Glosy za červenec 2021

Konec jazykové bariéry (31. 7. 2021)

Od té doby, co existuje překladač DeepL, se nikdo nemůže vymlouvat, že nečte anglicky, německy, maďarsky nebo třeba švédsky. Je to jenom a pouze otázka lenosti. Šířit jakoukoliv informaci bez toho, že člověk provede aspoň základní ověření pravdivosti, by mělo být pokládáno za hrubou neslušnost (v nejlepším případě).

Mimochodem, současný zvyk, kdy někteří lidé posílají odkazy, aniž by je četli, je dostatečným důvodem pro přerušení kontaktů s takovým člověkem. Ten člověk ukazuje, že pro něj nejste ani tak důležití, aby se podíval, co vám posílá.

Překladač Deepl.com

Maďarsko vede se připravuje na Deltu (31. 7. 2021)

V Maďarsku momentálně nic nesvědčí o tom, že by tu byl koronavirus. Po naočkování 5.5 milionu obyvatel vláda zrušila zbývající omezení a umožnila i lidem bez vakcinačních certifikátů navštěvovat interiéry. Roušky se již nosí jen ve zdravotnických a sociálních zařízeních. Přípravy na deltu se zatím koncentrují hlavně kolem očkování. V této souvislosti vláda nařídila povinnou vakcinaci zdravotníků, plánuje vakcinační dny pro školáky nad 12 let a neočkované seniory nad 65 let navštíví zdravotníci, aby je přesvědčili k očkování.

Ve skupině Co se děje v Maďarsku vyšel překlad projevu Viktora Orbána. Pro pozorovatele z České republiky je zvláště zajímavé to, jak jednoznačně a rázně podporuje Orbán své odborné skupiny. Věnoval čas výběru lidí a je schopen za nimi stát. Jaký kontrast proti Andreji Babišovi, který se nikdy neodhodlal k zásahu proti promořovacímu deep-state na ministerstvu zdravotnictví, nedůvěřuje nikomu a práci odborné skupiny zahodí při první známce nesouhlasu.

Co se děje v Maďarsku

Tajné dohody, podrazy a řízení světa (30. 7. 2021)

Červencová esej na Nové republice je tentokrát o skutečných konspiracích:

Kromě toho nicméně počítat s tím, že prostředí těch nejmocnějších je silně konkurenční.. Jakmile se jakákoliv skupina na čemkoliv domluví, každý z nich začne přemýšlet, jak ty ostatní obrat. A další začnou přemýšlet, jaké šance to dává jim. Neustálá šachová partie každého proti každému. Doporučuji dohledat články kolem roku 2000, kdy v rámci soudního sporu americké vlády s Microsoftem byly publikovány zprávy, které si Bill Gates vyměňoval se svými nejbližšími. Nenabízí se nám obraz génia zla ani obraz vizionáře. Jen hajzlík a podvodníček, který chce vydělat na úkor kohokoliv.

A ještě jedna poznámka na závěr. Nikdy jsem nebyl u debaty světových mocných. Ale když diskutují kapitáni českého průmyslu, často přejdou k tomu, co „potřebuje česká ekonomika“. Tedy k tomu, jaká opatření by měla být prosazena, aby se jim snadněji zvyšovaly zisky. Když se sejdou drobní podnikatelé, nebaví se o tom, jak dostat pod kontrolu giganty, nýbrž o technikách, jak jim lépe sloužit.

Petr Hampl: Konspirace proti konspirace

Jak správně komunikovat (30. 7. 2021)

Autoři komunikačních kampaní by měli konečně vzít na vědomí, že existuje skupina lidí, nikoliv úplně malá, které nemůžete sdělit “dvě a dvě rovná se čtyři” nebo “když si nebudete čistit zuby, zkazí se vám.” Pokud chcete oslovit tuto skupinu, musíte jim pustit video, kde se z pološera vynoří postava s dramatickým výrazem a tajemným hlasem oznámí, že bylo odhaleno děsivé tajemství kabalistů. Teprve po tomto úvodu jim můžete sdělit, že dvě a dvě jsou čtyři nebo cokoliv jiného. Divák bude posuzovat pravdivost výhradně podle toho, zda byl úvodní rituál proveden řádně.

