.

Každý, kdo učí děti z chudých rodin matematice a logickému myšlení, udělá pro změnu víc než ten, kdo demonstruje na náměstí.

Celý rozhovor je zde.

Bankéři puritáni (20. 8. 2021)

Internetová platforma OnlyFans zakáže erotické obrázky, které byly dosud hlavním zdrojem výnosů. Přitom jestli někde erotika nevadila, tak to bylo právě OnlyFans. Konkrétní slečna vystavuje své obrázky, ovšem pouze pro konkrétní předplatitele identifikované platební kartou. Je tedy možné velmi snadno kontrolovat věk. Je možné velmi snadno kontrolovat, že tam nebude žádné dětské porno ani nic podobného. A je jistota, že to nemůže nikoho pohoršit ve veřejném prostoru.

Proč se svým hlavním byznysem končí? Nějaká nová regulace? Vůbec ne. Končí, protože jim to nařídili poskytovatelé finančních služeb. Nějaká absolventka genderu v oddělení společenské odpovědnosti v nějaké bance dospěla k názoru, že jí existence něčeho takového pohoršuje. Tak se 100 milionů lidí nebude koukat na hanbaté obrázky. Dobře jim tak! A až ta slečně (jejíž jméno ani neznáme) bude mít špatnou náladu příště, zakáže něco jiného někomu jinému. Na převodech peněz je přece závislý každý.

Státní úředníci by byli v takové situaci omezeni zákonem. Politici by čelili aspoň určitému tlaku veřejného mínění. Ale “soukromá” banka? Ta může všechno!

K antilidovým a antiintelektuálním “elitám” (20. 8. 2021)

Měl jsem možnost přispět do sborníku Současná levice – charakter a možnosti, byť jako vnější pozorovatel. Netroufl bych si komunistům radit, jak mají budovat svojí stranu nebo koho mají postavit do čela. Vím, jak směšné je, když ateisté radí katolíkům, jak být správnými katolíky. Nechci tu chybu opakovat.

Kromě mé obecné úvahy o místu komunistů v národním hnutí je ale ve sborníku mnoho velmi zajímavého. Aspoň pro mne. Mimo jiné motiv, který se opakuje v různých příspěvcích. A sice, že je možné být zároveň protilidový a zároveň protiintelektuální (nikoliv protiintelektuálský!). A že současné mocenské elity přesně takové jsou. Na jedné straně vidíme pohrdání všemi, kdo nedokázali nahromadit dost velký majetek. Ale zároveň s tím (u těch stejných lidí) neschopnost porozumět složitějšímu textu, neznalost historických souvislostí, absenci logického myšlení.

Mnozí to známe z diskuzí s pražskou kavárnou, jejíž veškerá „vzdělanost“ spočívá ve schopnosti označit každého, kdo nesouhlasí, za nácka. To je mentalita mnohých vysokoškolských učitelů! Teď čtu totéž o současném vedení KSČM. A musím konstatovat, že stejný postoj převládá u mnoha „nových osobností alternativy“  – s tím rozdílem, že pohrdání se neprojevuje otevřenými posměšky, nýbrž postojem „To je jenom chátra. Jim můžeme předhodit jakoukoliv blbost. Stejně to nepoznají.“

Sborník je ke stažení zde.

Kdo miluje všechny, neudělá pro nikoho nic (20. 8. 2021)

Lidi nejsou krysy, nicméně mnohé experimenty s krysami ukazují principy, které to značné míry platí i pro lidské chování. Výsledky jednoho takového experimentu publikovali před pár dny výzkumníci z Berkeley. Pozorovali chování krys, a zároveň měřili, co se děje v jejich mozku. Krysa umístěná do klece se topila a další krysy ji pozorovaly. Když krysa vidí, že jiná krysa přichází o život, cítí se špatně. Nicméně nic nepodnikne.

Pokud se ale topí krysa ze stejné skupiny, ostatní krysy se opravdu snaží pomoci. Pokoušejí se otevřít dveře klícky a ohroženou osvobodit. Vynakládají značné úsilí.

Pokud by stejný princip platil i pro lidi, hodně by to vysvětlovalo. Globální přístup a láska ke všem lidem nevedou k žádnému konkrétnímu jednání. Kdo miluje všechny, neudělá pro nikoho nic. Tam, kde je soucit soustředěn na okruh blízkých lidí, tam můžeme čekat skutečnou práci.

Článek na Science Daily

Obelstili sami sebe (18. 8. 2021)

Cordesmanovu analýzu afghánského debaklu rozhodně doporučuji ke studiu. Všimněte si, že mezi mnoha faktory se jedno opakuje znovu a znovu – lhaní. Minimálně od roku 2006 Američené systematicky zkreslovali údaje o tom, co se v Aghánistánu děje. Zkreslovali informace o tom, co se děje. Některé informace posléze přestali sledovat a soustředili se pouze na ty, které vyznívaly v jejich prospěch. Je dost možné (a dokonce pravděpodobné), že ani Biden ani Trumpa a ani Obama před nimi neměli představu, jaká je v Aghánistánu situace.

Ukazuje to typickou slabinu současných aparátů. Můžete mít tisíce sledovacích zařízení. Můžete mít obrovské počítače a programy na vyhodnocování čehokoliv. Ale pokud nemáte odvahu přijít do zasedačky a otevřeně prohlásit “dámy a pánové, vypadá to hodně bledě,” tak je vám to k ničemu. Jenže v současných armádách, politických stranách, korporacích či neziskovkách není místa pro lidi, co by k tomu měli odvahu. Lepší je raději nic nevidět, horlivě přikyvovat a vysedět si povýšení. Pár takových se najde všude, ale když začnou ve vládnoucí vrstvě převažovat, je to průšvih.

Buď je na obzoru zánik civilizace nebo revoluce. Třetí možnost není.

Proč došlo ke zhroucení afgánských sil?

Království idiotů (18. 8. 2021)

Vidlák upozorňuje na změnu, která proběhla v české politice v posledních týdnech. Zatímco Babiš vede chytrou a efektivní kampaň, Piráti se zaplétají do otázek migrace, veganské zmrzliny a jejich šéf Bartoš se zesměšnil veřejným lhaním o společném tréninku s olympijským vítězem. Markéta Pekarová-Adamová poskytla rozhovor, ve kterém se projevilo, že je neskutečně hloupá. A Volného příznivci provedli další exces. Je toho tolik, že si Vidlák říká, že tohle přece nemůže být náhoda. Jeho článek je tady.

V takových chvílích je dobré podívat se do minulosti. Víme o případu, kdy by paní Pekarová projevila aspoň průměrnou inteligenci? Ukázal snad někdy Ivan Bartoš něco státnického? Viděli jsme u něj něco jiného než směs pubertálního žvatlání a naprosté poníženosti před čímkoliv z ciziny? A že Volný blok jsou klauni, na tom nic nového není. Ano, a někteří z těch lidí možná brzy budou řídit Českou republiku. Ale jestli máte pocit, že je to v rámci západního světa něco neobvyklého, tak se podívejte na Spojené státy. Západní země jsou řízeny idioty. Naprostými idioty. Na místech prezidentů, ministrů, náčelníků generálních štábů.

K tomu jen dvě poznámky. Za prvé. Ono to jejich voličům až tolik nevadí. Volného voliči jsou určitě nadšení statečností, s jakou jeden z nich hodil vajíčko a druhý se popral s policistou. Mnozí voliči Pirátů jsou dojati Bartošovým zájmem o veganskou zmrzlinu. A paní Adamová neříká nic jiného, než co celé roky tvrdí Karel Schwarzenberg. Změnilo se jenom to, že s blížícími se volbami je na ně o něco víc vidět.

Za druhé. Kdyby to byli cílevědomí inteligentní lidé, nikdy by se nedostali na svá současná místa. Kdo by chtěl v čele strany někoho inteligentního, schopného a cílevědomého, kdo provede čistky, omezí korupci a prosadí nějakou silnou vizi? Takový člověk by se nemohl stát ani šéfem okresu. Všichni by se spikli proti němu. A zase, není to trend jenom český. Kdyby američtí Demokrati postavili proti Trumpovi Sanderse, smetl by ho rozdílem třídy. I bez podvádění. Ale vybrali úředníčka bez barvy, chuti a zápachu, navíc trpícího stařeckou demencí.

Ano, vládnou nám idioti. Pravidla jsou tak nastavena, aby se nahoru dostávali ti nejneschopnější (s výjimkou schopnosti rozehrávat mocenské hry uvnitř aparátů).

Směrem k soběstačnosti – osobní i národní (18. 8. 2021)

Možná si ještě pamatujete staré slovo “záhumenek”. Šlo o to, že člověk měl nějaký pozemek, na kterém cosi pěstovat, a kterém toho vypěstoval tolik, že byl do značné míry nezávislý na prodejnách. Ať už byla krize nebo toho státní zemědělství neprodukovalo dost, pokaždé záhumenek pomohl. Jsou politické systémy, které záhumenky podporují (třeba ten husákovský) a jsou politické systémy, které se snaží záhumenky zlikvidovat (třeba ten současný). Je nicméně dost pravděpodobné, že samozásobitelství zase začneme potřebovat – ať už kvůli rostoucím maržím supermarketů nebo likvidaci místního zemědělství (kombinací neřízeného trhu a nového zeleného údělu) či prostě zchudnutím (zelený nový úděl).

Vidlák zahajuje seriál článků, který se může hodit každému, kdo má domek, chatu, chatičku, zahrádku… zkrátka nějaký kus půdy, na kterém je možné něco vypěstovat.

Začátek seriálu Přímo z Vidlákova dvorku

Když vám hrozí celý svět (17. 8. 2021)

Zajímavý postřeh Curtise Yarvina: Jestliže Spojené státy Americké nejsou schopny kontrolovat své vlastní hranice, nemohou si zajistit bezpečnost jinak, než že učiní celý svět “bezpečným”. To znamená, že musí celý svět dostat pod vlastní kontrolu. Kdekoliv existuje nějaký kus země, který neovládáte, tam se mohou vaši nepřátelé, scházet, radit, intrikovat a připravovat proti vám útok.

To je to, co Američané myslí “národní bezpečností.” Ukazuje se ale, že je to nad jejich síly.

DISKUZE KE GLOSÁM ZDE.

Kdo vlastně utíká z Afghánistánu? (17. 8. 2021)

Po událostech posledního roku si dávám velký pozor, co sdílím a všechno pečlivě ověřuji. Takže jsem strávil nějaký čas hledáním zdrojů – a ono se to potvrdilo! Z Afghánistánu prchají téměř výhradně mladí muži. Že by ženám a dětem nic nehrozilo? Není to spíš tak, že pro mnohé je to příležitost dostat se na západ?

Tento snímek kábulského letiště pochází ze zpravodajství France 24.

 

Hampl na The Warden Post (17. 8. 2021)

Od včerejšího dne jsem jedním z autorů portálu The Warden Post. Jedná se o britský portál zaměřený na otázky vývoje civilizace, spíše konzervativně laděný, se značným zájmem o myšlenky přicházející ze zemí bývalých socialistických zemí. Můj první příspěvek pojednává – jak jinak – o globálních elitách.

Petr Hampl: Understanding the elites

Džihád proti džihádu (17. 8. 2021)

Neměli bychom podléhat dojmu, že v Afghánistánu padnul sekulární režim s pojetím lidských práv podobným našemu. Jednalo se o válku dvou fundamentalistických režimů uplatňujících šaríju – hlavním rozdílem byl vztah ke Spojeným státům.

Ostatně, i vztah k nevěřícím zemím je u obou skupin stejný: Jednou bude nastolena vláda islámu nad celým světem, ale nespěcháme. V tom smyslu je pro nás Taliban mnohem přijatelnější než muslimské bratrstvo, které si v tichosti vytváří základnu v českých zemích.

DISKUZE KE GLOSÁM ZDE.

Česká vítačská koalice 2021 (17. 8. 2021)

Moc rád bych se mýlil, ale vypadá to, že se nám narodila naše české vítací kultura, obdoba té německé z roku 2015. Už dosud jsme byli zemí s nechráněnými hranicemi, kam mohl kdokoliv přijít a usadit se tu, aniž by to státní orgány vůbec zaregistrovaly. Stačilo, aby měl podanou žádost o azyl v jiném státě EU. Teď to ale dostává úplně jinou dimenzi – muslimští migranti sem budou cíleně dováženi a usazováni. Bude z nich vytvářena privilegovaná kasta. S takovým zacházením může počítat každý, kdo o sobě prohlásí, že je nějak příbuzný s někým, kdo pomáhal okupačním silám v Afghánistánu. A co hůře, zformovala se vítačská koalice zahrnující multikulturní neziskovky, proamerické neokonzervativce, skupinu kolem prezidenta Zemana, velkou část dřívější “alternativy” a profesionály ve státní správě.

Česká vítačská koalice 2021

Kdyby na integraci “tlumočníků” opravdu záleželo… (16. 8. 2021)

Kdyby to někdo myslel s integrací afgánských kolonistů vážně, musel by prosazovat následující:

 • Striktní zákaz kontaktů s těmi, kdo už tady jsou. Afgánská komunita tady je, radikální a fundamentalistická,
 • Striktní zákaz kontaktu s islámskými komunitami. Mezi Ústředím muslimských obcí a Talibanem je mnohem menší rozdíl, než to vypadá na první pohled.
 • Intenzivní kurz češtiny a místních zvyklostí, přičemž setrvání na našem území bude podmíněno složením zkoušek.

a tak dále. Celý text je k přečtení tady.

Powerpointové slidy proti samopalům (16. 8. 2021)

Náčelník amerického generálního štábu Mark Milley v polovině července veřejně prohlásil, že si je jist, že afgánské ozbrojené síly dokážou Talibán snadno odrazit. Prohlásil také, že Američani situaci pečlivě sledují a budou schopni svým spojencům přispět tak, jak bude zapotřebí.

V polovině loňského roku udělal ten stejný generál jiné zajímavé prohlášení. Centra některých amerických měst tehdy hořela a byla rabována, hordy dokonce útočily na bílý dům, americké bezpečnostní složky se ukazovaly jako bezmocné, a pan generál učinil prohlášení pro tisk – o tom, s kým je na fotografii a co to pro něj znamená.

Zkrátka, osobnost dokonale přizpůsobená době, kdy nezáleží na tom, jaká je skutečnost, ale jak je odprezentována. Firma se může rozpadat, ale kreativní účetnictví ukáže vysokou ziskovost a manažerům jsou vypláceny hvězdné bonusy. Školství je v troskách, znalosti žáků vzbuzují posměch, ale ministerstvo vykáže bezpočet úspěšných projektů. Epidemie vrcholí, nemocnice se hroutí, ale na ministerstvu zdravotnictví vymyslí novou metodiku, že vlastně žádná epidemie není. Integrace muslimských migrantů skončí debaklem, tak je prostě zakázáno zveřejňování statistik o kriminalitě. A funguje to! Pár skeptiků se bude rýpat ve statistikách, ale těch si nikdo nebude všímat. Tak to funguje i v armádách. Ostatně, Češi znají profesionálního manekýna generála Pavla  – mistra pozitivních prohlášení a pozitivních výkazů.

Jenže najednou tu jsou hordy vousatých divochů se samopaly, které vůbec nezajímá, jak to vypadá na stránkách časopisů nebo jaké grafy jsou uvedeny na powerpointových slidech. Obávám se, že to není nehoda. Že je to něco, co je pro naši civilizaci (a vztah k jiným částem světa) naprosto typické.

Článek na serveru Breitbart

DISKUZE KE GLOSÁM ZDE.

Prezidentské rady (16. 8. 2021)

Biden radí Talibům, aby se chovali umírněně. Prý si tak získají “uznání mezinárodní komunity”. A taková karikatura na velmoc se pokouší dobýt Rusko a Čínu.