To není nadsázka, takoví lidé opravdu existují, jsou jich minimálně statisíce a existuje celý segment médií, který se ně specializuje.

První česká propagandistická (30. 7. 2021)

Odpověď do ankety Časopisu Argument:

Česká televize provozuje celou škálu aktivit – od velmi kvalitních pořadů o vědě a technice až po nechutnou propagandu zaměřenou na malé děti. Odpověď na otázku o objektivitě, je obtížnější, než by se zdálo na první pohled. Ten, v jehož zájmu propagandistický kanál funguje, má zpravidla pocit nestrannosti a odpovědného přístupu. Ten, proti jehož zájmům je namířen, má naopak pocit vychýlené propagandy. Obě strany pak dokážou najít nějaká měřítka, které jejich pohled podporují. Česká televize (a předtím Československá televize) nikdy neměla období, kdy by byla vedena ethosem nestrannosti. To by obnášelo vyrovnané zpravodajství, úplné oddělení zpravodajství od názorové publicistiky, posuzování podle logické konzistence a odborné úrovně atd. Takovou televizi jsme nikdy neměli. Hájila předlistopadový režim, v 90. letech potom volný trh a zahraniční investice, od spacákového převratu pak ono spojení městských intelektuálů a státní i korporátní byrokracie, které dnes bývá označováno jako „pražská kavárna“.

Anketa: Jak informuje Česká televize?

Svět bez kladných hrdinů (30. 7. 2021)

O farmaceutické lobby tentokrát jinak:

Necítím vůči nadnárodním farmaceutickým korporacím nejmenší sympatie. Neměl bych problém sáhnout na jejich zisky, a neměl bych problém je ani znárodnit. Nicméně, že ony jsou zlé, to ještě neznamená, že jejich protivníci jsou hodní. Predátorské právnické firmy, průmysl zdravého životního stylu, agresivní neziskovky a nadnárodní byrokracie představují stejné zlo. Ani jedni ani druzí nejsou na straně obyčejných pracujících lidí. Mimochode, často to jsou členové stejných rodin. Manželka působí v predátorské právnické firmě, manžel je manažerem farmaceutického giganta. Nebo to jsou “jen” spolužáci nebo členové stejnéh golfového klubu.

Chce to pragmatický přístup, a pokaždé přemýšlet, co je v našem momentálním zájmu. Rozhodně se nenechme strhnout jednoduchými frázemi.

Jak predátorští právníci udržují pacienty v nesnesitelných bolestech

O očkování bez fantazírování (29. 7. 2021)

V rozhovoru pro parlamentky se tentokrát věnuji očkování a antiočkovacímu hnutí: “Bude přibývat fantazijních historek o smrtících vakcínách, neplodnosti, vesmírných ještěrech nebo dokonce o tom, že očkovaní lidé vyzařují smrtící spajky. Propast mezi nimi a většinou společností poroste, až z nich nakonec bude směšná izolovaná sekta. Rozhodujícím okamžikem budou podzimní volby, když Volný blok i hnutí Trikolóra utrpí debakly. Ti lidé si o sobě myslí, že jsou hlasem mlčící většiny. Jenže většina se očkování nebojí. Prostě proto, že si pamatují učivo z biologie základní školy a vědí, co je očkování. Historky o smrtících vakcínách si možná poslechnou, ale nebudou se podle nich řídit.”

A k vlastnímu očkování: “Debata o povinném očkování ve společnosti existuje už od roku 1804, kdy Napoleon zavedl první povinné očkování a pokaždé má prý stejný průběh: „Objeví se nová očkovací vakcína, pověrčiví lidé straší děsivými vedlejšími účinky, nakonec to vlády prosadí silou, obávané důsledky se nedostaví. Pak se objeví další vakcína a celý cyklus se opakuje. Pokaždé se říká, že ta poslední vakcína je jaksi odlišná od těch předchozích, a že tentokrát to bude hrůza. A pokaždé se ukáže, že to není pravda.”

Celé je to k přečtení tady.

DISKUZE KE GLOSÁM ZDE.