Nákupčí, honem do Kábulu! (15. 8. 2021)

Armáda ČR má jedinečnou možnost ušetřit nakoupit nejmodernější americké zbraně, včetně dronů a vrtulníků, od Talibanu za zlomek ceny, jakou budou požadovat běžní obchodníci se zbraněmi. Tak kdy vyrážíte, pánové z nákupu?

Mozek proti mozku (15. 8. 2021)

Připadla mi čest uvádět debatu, od které očekávám intelektuální vrchol letošního roku. Rozhovor a myšlenkové střetnutí doktora Skály s profesorem Budilem. Dva zkušení řečníci spojující brilantní analytické myšlení a hlubokou vzdělanost, v mnoha směrech opačných názorů. Právě z takových myšlenkových střetů se rodí nové zajímavé věci. Neskrývám, že se hrozně těším, a že budu poslouchat se zatajeným dechem. A slibuji, že řečníky nenechám skončit na povrchním “vlastně to vidíme stejně,” ale budu je tlačit, aby se vyjádřili k hlubším problémům, které leží před naším národem i civilizací.

Válka a peníze (15. 8. 2021)

Znova a znovu slyšíme, že války prý souvisí se státními dluhy. Že když státům dochází peníze, zbývá už jediná možnost, jak to řešit – válka.

Jenže ono je to ve skutečném životě přesně naopak! Žádná válka nespraví státní finance. Naopak je zruinuje. Ano, spraví finanční situaci jednotlivých zbrojovek a jednotlivých státních úředníků, ale nikoliv států. Války v Aghánistánu a Iráku stály americké daňové poplatníky 6,5 bilionu dolarů, přičemž podstatná část této částky je vypůjčená a bude splácena po desítky let.

V historii vidíme stejný vzorec velmi často. Po válce nenásleduje zbohatnutí, nýbrž státní bakrot. A to často i bankrot vítězného státu.

Války nejsou řešením gigantických státních dluhů. Války jsou jejich příčinami.

Nová aristokracie (15. 8. 2021)

Jan Skopeček si všimnul, že zatímco většina obyvatel EU má zrušit či omezit své dovolené u moře kvůli ochraně klimatu, rozpočet na soukromé tryskáče evropských úředníků byl zvýšen o třetinu.

Osobně nemám s omezováním zahraničních dovolených žádný problém. Přál bych si, aby víc lidí trávilo dovolenou ve své zemi a utrácelo peníze u českých restauratérů a českých hoteliérů. Aby Slapy a Lipno zase byly plné, jako bývaly. Ale ten případ ukazuje ještě něco úplně jiného. A sice, to, co profesor Keller nazývá “nesouměřitelností.” Jde o to, že rozdíly mezi lidmi jsou tak velké, že ti lidé nemohou být srovnáváni.

Papaláši v EU se to ani nenamáhají skrývat. Informaci o vyšším rozpočtu klidně pověsí na internet. Protože jim vůbec nepřichází na mysl, že by na tom mohlo být něco špatného! Připadá jim to naprosto samozřejmé a správné, že jeden druh lidí bude zvyšovat blahobyt a jiný upadat do bídy. Když si někdo stěžuje, nedokážou pochopit, proč mu to vadí.

Ostatně, všichni to známe z historických knih. Se zatajeným dechem sledujeme osudy panovníků, a vlastně nás nezajímá krátká větička, že taky bylo oběšeno pár desítek nevolníků.

DISKUZE KE GLOSÁM ZDE.

Politici produkťáci a politici vůdcové (14. 8. 2021)

Všimněte si, že existují dva druhy šéfů politických stran. Jeden z nich postupuje více méně přesně podle byrokratické kuchařky:

 • identifikuji poptávku (nebo domnělou poptávku)
 • sestavím produkt, který na tuto poptávku reaguje (nejčastěji část programu politické strany, sada hesel, a pár plakátů)
 • nabízím ho na trhu.

Tak postupují produktoví manažeři ve firmách, a tak postupuje část politiků. Ta poptávka nemusí vycházet od voličů. Často vychází od sponsorů, médií nebo jiných skupin.

Pak jsou ale ještě jiní politici. Ti přinášejí ideály a vizi. Předkládají je voličům a bojují za ně. Výhra pro ně nemá smysl, pokud není zároveň výhrou jejich ideálů. Samozřejmě, musí se to potkat s poptávkou, je tam spousta manévrování a intrik, ale pořád jde o ty ideály.

Takovým politikem je Miloš Zeman. V 90. letech byl takovým politikem Václav Klaus se svou vizí “kapitalismu přes přívlastků”. A před pár lety Tomio Okamura se svou přímou demokracií. Ani jeden z nich nebyl autorem té vize, ale každý z nich s ní po určitou dobu spojoval svou politický osud. Miloš Zeman je zajímavý tím, že jeho vize se během politické kariéry postupně rodila, zatímco “běžný” postup je takový, že nová osobnost vstoupí do politiky s určitými ideály, a po pár letech je z něj obyčejný “produkťák”.

Krmelec dělá problémy (14. 8. 2021)

Z překladu druhé části rozhovoru pro slovinský časopis DEMOKRACIJA:

Spor mezi Bruselem a V4 je logický a nutný. Středoevropské země jsou „krmelcem“ západních korporací. Jsou vykořisťovány více, než byla jakékoliv africká či asijská kolonie. Umožňuje to kombinace vzdělané a velmi pracovité pracovní síly a totální nadvlády zahraničního kapitálu.

To však naráží na problém. Žádná globální korporace se nemůže zastavit na určité úrovni zisku. Manažeři musí každé čtvrtletí vykazovat růst. Potřebují z národních dceřiných společností v malých zemích ždímat stále více. A hranice únosnosti již byly překročeny.

Dochází tedy k logickému střetu zájmů. Lidé v těchto zemích by potřebovali úlevu a korporace na druhé straně potřebují zvyšovat zisky.

Není to jen otázka jednoho zákona, zda Maďarsko ochrání psychiku svých dětí. Nejde ani jen o migraci. To jsou jen jednotlivá bitevní pole. Je to boj o rozdělení politické moci a další hospodářský vývoj.

Překlad rozhovoru na prvních zprávách

Poražený, ponížený a zesměšněný obr (13. 8. 2021)

Talibanu padly do rukou další samopaly, vozidla humvee, ale i drony! Ústup se mění v úprk v panice. Američané jsou bezmocní. Už jim zbývá jen evakuace vlastního velvyslanectví, a ani to možná nezvládnou. Někteří viní prezidenta Bidena, a on samozřejmě nese odpovědnost. Ale ukazuje to taky rozklad americké armády, včetně velení na všech stupních. Ještě před pár desetiletími by důstojník, který nedokázal zničit zbraně při ústupu, šel rovnou před vojenský soud. Teď se nestane nic. Problémy by měl, kdyby pronesl necitlivý výrok na adresu sexuální menšiny.

Vidíme typické jednání mocné globalistické instituce, pokud se sama dostane pod tlak. Nemylme se, žádná banka, žádná korporace, žádný úřad by nebyla schopna jednat jinak. To nejsou bojovníci. Jsou schopni utlačovat nebo v panice zhroutit. Nic jiného. Donald Trump měl vlastně obrovskou smůlu, že se stal prezidentem ještě v době, kdy je při síle Georg Soros. Mezi mladšími novými aristokraty nenajdete ani Sorosovu bojovnost, ani jeho vytrvalost, ani jeho strategické myšlení.

Mimochodem, byl jsem několikrát označen za dezinformátora, když jsem upozorňoval, že všechny výzkumy provedené v České republice ukazují jednoznačnou převahu odpůrců českého angažování v Aghánistánu. Ono těch výzkumů nebylo mnoho, ale výsledky jednoznačné. Teď se ukazuje, že normální lidé bez speciálních vysokých škol měli pravdu. Jako pokaždé. Ale pozor! Většinou se nemyslí většina nejhlasitějších aktivistů.

DISKUZE KE GLOSÁM ZDE.

Mlčíčí očkovací většina (13. 8. 2021)

Většina obyvatel Velké Británie je připravena omezit či zrušit kontakty s lidmi, kteří se odmítnou očkovat, ukázal výzkum YouGov. Výsledky každého výzkumu je možné zpochybnit, a někteří to udělali. Jenže ono je to v plném souladu s jinými výzkumy z jiných zemí i s volebními preferencemi (kdo zpochybní vážnost epidemie nebo očkování, ten ztrácí voliče).

Masivní většina obyvatel západních zemí podporuje očkování. Stejně jako masivní většina podporovala nejrůznější vládní opatření karanténního typu, včetně nošení roušek.

Článek na serveru Breitbart

Dvakrát k migraci a české politice (12. 8. 2021)

Týden poté, co ústavní soud rozhodl, že třicetiletí džihádisté mají právo prohlašovat se před našimi úřady za děti, a že úřady nemají právo zkoumat jejich věk, požaduje šéfka TOP09 “přijímání dětských migrantů.”

X

Ilegální migranti pochytáni. Ale jestli myslíte, že poputují zpátky do Somálska nebo odkud přišli, tak budete zklamáni. Budeme je několik týdnů živit v detenčním zařízení. Budeme jim platit advokáty, aby mohli žalovat náš stát. A nakonec budou stejně propuštěni, s papírem, že mají někam odjet. Mezitím se možná prohlásí za děti a slečna Adamová-Pekarová se rozpláče dojetím nad jejich osudem.

Další zářez českých cenzorů (12. 8. 2021)

Walter Kraft, autor bystrých postřehů a skvělých esejů, se stahuje do soukromého života a soukromého podnikání. Doufá, že tak bude ponechán na pokoji, což vůbec není jisté. České intelektuální prostředí tak přišlo o další výraznou postavu. Doufejme, že jen dočasně.

Dle mého soudu to způsobily dvě věci. Za prvé represe. Jeho fraškovité odsouzení, kdy soud odmítl vyslechnout svědky, nepovolil Walterovi závěrečnou řeč a pouze přečetl připravený rozsudek, to přece jen ještě není běžné ani u nás. To druhé je překvapivě malá míra podpory, jaké se mu dostalo. Většina politických aktivistů teď bojuje proti očkování, antibiotikům a rentgenům, takže nemá čas na takové “maličkosti” jako likvidace svobody projevu a soudy s disidenty. A ti ostatní nestíhají nebo jsou sami pod tlakem.

Vlastenec není lumpenvlastenec (12. 8. 2021)

Odpůrci očkování ve Francii poničili už desítky zdravotnických zařízení. Prioritou vlasteneckého hnutí musí být co nejrychleji a nejjasněji se oddělit od antivaxerského lumpenvlastenectví. I tak už vznikly nedozírné ztráty.

Odpůrci očkování poničili ve Francii už 21 zdravotnických zařízení

Od hrdinů k subalterním úředníkům (11. 8. 2021)

Ivo Budil:

“Kde jsou dnes v Evropě Burkové a Hastingsové, muži, kteří stáli u zrodu západní světovlády? Současný Edmund Burke zastává asistentské místo na provinční anglické univerzitě a soudobý Warren Hastings se trápí v lokální pobočce metropolitní banky. Politický a ekonomický systém hedonistického konzumerismu a vyprázdněného mravního a kognitivního nihilismu již nepotřebuje “budovatele impéria”. V čele kontinentu dnes stojí osoby, kterým by v Burkově a Hastingsově éře bylo vyhrazena místo subalterních úředníků bez možnosti samostatného rozhodování.”

V podstatě totéž říkám v Prolomení hradeb. Budilova kniha Triumf rasismu byla ovšem napsáno o tři roky dříve. Profesor Budil tedy opisovat nemohl a já čtu jeho dílo až teď. Ukazuje to spíš, že některé myšlenky takříkajíc visí ve vzduchu. Proběhla změna, které si všimne řada bystřejších pozorovatelů a jde jen o to, kdo tu skutečnost zachytí jakými slovy.

Hromaděním věcí ke svobodě? (10. 8. 2021)

Po desetiletí nám učitelé morálky vysvětlovali, že člověk nemá shromažďovat věci. Že materiální statky nic neznamenají. Prý se máme soustředit na zážitky, vnitřní zkušenosti a tak podobně. Z věcí máme mít jenom to opravdu nutné, všechno ostatní si raději někde půjčit. Věci zotročují. Zkuste se podívat třeba do Frommovy knihy Mít nebo být? nebo do spousty katolické literatury.

A najednou zjišťujeme, že je to obráceně. Naše svoboda je závislá právě na tom, že vlastníme dost věcí – vlastní automobil, vlastní nářadí, vlastní hromadu topiva, ideálně i kousek vlastní půdy. Všichni ti borci, co se ochotně vzdají všech věcí, budou platit obrovské částky za cestování nebo seance s různými guru, a na konci měsíce pak zaplatí pronájem (protože žádná hmotná věc nebude jejich), to budou ti nejubožejší a nejzotročenější.

To neznamená, že by dřívější hlasatelé duchovna chystali podvod. Svět se ale mění. Korporátní marketingy mění strategie, manažerská elita mění strategie a strategie mění i lidé, kteří chtějí přežít. Jen málo pravidel platí vždy a všude. Rozhodující jsou principy – racionalita, loajalita, poctivost, a samozřejmě příslušnost k národu.

Zážitky s Piráty (10. 8. 2021)

Brněnští Piráti nabízejí “víkend plný zážitků”. Co myslíte? Bude v tom znásilnění migrantem nebo spíš noc ve studené místnosti s odpojenou elektřinou? Nebo zatýkání speciální jednotkou za nevhodný post na facebooku?

Patriotická hnutí na dvou frontách (10. 8. 2021)

Viktor Orbán ve svém rozhovoru s Tuckerem Carlsonem připomíná něco, co jsme vlastně všichni věděli, jenom to říká jasněji. A sice, že patriotická hnutí, která chtějí obhájit zájmy svých národů (klidně těm hnutím můžeme říkat „populistická“ nebo „nacionalistická“) musí zvládnout boj na dvou frontách. Na jedné straně proti velkým penězům, globalistickým mocenským kruhům a mainstreamovým médiím. Na druhé straně proti obskurním skupinám pěstujícím fantazijně-konspirační vyprávění, většinou spojená s antisemitismem a s odmítáním racionální vědy. Někdy dokonce s odmítáním celé moderní civilizace. Jak ukazují příklady Maďarska, Ukrajiny a dalších zemí, globalisté ochotně podpoří neonacisty a konspiratiky. Obě skupiny spojuje touha zničit normální střízlivé vlastenectví.

Maďarsko je zajímavé tím, že Orbán dosáhl takové síly, že globalisté a konspiratici spolupracují otevřeně. Sosorovi lidé sedí ve stejných štábech s těmi, kdo šíří fantazijní vyprávěnky o Gatesových smrtících vakcínách.

Jinde patriotická hnutí tak silná nejsou. A hlavně se nebrání infiltraci konspiračními teoretiky. Obě proti-vlastenecké armády tedy zůstávají odděleny. Vidíme jen tiché souznění mezi elitářským mainstreamem a „vlasteneckým bulvárem“. Jedni píšou, že Hampl je fašista, druzí píšou, že Hampl je tajný Žid. A totéž o Konvičkovi, Kellerovi a mnohých dalších. I SPD jako strana čelí podobným útokům.

To neznamená, že by redaktoři České televize volali do Aeronetu, Otevři svou mysl, G24 a dalších, aby domluvili společný postup. Takhle to v životě nechodí. Každý prostě dělá svoje, každý hájí svoje zájmy, a ono se to přirozeně doplňuje. Každý za sebe a každý proti svému národu.

Vlastenci mají být radikální, ale vlastenci nemají být magoři.