Česká davovost za korporátní zisky (29. 7. 2021)

Radim Valenčík v silném a velmi statečném textu Proč nejsem covi-ignorant

„Epidemie bylo od počátku doprovázeno jak jejím zveličováním, tak i nezvládáním (jak z důvodu nekompetentnosti, tak i sabotování). Část (tehdy ještě) kriticky myslících lidí podlehla iluzi, že vše je jen mediální hra. I tuto alternativu bylo nutné zvažovat. Pakliže však to nebyla jen mediální hra, hrozilo obrovské nebezpečí, že krajní stanovisko považující vše výmysl, mediální manipulaci, případně zlehčující průběh epidemie a vyzývající k sabotování protiepidemických opatření, zdiskredituje podstatnou část odporu proti současné globální moci, která se stává stále nebezpečnější. Většina lidí, kteří pocítili následky protrpěného koronaviru a setkali se s přibývající obětmi v řadách blízkých osob, nejen radikální popírání, ale i nezodpovědné zlehčování epidemie odmítne. Bohužel tuto skutečnost si uvědomili i globální manipulátoři a začali prostřednictvím vlivových sítí založených na poskytování “důvěrných informací” s podporou profesionálních agentů a jimi získaných osob diskreditovat hnutí odporu proti současné globální moci.“

Můj odhad je, že v tuto chvíli už to nabrala podobu neřiditelné davové psychózy. Nicméně někdo ten dav rozhýbal. Protože jsem měl možnost to sledovat od začátku, všimnul jsem si, že vítačství covidu (nejdřív zpochybňování závažnosti, potom odmítání JAKÉHOKOLIV opatření, potom boj proti očkování) rozběhla několik serverů a poměrně malá skupina lidí. Jedná se o ty servery, které měsíc před každými volbami vedou intenzivní kampaň proti těm protisystémovým stranám, které mají šanci uspět. Vedle toho tu byla skupina lidí, kteří celé dny trávili tím, že šířili naprosto nehorázné lži. Ale byli vytrvalí, zaplavovali tím facebookové skupiny i profily, útočili na odpůrce… až se dav pomalu začal rozhýbávat. Jak se dav rozhýbával, slabší povahy se nechávaly strhnout. Nabíral na síle, odpůrci museli čelit stále silnějšímu tlaku… a odpadali jeden po druhém. Třeba šéfredaktor Protiproudu Petr Hájek ještě loni v dubnu bral epidemii velmi vážně. V červnu ji stále bral vážně, ale už se veřejně omlouval za své podivínské stanovisko (ale že to prý nemůže změnit). V září začal psát, že žádná epidemie nikdy neexistovala. Pak následovaly ostré osobní útoky proti těm, kdo se nenechali strhnout. A takových menších hájků byly tisíce. Dav se dal do pohybu, jakákoliv kritičnost a racionalita zmizela.

DISKUZE KE GLOSÁM ZDE.

A zase to očkování! (28. 7. 2021)

Snažím se nevracet se už k epidemii, ale někdy se fakt nedá. Parlamentní listy mi v pravidelném rozhovoru daly samé otázky o očkování. A já fakt neumím říkat, co lidé chtějí slyšet. Ani, když mi přátelsky doporučují, jaké názory mám mít a jaké důsledky bude mít, pokud se toho nebudu držet. Takže zase bude nějaké mrzení a zase budu muset pár nejagresivnějších zablokovat.

Body pro Dvořáka (27. 7. 2021)
Skutečným vítězem dění událostí posledních dnů je ředitel České televize Petr Dvořák. Poté, co Hana Lipovská oznámila kandidaturu za spojení Volného bloku a Dělnické strany bude poměrně snadné vytvořit dojem, že Dvořákovy rozkrádačky jsou fantazijními vyprávěnkami na úrovni chemtrails, vraždících vakcín či vesmírných ještěrů. Přitom ty miliardy se opravdu ztratily a Dvořákovy transakce, které Hana odhalila, se opravdu odehrály!

Navíc nová ministrana utrpí v říjnu debakl, čímž bude pozice Hany Lipovské dále oslabena. Nicméně to se prostě stává, všichni v životě děláme chyby. A jsem přesvědčený, že za pár let se Hanka do dění vrátí, poučená, schopnější, nebezpečnější.

Za obzvlášť zajímavý pokládám pocit, že Volného uskupení zastupuje „mlčící většinu.“ Tak to bylo třeba v roce 2015. Konvičkovo hnutí proti migraci a islamizaci aktivně podporovaly jen desetitisíce lidí, ale průzkumy veřejného mínění ukazovaly, že víc než 90% české populace zaujímá stejné postoj. Dnes ty stejné průzkumy ukazují, že tvrdých odpůrců očkování je nanejvýš 10%. Nejde tedy o žádnou mlčící většinu, nýbrž o velmi aktivní menšinu. Člověk, který je v kontaktu pouze s aktivními příznivci nebo tvrdými nepřáteli, ale může velmi snadno nabýt opačného dojmu. Je to omyl politicky smrtící.

DISKUZE KE GLOSÁM ZDE.

Tommy Robinson potrestán úplným zabavením veškerého majetku (25. 7. 2021)

O Tommy Robinsonovi se málo píše, ale to neznamená, že by represe skončily. Před pár dny doběhl další soud, tentokrát mu byl fakticky zabaven veškerý majetek.

V roce 2018 publikoval Tommy Robinson video o pákistánských znásilňovacích ganzích, ve kterém byl zmíněn také tehdy 17letý Syřan Džamal Hidžásí, s tím, že tento Džamal měl napadnout dvě díky ve škole kam chodil, a že měl na spolužáka vytáhnout nůž.

Právník Mohammed Tasnime Akunjee (který mimo jiné zastupuje „nevěsty“ Islámského státu a zastupoval vrahy Lee Rigbyho) podal žalobu, s tím, že Džamal nikoho nenapadl, a naopak, že on sám byl napaden.

Tommy Robinson nakonec nebyl schopen své tvrzení dokázat. Což není divné v situaci faktické vlády gangů, kdy je jasné, jak by se vedlo případným svědkům. Tommy Robinson trvá na tom, že uvedl pravdivou informaci. Komentátor z České republiky není schopen určit, zda opravdu nemohlo dojít k omylu. Nicméně dokázáno nebylo.

Dne 23. července byl Tommy Robinson odsouzen k zaplacení 600 tisíc liber, tedy 18 milionů korun. Výše částky je nejen nesmyslná, ale zřetelně likvidační. Instalatér Tommy Robinson tak přišel o veškerý svůj majetek.

Takhle tedy funguje spravedlnost v post-brexitové Velké Británii. Připomínám, že Boris Johnson nikdy neudělal ani to nejmenší, aby Tommymu Robinsonovi pomohl, a to ani v době, kdy byl přímo ohrožen jeho život. Nigel Farage dokonce podpořil trestní stíhání Tommyho Robinsona.

Společnost bez alternativy (25. 7. 2021)

Druhý postřeh Curtise Yarvina: Jakákoliv radikální společenská změna je v principu nemyslitelná, pokud vedle mocenské a finanční elity neexistuje jiná skupina schopná vládnout a zavádět jiné pořádky. Můžete dělat tisíc revolucí, ale pokud není jiná skupina schopná udržet moc, pořád se to bude vracet ke stejné elitě.

V roce 1948 byli takovou jinou skupinou komunisté. V roce 1989 zahraniční poradci zaštítění partou kolem Václava Havla. Při arabském jaru to bylo Muslimské bratrstvo. O pár let později v Egyptě to byla armáda.

Ale co nás? Máme tu armádu schopnou vládnout a zavádět reformy? (ať už dobré nebo špatné). Má Putin připravené kádry pro okupační správu České republiky? Dokázali by Volného přívrženci a celá ta slavná „alternativa“ něco jiného než vtrhnout do nemocnice a odpojovat nemocné od přístrojů? SPD dokáže celkem profesionálně předkládat nové zákony, ale jsou to zákony dílčí. O zásadní přeměně společnosti jsme o nich neslyšeli.  Institut Václava Klause by snad mohl zorganizovat schopné lidi, jenže s ním je ten problém, že o skutečně hlubokou změnu nestojí – současný ekonomický model pokládá za posvátný. A kdo další se nabízí? Obávám se, že dokud nebude existovat nová vlastenecká vizi společnosti a dokud tu nebude zformována skupina lidí ji realizovat, není naděje na změnu.

DISKUZE KE GLOSÁM ZDE.