Zpráva o Orbánově vystoupení

Zbabělec a zase jen  zbabělec (10. 8. 2021)

Koudelka prodloužen ve funkci. Andrej Babiš neměl odvahu obměnit Radu ČT, nemá odvahu ani odvolat zkorumpovaného šéfa tajné policie. Nebude mít odvahu ani k ničemu dalšímu. Zásadní povahový rys.

Oslepený Bílý dům (10. 8. 2021)

Úředníci v Bílém domě si stěžují, že jim CDC (americké centrum pro kontrolu a prevenci nemocí) odmítá sdělit detailní informace o průběhu epidemie v USA. Jak mají navrhovat rozumná opatření, když nevědí, co se děje! Mají lepší informace o covidu v Jižní Africe nebo Velké Británii než USA.

Jenže on za tím nemusí být úmysl. Vypadá to, že složitá struktura americké byrokracie (a neustálé tiché zápasení mezi federální vládou a státy i mezi různými úřady) prostě neumožňuje normálně sebrat data a spočítat je. Můžete dát miliardy do superpočítačů, můžete mít neuvěřitelně sofistikované analytické nástroje – a nedokážete říct, kolik lidí minulý týdne onemocnělo, kolik z nich skončilo v nemocnici, a kolik z nich bylo očkováno (a kterou vakcínou). Za čas dostanete kusou informaci, ze které bude pěkný novinový titulek. A řídit můžete podle sinerického kyvadélka.

Breitbart: Experti Bílého domu jsou frustrováni neprůhledností dat

Nejchytřejší od narození (9. 8. 2021)

„Každá prostá husitská žena zná Bibli lépe než římský prelát,“ napsal před staletími Eneáš Silvius Piccolomini. Všimněte si ale, že nenapsal „každá prostá husitská žena si o sobě myslí, že zná Bibli lépe než římský prelát.“ To by tak impozantní nebylo.

Vzpomněl jsem si na to, když jsem absolvoval debatu o očkování na Svobodném radiu. Vladimír Kapal ji vedl velmi přátelsky a kultivovaně, i když se mnou nesouhlasil. A jeho tón se přenesl i na posluchače, takže i s nimi byla diskuze příjemná. Ale to sebevědomí! Posluchačka, která shlédla tři fantazijní videa a jedno vystoupení doktorky Pekové prohlásí s naprostou samozřejmostí, že Viktor Orbán se všemi svými experty vůbec nevědí, o čem mluví. Protože ona to hlavní video viděla, zatímco Viktor Orbán ho neviděl, tudíž dosud bloudí ve tmách. Svatá prostoto!

Takoví se pak navzájem ujistí o své pravdě, a seženou si nějakého politika či profesora, který jim řekne přesně to, co chtějí slyšet. A je to! Není na světě krásně?

Nicméně pak mi jeden posluchač poslal e-mail, vyměnili jsme si tabulky, probrali možnosti, jak ta čísla interpretovat a došli jsme ke společnému závěru! Kéž by taková chuť byla častěji.

Pryč se sexistickým plevelem! (9. 8. 2021)

Univerzita odstranila po stížnostech studentů rasistický balvan. Taky mám na zahradě pár rasistických kamenů a roste tam dost sexistického plevele. Kam můžu poslat stížnost, aby to přijeli odstranit?

Bohaté maďarské nevěsty (9. 8. 2021)

Po staletí tomu bylo tak, že součástí rodinného života bylo věno. Fakticky to znamenalo, že muž byl na prodej. Tak dceruško, jakého manžela ti máme koupit? Nějakého vysokého krásného? Nebo raději pracovitého? Nebo toho, co má zaběhnuté řemeslo a už ukázal, že umí vydělávat? Nebo všechno najednou? Ne, na to nemáme. Ono se to takhle neříkalo, ale tok peněz tak hovořil.

Z druhé strany by se to dalo popsat tak, že muž dostal zaplaceno za to, že se oženil a převzal odpovědnost za rodinu. Už dlouho přemýšlím o tom, čím zaniklou instituci věna nahradit. Až při čtení Babišovy knihy jsem si uvědomil, že na to přišel Viktor Orbán. Dar 800 tisíc korun nedostává v Maďarsku rodina, nýbrž žena, která se vdává! Stát dá každé maďarské nevěstě věno.

Dává to perfektní smysl. A je to perfektní ilustrace, co je skutečný konzervatismus. Žádné pokusy o návrat do minulosti, ale nová řešení, která respektují staletími osvědčený princip.

Zneužitá Eva (8. 8. 2021)

Eva Farna se prý cítí zneužita, protože její koncert navštívil Andrej Babiš. A já, naiva, vždycky myslel, že když je mladá žena zneužita, znamená to něco úplně jiného. Jak málo stačí té dnešní mládeži k traumatizujícímu zážitku!

Kuba nejen svobodná, ale brzy i bohatá (8. 8. 2021)

Kubánské státní orgány v pátek schválily zákon, který povoluje vytvoření malých a středně velkých soukromých podniků.

Pokud to bude naplněno, pak to znamená, že Kuba má k ideálnímu systému blíže než kterýkoliv stát západního světa. Svoboda drobného podnikání a státní ochrana před globálními molochy. Podpora národní hrdosti a národní samostatnosti. Kdo by chtěl v takovém systému žít (i za cenu zchudnutí)? Například většina obyvatel USA pod 40 let.

Určitě uslyšíme námitku, proč tedy mladí Američané neutíkají na Kubu? Mimo jiné z následujícího důvodu: Že se v nějaké zemi žije lépe, to ještě neznamená, že pro mne bude snadné se tam usadit a stát se jedním z Kubánců. A nikdo neříká, že se tam žije dobře cizincům.

Kuba povolila otěže

O přátelství, které nevydrží (8. 8. 2021)

Takhle to to vypadá, že si mládenec našel nové přátele. Ve skutečnosti jím každý z těch “přátel” okázale pohrdá, a jakmile jej přestanou potřebovat jako zbraň proti jeho otci, přestanou mu zvedat telefony. Mladý Babiš je vlastně metaforickým obrazem voličů Pirátů a Demobloku. Jsou jen dočasně zajímaví pro ty, kdo chtějí tuhle zemi vymačkat jak citrón a zahodit.

 

O správném focení na kalendáře (8. 8. 2021)

Po stahovači králíků máme nosiče dříví. Protože sám dřívím topím, doporučil bych panu generálovi následující:

a) vzít si na práci s dřívím pracovní rukavice. Pár polínek zpracujete i bez nich, ale na hromadu dříví to není.
b) nenosit polena takhle na rameni. V lepším případě bude tričko od smůly, v horším roztržené.
c) vzít si na to kolečko. Je to mnohem rychlejší než nošení polen po jednom.
A hlavně, když připravuju takovouhle propagační fotku, vzít si jako poradce někoho, kdo s palivovým dřevem občas pracuje. I manekýn může působit solidně.
Mezi prognostikou a vyhrožováním (8. 8. 2021)

Jako odkojenec Kanta a Hegela považuji za základ komunikace přesné definování pojmů prostřednictvím pojmů a respektování jejich obsahu.

Zdá se mně, že někteří v poslední době se snaží přesouvat obsah mezi následujícími pojmy:O

 • Analýza a predikce
 • Varování
 • Strašení
 • Pouštění hrůzy

Jedná se o pojmy podstatným způsobem odlišné a dospělý člověk schopný používat rozum by je měl umět odlišit.

Rozhodně není korektní nejdříve podsunout sémantický obsah pojmu “pouštění hrůzy” do pojmu “strašení”. Ale zvlášť nefér, je interpretovat nejen pojem “varování”, ale i “analýza a z ní vycházející predikce” za pojem “strašení”.

Ten, kdo přichystal takový pojmový guláš, není férový hráč, ale manipulátor.

Úvaha Radima Valenčíka

Nesnažme se přechytračit přírodu (7. 8. 2021)

Podstatnou část života jsem si myslel, že existují pouze dva základní přístup k ochraně životního prostředí. Buď je člověk fanatik s odpojeným mozkem (a ve skutečnosti si řeší komplexy z toho, že nenávidí lidi) nebo je člověk pravičák a stav přírody měří ziskem (nejlépe ziskem nějaké nadnárodní skupiny).