Kde Lukašenko udělal chybu (24. 7. 2021)
Útok proudem uprchlíků je základním nástrojem vedení moderní války. Vezmete uprchlíky (ideálně seženete nějaké divoké, nebezpečné, s kriminálními sklony a potenciálem zničit území nepřítele) a namíříte je, kam chcete. Je to levnější než méně riskantní než cokoliv jiného. To podrobně popsala již Kelly Greenhill, kterou často cituji.

Proč to tentokrát Lukašenkovi nevyšlo? Baltské země postavily pevné ploty a najednou nebylo co řešit. Odpověď dává opět Greenhillová. Útočník musí také financovat nebo jinak podporovat nátlakové skupiny, které zabrání zavření hranic. Když si řecká vláda s takovými skupinami poradila, musel je Erdogan podporovat v Německu a jinde. Právě tuhle část operace Lukašenkov vynechal. V Pobaltí ani jinde nebyl nikdo, kdo by naplnil veřejný prostor nářky nad těžkým osudem uprchlíků na bělorusko-baltské hranici. Tak možná příště.

Doplnění: Čtenáři mě upozornily na články, ze kterých ze zřejmé, že ploty pokrývají pouze malou část hranic že do Litvy se dostávají tisíce arabských migrantů, které Bělorusko používá jako zbraň. Na výše popsaném principu to ale nic nemění.

Z promluvy k brněnským komunistům (24. 7. 2021)

Kdyby Karel Marx nepsal ty složité ekonomické věci a místo toho rozvíjel fantazijní představy o tom, jak se sešla nějaká tajná židovská společnost a jak strašlivý plán mají se světem, možná by byl úspěšnějším spisovatelem. Možná by dokonce zbohatl. Ale k žádné změně by to nevedlo.

To je aktuální zvláště dnes, kdy kolují naprosto příšerné fantazijní teorie. Máme tu stovky videí o různých absurdních spiknutích. Iracionální debatu o očkování, která nás vrací kamsi do doby upalování čarodějnic, k té se raději nebudu ani vyjadřovat. Nicméně právě v této souvislosti je zapotřebí ocenit schopnost vašeho režimu zavést povinné očkování, i kvůli záchraně „pouhých“ několika desítek životů ročně. A také zdravý rozum, který vás vedl k tomu, že jste očkovali, místo, abyste strávili několik dalších let testováním – a nechali během té doby zbytečně umírat lidi.

Zatímco část opozice fascinovaně naslouchá konspiračním fantaziím, jsou nám kradeny poslední zbytky naší země. Ne na základě spiknutí, nýbrž na základě docela obyčejné zákonitosti, že – řečeno vaším jazykem – kapitál potřebuje neustále zvyšovat zisky. Je úplně jedno, kdo s kým se sešel v Davosu a o čem mluvili. Kapitál bude ty zisky potřebovat bez ohledu na vůli jednotlivců.

Komunisté a národní hnutí

Velký reset? Sem s ním! (24. 7. 2021)

Pokud by mohlo existovat něco jako Velký reset (k čemuž jsem dost skeptický), není žádný důvod, proč bychom se měli bát. Že s námi budou zacházet ještě hůř? K tomu směřuje i logika současného systému! Že nám seberou i naše byty a rodinné domky? Vždyť k tomu směřuje nová daň z nemovitosti. Pokud ji nezavedou Piráti, dříve či později to udělá někdo jiný. Že nám zakážou jezdit našimi auty? Vždyť už to schválili! Že nás budou všude sledovat? Vždyť zavádějí sledovací technologie tak rychle, jak to jenom dokážou. Že nám zruší hotovost, vymažou úspory a nakonec zakážou i pěstovat rajčata a topit v kamnech? Na tom všem už se pracuje! A že by nás mohli v naší vlastní zemi nahradit nějakým jiným etnikem? Tohle se snad neděje?

Ve skutečnosti na tom začínáme být podobně jako ti slavní Marxovi proletáři, co nemají co ztratit. Leda své okovy. Velký reset, o kterém čtu na konspiračních webech, by nepředstavoval žádnou změnu – jen drobné posílení stávajícího panství.

Skutečný velký reset by musel obnášet vyvlastnění největších majetků, povinné rozdělení nadnárodních korporací na menší národní podniky, a především zrušení tří největších zel současného světa – volný mezinárodní pohyb pracovníků, volný pohyb zboží a volný pohyb kapitálu. Jenže si můžete být jisti, že právě ti lidé, kteří se schází v Davosu a kteří používají „Velký reset“ jako propagační slogan, právě ti udělají všechno pro to, aby mu zabránili.