Pak mi Martin Konvička ukázal pár fotek různých krajin, řekl pár strukturovaných argumentů, a já musel uznat, že je to jinak. Že existuje normální zdravý pragmatický přístup. A že základní hodnotou je různorodost. Nevíme, jestli se oteplí nebo ochladí. Nevíme, jak bude podnebí víc suché nebo víc mokré. Musíme mít krajinu vlastní země připravenou tak, aby zvládla cokoliv. Samozřejmě vedle toho, že dokáže zadržovat vodu, že dává zemědělské výnosy, že se ní příjemně žije atd. Že takovou krajinu musíme bránit před zelenými extrémisty i před těmi, kdo jí berou jen jako zdroj zisku.

Doporučuju k poslechu Konvičkovo nedávné vystoupení na Svobodném radiu. Celé jenom o přírodě, krajině, klimatu atd. A vypichuji z toho, že příroda má pokaždé větší regenerační schopnosti, než předpokládáme. Že to nejlepší, co pro ni můžeme udělat, je nebránit jí, aby si pomohla sama.

Rozhovor Vladimíra Kapala s Martinem Konvičkou

Raději písmenka než obrázky (7. 8. 2021)

Někdy v roce 1997 jsem se naposledy díval na televizní noviny. Od té doby ani jednou. Občas si pustím třeba dvouminutový úsek, který mi někdo pošle, ale to je celé.

Tehdy jsem si totiž uvědomil, že obraz poskytuje tolik manipulativních možností, že je i pro pozorného člověka velmi obtížné tomu čelit. Čtení je jiné. To se člověk může zastavit po každé větě, zamyslet se nad ní, vrátit se, přeformulovat argument… V obraze hraje větší roli atmosféra, úhel záběru, světlo, barva hlasu toho člověka, správný přízvuk. Většina lidí nakonec reaguje víc na takovou atmosféru než na argument.

Držím se tedy pravidla „když zpravodajství, tak psané“ a předpokládám, že se ho budu držet do konce života. A zvlášť v poslední době si uvědomuju, jak je to důležité. Vidím totiž značný rozdíl mezi lidmi, kteří si dělají obraz o světě z videí a z psaného textu. Což není jen otázka pražské kavárny, ale i „alternativy“ na druhé straně spektra. Výsledkem pak jsou lidé, kteří vám posílají videa, že je prostě musíte vidět! Když je požádáte, aby vám stručně shrnuli argumentaci, nejsou toho schopni. Místo přemýšlení prostě prožívají dojem. Neřeší faktickou pravdivost. Řeší, jaký prožitek v nich video vyvolá.

A právě tomu by se měl každý rozumný člověk vyhnout.
Zpátky k národnímu státu (6. 8. 2021)

Z rozhovoru pro slovinský měsíčník DEMOKRACIJA:

Chce-li civilizace přežít, musí být zastaveny mechanismy, které vytvářejí nadnárodní elitu zcela odtrženou od občanů jednotlivých národů, ubožáckou a zbabělou zároveň. To znamená rozbít nadnárodní korporace a vrátit většinu ekonomických aktivit na národní a místní úroveň. Vrátit politickou moc na národní úroveň. Obnovit podporu národní kultury. Každá země potřebuje vlastní obranu a kontrolu vlastních hranic. Bez toho naše civilizace zanikne – stejně jako nyní mizí původní kultury a původní národy ve Velké Británii, Švédsku a jinde. Riziko, že budeme následovat osud amerických indiánů, je velmi vysoké.

Dva body pro čtenáře na petrhampl.com

Za prvé. Nemůžeme obnovit národní stát z dvacátých let ani národní stát z osmdesátých let. Hledáme nový moderní model národního státu. Konec konců, Izrael ani Maďarsko dnes nevypadají jako v 80. letech. Jsou to moderní země s moderními společnostmi.

Za druhé. Zdůrazňuji, že odpor vůči globálním strukturám neznamená odpor vůči vědě, technice, medicíně, pokroku atd. Jsem pro výrobu automobilů, ale raději bych jezdil autem z naší české fabriky v českém vlastnictví. Jsem pro očkování, ale raději bych vakcínu vyráběnou v České republice podnikem v místním vlastnictví (nebo aspoň v sousední zemi). Jsem pro využívání počítačových technologií, ale raději používám programy vyvinuté u nás než něco z ciziny. I proto s takovou tvrdošíjností trvám třeba na českém Zoneru místo amerického Gimpu. Jsem pro to, abychom využívali vědeckých objevů z celého světa, ale aby se rozvíjely v českých výzkumných ústavech.

První část českého překladu rozhovoru je tady.

Zelená nestvůra je tady! (6. 8. 2021)

Pouze třetina obyvatel České republiky se obává toho, že by Zelený nový úděl mohl být uskutečněn a že by mohl mít konkrétní dopady na jejich životy. A on skutečně nepřijde žádný jeden okamžik, kdy bude vyhlášeno “Tohle už je Zelený nový úděl!”. Stejně jako nepřijde jeden okamžik, kdy bude vyhlášeno “Teď začala islamizace!” Nicméně poměry se budou plynule zhoršovat. Každých pár měsíců se nám bude žít hůř než předtím. Tak třeba do konce letošního roku můžeme čekat razantní zdražení energií.

Elektřina zdražila o 50 %, plyn o 1000 %. Útěk ke konkurenci nepomůže

Postřehy ze světa (6. 8. 2021)

Britský vrchní soud zakázal odebírat občanství lidem, co odjeli bojovat za Islámský stát. Mohou tedy pokračovat v boji na britské půdě.

Transgenderový vzpěrač. Hrozně chtěl vyhrát, tak se přihlásil mezi holky, ale prohrál s holkama. Taková ostuda!

Platí švédská vláda úplně všechno? Kdepak, některé školy platí Muslimské bratrstvo. Nejsem si ale jistý, zda z toho mají Švédové mít radost.

Dvě docentky odhalily sexistické lži, jako například, že pokud spolu dva lidé chodí, je to jejich dobrovolná a soukromá záležitost.

Psovi psí smrt (6. 8. 2021)

K debatě, která probíhá v levicových kruzích (a kterou jste možná ani nezaregistrovali):

Profesor Keller, ještě nedávno intelektuální ikona české levice, je přes noc „šiřitelem krajně pravicových konspiračních teorií.“ Profesoru Drulákovi, donedávna nezpochybnitelné autoritě v oblasti levicové zahraniční politiky, se dostalo toho nejpodlejšího – redaktoři vybrali fotografii, na které podivně poulí oči a nahradili tím argumenty. V jiném periodiku mu zase vytýkají, že nosí motýlka. Zkrátka polemika na úrovni. Vedle toho ho označují za „krajní pravici“, bez jakýchkoliv argumentů. Jinému autentickému levicovému intelektuálovi, historiku Adamu Votrubovi, se dostává nálepky „hlasatele bílé nadřazenosti.“ Právník Jaromír Hořák je přirovnáván k Vasilu Biľakovi…

Petr Hampl: Psovi psí smrt! Hlavně konzervativně levicovému

Jak má pracovat tajná služba (6. 8. 2021)

Tak jsem za poslední dny slyšel několikrát (z úst opozičních politiků), že kaprál Koudelka si počíná skvěle, a že příkladem jeho skvělé práce jsou Vrbětice. Připusťme na chvíli, že ve Vrběticích opravdu řádili nějací ruští agenti. Jaké jsou v takovém případě výsledky práce BIS?

 • Tolerovala obchod zločineckých band se zbraněmi pro zakázaná teritoria na svém území
 • Nedokázala zabránit cizím agentům, aby tu provedli operaci.
 • Nedokázala nikoho z nich zatknout
 • Nedokázala odhalit ani jediného českého spolupracovníka
 • Nedokázala tu operaci ani zdokumentovat
 • Nedokázala dokonce ani získat jediný doklad o tom, že tu ti agenti vůbec byli.