Vycvičeni k bezmocnosti (24. 7. 2021)

Curtis Yarvin:

“Kde je teď “Tea Party”? Kde je Trump? Skutečným důsledkem neefektivní činnosti pravice je to, čemu psychologové říkají naučená bezmocnost. Krysy se nerady topí – pokud krysa plave v nádrži s vodou a najde plošinu, na kterou se může postavit, nadšeně na ni vyskočí. Pokud se pak plošina automaticky potopí a tento cyklus se několikrát opakuje, krysa se ani neobtěžuje vylézt nahoru. Zde je klinický model deprese u hlodavce.”

Výsledkem dlouhé řady neúspěšných projektů je stav, kdy většina obyvatel je naprosto rezignovaná, a mezi tím se vykrystalizovaly menší skupinky, které chtějí být proti čemukoliv a dělat bordel. Zvykli si na takový životní styl, ale v podstatě jsou stejně rezignovaní. Když s nimi mluvíte, stejně nevěří v možnost pozitivní změny a nedokážou ani říct, co by mělo být cílem té změny (kromě dílčích záležitostí typu potrestání nějaké konkrétní osoby). Hodně z nich dnes protestuje proti virům, očkování a medicíně vůbec, ale za rok můžou se stejným nasazením protestovat třeba proti tramvajím.

Strategie “tak to aspoň zkusíme” má z dlouhodobého hlediska mnohem horší dopady než nicnedělání. Možná namítnete, že se tím lidé aspoň učí politickým aktivitám. V jednotlivých případech to tak může být, ale když něco dělám opakovaně špatně (a neuvědomuju si to chybu), má to na mé schopnosti horší dopady než nedělat nic.

Normální svět nebo minimální stát? (23. 7. 2021)

Z komentáře na Prvních zprávách:

Lucie Sulovská správně konstatuje, že pravice má na výběr mezi hájením civilizačních hodnot a minimálním státem. Moje prognóza je, že si vybere minimální stát.

Proč se neposune orbánovským sociálně-demokratickým směrem? Na první pohled by to nemuselo být tak složité. Ostatně, v 90. letech dokázal premiér Klaus spojit razantní tržní rétoriku s poměrně levicovou ekonomickou politikou. Nejen, že nechával klíčové podniky ve vlastnictví státu, ale šel až k regulaci platů v soukromé sféře. Jenže od té doby se dvě věci změnily:

• Desítky let masivní tržní propagandy (nebo tržního vzdělávání, chcete-li tomu tak říkat). Celá generace byla vychována v tom, že neexistuje nic jiného než volnotržní. Minimálně v kruzích blízkých pravice takové přesvědčení drtivě převládá.
• Politika se změnila. Lidé, kteří se v ní angažují, vesměs patří ke kosmopolitní vrstvě prorostlé s mezinárodním byznysem (nebo by k ní patřit chtěli).

Vesmírný ještěr Hampl? (23. 7. 2021)

Jeden čtenář si na twitteru všiml, že Hampl už v roce 2018 předpokládal, že přijde epidemie a že lidé nebudou věřit, že ta epidemie vůbec existuje.

Jsou dvě možnosti, jak to vysvětlit.

  1. Hampl je součástí spiknutí tajných světových elit. Konec konců, Hampl se nechal očkovat i se všemi svými blízkými. A když je hotovo, prodej knihy ukončen. To do sebe perfektně zapadá! To přece nemůže být náhoda!
  2. Hampl prostě něco plácnul. Vyjmenoval pár nepravděpodobných kalamit, a ona se jedna z nich stala.

V této souvislosti připomínám postřeh psychologa Daniela Kahnemana, že lidský mozek nesnáší představu náhody. Když se něco děje náhodně, cítíme se špatně. Raději přijmeme to nejabsurdnější vysvětlení, abychom představu náhody odstranili ze své mysli.

Plyn, který přijde draho (22. 7. 2021)

Tak se nám v Evropě ty tanečky s americkými sankcemi kolem plynovodu NordStream2 začínají pěkně nevyplácet.