Tohle je podle Petra Fialy a dalších skvělá práce. Jak by tedy vypadala špatná práce?

DISKUZE KE GLOSÁM ZDE.

K sociálnímu a ekonomickému pozadí Prague Pride (5. 8. 2021)

Z článku na parlamentkách:

Lidem se jasně říká: Váš životní styl sem už nepatří. Vaše kultura sem už nepatří. Nastaly nové časy. Teď vládnou subjekty jako Vodafone, IBM, Člověk v tísni a další. Vy, obyčejní lidé, nemáte právo na vlastní svět. Nemáte právo na své soukromí. Bude se vám líbit tohle. Nebo cokoliv jiného, co vám přikážeme.

Ono tam nakonec ani těch skutečných homosexuálů podle jeho názoru není až tolik. Vím i o případu, kdy normální heterosexuální mládenec tančil v růžové košilce a s květinovým věnečkem v naději, že mu to přinese nějaké kariérové výhody. Ty sexuální výstřednosti jsou jenom prostředek. Skutečným cílem je ukázat lidem, že Praha je město, které patří kosmopolitní elitě, bez výjimek a kompromisů. Cílem je ponížit lidi, demonstrovat nadřazenost. Je to vlastně jenom jiný aspekt toho, že řemeslník se svým 20 let starým autem nebude brzy smět vjet do města. Nebo že lidé s normální prací si v tom městě nemohou dovolit bydlení.

Celý článek je zde.

Proč jsou odpůrci očkování odolní vůči faktům (5. 8.  2021)

Loni v létě jsme mysleli, že až se opravdu začne umírat, nemocnice opravdu budou plné a některé z nich se dostanou na hranici zhroucení, lidé uznají omyl. Stejně jako jsme si mysleli, že uznají omyl, když po masovém očkování nepřijdou zdravotní problémy. Jenže on se ukazuje pravý opak. S každým dalším důkazem, že se mýlí, jsou urputnější. A rozšiřuje se jejich tvrdé jádro!

Jak je možné? Docela obyčejně proto, že lidé nereagují na skutečnost, nýbrž na to, jaký obraz skutečnosti převládá v jejich sociální skupině. Když tedy od přátel slyším několikrát denně “covidofašismus”, “covidohysterie”, “vražedné očkování”, reaguji na ta hesla, nikoliv na skutečnost. Když přijde další důkaz vyvracející naši společnou teorii, skupina zvýší tlak (lidé si brání svá ega) a výsledkem je posílení dosavadního přesvědčení. Podobně před pár lety každý velký atentát zvýšil odhodlání sluníčkářů prosazovat další migraci.

Ignoroval jsem to, i když se to píše ve většině sociologických učebnic. I po padesátce člověk pořád dělá chyby a pořád se musí učit.

DISKUZE KE GLOSÁM ZDE.

Ve Slovinsku (4. 8. 2021)

Slovinský časopis Demokracija publikoval rozhovor, ve kterém mluvím o vydání své knihy v angličtině, migraci, islámu, nové aristokracii, ale také o tom, co mohou středoevropští myslitelé přinést do debaty v západní Evropě a USA.

 

Vítězný pochod dobytou zemí (3. 8. 2021)

Z rozhovoru pro Parlamentky o Prague Pride:

Kdyby to bylo tak, že si devianti udělají nějakou svoji oslavu a pobaví se, nikdo by to neřešil. Ale tohle je jiný typ akce, a ukazuje to něco úplně jiného. Je to spíš triumfální pochod dobytým městem, kde domorodci nesmějí ani ceknout. Jinak budou čelit represím.

Lidem se jasně říká: Váš životní styl sem už nepatří. Vaše kultura sem už nepatří. Nastaly nové časy. Teď vládnou subjekty jako Vodafone, IBM, Člověk v tísni a další. Vy, obyčejní lidé, nemáte právo na vlastní svět. Nemáte právo na své soukromí. Bude se vám líbit tohle. Nebo cokoliv jiného, co vám přikážeme.

Ono tam nakonec ani těch skutečných homosexuálů není až tolik. Vím i případu, kdy normální heterosexuální mládenec tančil v růžové košilce a květinovým věnečkem, v naději, že mu to přinese nějaké kariérové výhody. Ty sexuální výstřednosti jsou jenom prostředek. Skutečným cílem je ukázat lidem, že Praha je město, které patří kosmopolitní elitě, bez výjimek a kompromisů. Cílem je ponížit lidi, demonstrovat nadřazenost. Je to vlastně jenom jiný aspekt toho, že řemeslník se svým 20 let starým autem nebude brzy smět vjet do města. Nebo že lidé s normální prací si v tom městě nemohou dovolit bydlení. I proto ten festival už ani nemá český název.

Tím se dostáváme k dalšímu významu té akce. Prague Pride je nový první máj. Pokud pracujete pro nadnárodní korporaci, musíte se tam ukázat. Musíte mít fotografii na sociální síti. A je důležité, aby si jí všimlo oddělení lidských zdrojů. Pár dnů předtím musíte v kanceláři nosit duhovou stužku. Jinak vás sice nikdo nezavře do vězení, ale nemůžete počítat s povýšením. Jako za normalizace.

Pravice versus levice, pracovití versus líní? (3. 8. 2021)

Už asi po tisícáté narážím na tvrzení, že levice se snaží přerozdělovat od pracovitých k líným. Dá se to velmi názorně ukazovat na různých příkladech. Třeba tak, že polovina dětí ve třídě tvrdě pracuje a výsledky jejich práce se pak rozdělí i mezi ty, kdo vůbec nepracovali.

Má to jeden háček. Ve skutečném životě taková situace nikdy nenastává. Nikdy! Na pracovištích se jen zcela výjimečně vedou spory mezi pracovitějšími a línějšími zaměstnanci. Když někdo málo pracuje, poškozuje tím zaměstnavatele, nikoliv kolegy. Ty nesmírně vzácné případy, kdy za sebe musí pracovat členové týmu (třeba jeden po sobě neuklízí a musí za něj uklízet ostatní) se zpravidla vyřeší velmi rychle nějakou domluvou, dohodou či trochu tvrdším nátlakem. Nikdy z toho nepovstane politický problém. Stejně tak nepovstávají politické problémy ze sporů uvnitř různých kamarádských part, kroužků a oddílů – jestli je práce rozdělaná spravedlivě.

Veškeré spory ve společnosti se vedou mezi těmi, kdo mají moc a těmi, kdo moc nemají – politickou, ekonomickou, nějaké speciální vlastnictví atd. Bylo by legitimní, kdyby pravice otevřeně hlásala, že v tomto sporu mají být zohledněny i zájmy mocných. Že pro to existují nějaké důvody. Jenže zakrývat ten spor a vytvářet obraz konfliktu mezi pracovitými a línými – to je docela obyčejný podvod.

Má to ještě další dopad. Pokud na takový podvod přistoupím (nebo ho dokonce šířím), má to samozřejmě dopad na moji schopnost myslet, analyzovat a chápat. Každá lež zaslepuje nejvíce ty, kdo ji šíří.

DISKUZE KE GLOSÁM ZDE.

Poznámka o státních podnicích (2. 8. 2021)

Duhová ostuda České pošty ukazuje dvě věci.

Za prvé. Jak málo záleží na vlastnictví. Státní podnik Česká pošta, státní akciovka ČEZ, polostátní T-Mobile, soukromá IBM… najdete nějaký rozdíl v chování? Všechno řídí příslušníci stejné manažerské vrstvy se stejnými cíli, stejným přesvědčením a stejnou kulturou. Ostatně, mezi těmi organizacemi naprosto plynule přecházejí.

Za druhé (a to s tím souvisí) – že česká vláda naprosto neumí řídit státní podniky. Stejně, jako to neuměly předchozí vlády. Státní podnik je přece od toho, aby dodával levnou elektřinu, dobré pivo, spolehlivé přepravní služby, provozoval systém datových schránek atd. Mezi jeho další úkoly má patřit vytváření dobrých pracovních míst (v těch regionech, kde jsou zapotřebí) a zadávání zakázek českým firmám. A možná ještě něco dalšího. Rozhodně ne generování zisku. Rozhodně ne manažerské bonusy. Efektivita má význam pouze v případě, že to vede k levnější elektřině, lepším pracovním místům atd.

Proč se v českých zemích rozpadlo hnutí antiglobalistického odporu (2. 8. 2021)

Všimnul jsem si toho „revolučního nadšení“ někdy před prázdninami loňského roku. Z facebookových poznámek nastupujících celebrit bylo to nadšení znát. Celé roky jsme museli respektovat Konvičku. Ale jeho doba skončila! Nastupujeme my! A nastoupili. Facebook zrušil Konvičkovi profil a jiným zvětšoval dosahy. Za odpor proti moderní vědě nehrozí trestní stíhání (na rozdíl od migrace). Šlo to tak snadno. Kdyby byly v českých zemích sochy Martina Konvičky, Jana Kellera a dalších, byly by strženy. Nikoliv davem neomarxistickým, jak to běžně vidíme na západě, ale davem “alternativy.” Lidem úplně zvenku to možná připadá legrační, ale když žijete atmosférou spikleneckých skupin, a odvíjíte od toho svou osobní identitu, je to víc než jmenování ministrem.

To, co zbylo z hnutí odporu, to není ani armáda ani milice ani domobrana, ale dav. Bývalí generálové a plukovníci se stáhli na okraj nebo začali poklonkovat davu. Když chce dav slyšet, že za všechno mohou Židé nebo ilumináti, dostane to. Když chce slyšel, že očkování je zbytečné a škodlivé, tak to dostane.

Petr Hampl: Dělící linie a budoucnost alternativy

Společnosti bez možnosti racionální debaty (2. 8. 2021)

Gregory Hood ve vynikajícím článku na serveru Americká renesance:

V ostře rozdělených společnostech lidé často zaujímají určité stanovisko jenom proto, že vědí, že s ním protistrana nesouhlasí. Nebo, že je dokonce urážlivé. Co kdyby byl dnes prezidentem Donald Trump a očkování prosazoval on (a je jisté, že by to dělal). Viděli bychom mnohem více liberálních sympatií k odpůrcům očkování, zejména nebílým. A naopak, mnozí z těch, kdo dnes očkování odmítají, by s ním neměli problém, protože by věřili Trumpovi.

V zásadě totéž jsem napsal před časem pro parlamentky. V rozdělených společnostech se z každého, i původně banálního problému, stává problém neřešitelný. Protože ať je zvoleno jakékoliv řešení, je velká část společnosti proti.

Teď ještě dodávám. Je velmi špatné, pokud se o zdravotních a dalších záležitostech nerozhodujeme podle zkoumání té samotné věci, ale podle politických sympatií.

DISKUZE KE GLOSÁM ZDE.

Kobza! (1. 8. 2021)

Mám velikou radost z toho, že Jirka Kobza byl nakonec přece jen zařazen na pražskou kandidátku SPD. Je to největší triumf, jaký SPD v Praze má. S potenciálem oslovit i ty starší vzdělané lidi, kteří k SPD nemají moc blízko, ale děsí je převaha neomarxistických sil.

Připomínám, že už loni vydal Jirka Kobza knihu úvah o společnosti a politice.

Samkové o soudcokracii (1. 8. 2021)

Klára Samková:

Před justicokracií zde bylo mnohokrát varováno – a ten, kdo varoval, byl obvykle označen za nacistu, fašistu, antidemokrata a všeobecně zrádce, a to zejména zrádce ideje Evropské unie. Protože všechna označení (a mnohá jiná další) na mou hlavu již dávno přistála, mohu si dovolit tu svobodu vyjádřit se svobodně: Babišova vláda ve věci „boje“ proti covidu udělala spoustu chyb, ba i nesmyslů a zajisté si nejeden frajer pěkně na „covidu“ napakoval kapsy. Pokud však stíhám sledovat celoplanetární vývoj, tak se mi to jeví tak, že „bez ztráty kytičky“ neprošel nikdo, a to nejen od Šumavy k Tatrám, ale od Jižní Ameriky, přes tu Severní, Austrálii, Indonésii, no snad Omán lepší, až po Francii či Velkou Británii.

Pro mne jsou rozhodnutí Nejvyššího soudu, Nejvyššího správního soudu a v posledku Ústavního soudu důkazem, že přebírání moci výkonné mocí soudní je v plném proudu a jestli někdo vzniklé situace využil ještě lépe, než všichni spojení covido-šmelináři světa, byly to naše vrcholové soudy. A to je důvod, proč se k jejich anticovidovým rozhodnutím stavím velice, ale opravdu velice zdrženlivě. Ony totiž s covidem nemají dle mého názoru nic společného.

Klára Samková: Jde skutečně o covid?

Italské dva v jednom (1. 8. 2021)

Strana bratři Itálie v preferencích vyrovnává Salviniho ligu. Jednou má nepatrně navrch jeden, pak zase druhý. Podstatné ale je, že dvě místní antiglobalistické strany, které jsou přirozenými spojenci, dávají dohromady pohodlnou většinu. Je to model, který se dosud nikde neobjevil, ale který vypadá velmi zajímavě. Každá ze stran může mít výrazně jiní postoj k dílčím otázkám (třeba jestli podporovat momentální italskou vládu nebo jak přistupovat k epidemii) a ve všem podstatném se shodují.

Pokud by se jeden z nich dostal do problémů, třeba v důsledku selhání vedení nebo korupčního skandálu, druhý je schopen převzít. Uvidíme, jak se bude situace dále vyvíjet, ale vypadá to na velmi odolný model. Mimochodem, po změně volebního zákona by se takový model mohl uplatnit i v českém prostředí. Škoda, že vedle SPD nemáme ještě 15% Trikoloru.

How Georgia Meloni overtook Matteo Salvini

Nemůže Zelený nový úděl přece jen uspět? (1. 8. 2021)

Z komentáře o Novém zeleném údělu:

Je možné dosáhnout stabilního uspořádání? Zde jsem v určitém sporu s historikem Adamem Votrubou, nicméně jeho argumentaci čtenářům předkládám, protože ji pokládám za nesmírně zajímavou. Adam Votruba připomíná, že v historii tomu bylo téměř vždy tak, že v určitém bodě se revoluce zastavila. Ustaví se nová moc, ta začne mít zájem o udržení svého postavení a všechny další požadavky začne označovat za přehnané, extrémní, naivní atd. Až nějaký příští lenin publikuje spisek „Dětská nemoc levičáctví v klimatické rebélii“, situace se začne stabilizovat.

V praxi by to znamenalo, že jednoho dne bude vydáno závazné prohlášení: Planeta už je zachráněná, takhle to může zůstat.

ampl se oproti Votrubovi domnívá, že žádný takový bod nepřijde. A to proto, že dnešní „revolucionáři“ jsou vlastně jen rozmazlení frackové z nóbl rodin a jsou psychologicky úplně jiní než kteříkoliv revolucionáři v minulosti.

Co když se Zelený nový úděl přece jen povede?

Výročí založení švýcarské konfederace (1. 8. 2021)

730 let od založení dnes slaví Švýcarsko – země, na jejíž politický systém hledí celý západní svět s obdivem a závistí. A který nejspíš není opakovatelný. Vznikl v situaci, kdy Švýcarsko bylo chudým a bezvýznamným horským státem s negramotným obyvatelstvem, a kdy na něm nikomu mocnému nezáleželo. Prostě nebyl nikdo, komu by zavedení přímé demokracie vadilo.

Což vůbec neznamená, že by dnešní Švýcarsko nečelilo stejným problémům jako ostatní státy Západu. Ale mají neskonale lepší možnosti si s nimi poradit. Nicméně i pro ně platí, že civilizační trendy pracují proti nim, a pokud dříve či později nesáhnou k radikálním změnám, neobstojí.

Marie Kovalová: Srpnová výročí