Cena plynu na burze TTF (nejvýznamnější evropské plynové burze v Nizozemí) už přesáhla všechny předchozí rekordy, včetně předkrizového roku 2008.

Rusové si v klidu dostavují poslední trubku plynovodu NordStream a chystají se začít dodávat plyn na podzim. Ale zatím nechávají Evropu vycukat, sice dodávají na maximum všech trubek, ale skluz v plnění zásobníků je veliký. Letošní zima byla dlouhá, těžba v Holandsku a Norsku dále klesá a navíc se šachovalo, jestli bude NordStream2 nebo zase povinný tranzit přes Ukrajinu spojený s ukrajinským vydíráním.

Merkel letěla do Washingtonu a domluvila s Bidenem, že amíci přestanou dělat kolem NordStreamu sankční brikule.

Rozdíl mezi cenou plynu v Evropě na burze TTF a v USA na burze HenryHub už je tak nebetyčný, že se i amíkům vyplatí dovážet zkapalněný LNG do Evropy, nejenom do Číny a Japonska.

Američané se napakují, ruský Gazprom se napakuje a zaplatí to evropští spotřebitelé. Tak jenom doufejme, že letošní zima nebude tak usilovná, jako ta, co máme nedávno za sebou.

Vzpomínky na Vrbětice (21. 7. 2021)

Z kauzy Vrbětice se postupně stává čím dál větší ostuda. Myslíte ale, že ti, kdo naletěli a uvěřili báchorce o špionech, se teď zastydí a příště si dají pozor? Ani náhodou! V jejich mysli to zůstane zapsáno jako okamžik plný emocí, kdy stáli na té správné straně a horlivě bránili demokracii přes záludnými útoky z ruských stepí. Takhle to zůstane v jejich mysli. I proto budou milovat ty, kdo jim tehdy lhali. Protože s nimi mají spojené pozitivní emoce.

Že se později postupně vynořovaly informace o tom, že je to celé podvod, to zůstane někde na okraji mysli. Možná si toho ani nevšimli. A za pár let si budou pamatovat pouze tu první výraznou událost. Jestli někdo říkal pravdu a doufal, že na jeho slova dojde, bude zklamán. Ta pozdější pravda už nebude nikoho zajímat.

Stejně tak je tomu s americkými volbami. Pokud si někdo prožil, že „brání demokracii proti zpochybňování voleb“, ten už ani nezachytí postupně se vynořující doklady o dalších a dalších podvodech (naposledy před pár dny v Arizoně).

A tak je tomu v každé oblasti. Včetně covidové epidemie.

Vědci a šarlatáni (21. 7. 2021)

Jak odlišíte vědce od šarlatána? Třeba takhle. Šarlatán přijde po podvodních a prohlásí: „Tyhle povodně byly způsobeny klimatickou změnou.“ Vědec by přišel pár měsíců před povodněmi a prohlásil by: „Z mé teorie vyplývá, že poroste riziko povodní a klesne riziko velkého sucha.“ Kdyby během několika dalších let došlo k opakovaným povodní, jeho teorie by získala na věrohodnosti. Pokud by naopak přišlo několikaleté sucho, neznamenalo by to, že je to špatný vědec. Pouze by to znamenalo, že teorie obsahuje chybu. Solidní vědec by tu chybu začal hledat a opravil by teorii.

Tyhle zásady platí ve všech oblastech a oborech:

a) Šarlatán se orientuje na vysvětlení minulosti, zatímco ve vědecké teorii je i predikce budoucnosti.
b) Šarlatán má jistotu. Vědec vždy počítá s možností, že se mýlí. Věda dokáže spolehlivě určit, že něco je naprostá pitomost, ale nikdy nedokáže naprosto spolehlivě určit, že je teorie správná.

Vivat Luboš! (21. 7. 2021)

Až s Lubošem Volným přišla do české politika satira, komičnost a náhled. Konec šedi! Politika se stává zábavnou komedií! Vzpomínám, jak jsem záviděl Nemcům, když poslali do Europarlamentu komickou stranu, jejíž hlavní slogan zněl “Bratwurst!” Teď to máme i u nás. Nejsem volič Volného bloku, ale užívám si to. A přemýšlím, čím to může doplnit Jana Bobošíková.

Občan a vláda (21. 7. 2021)

Jako občan od své vlády očekávám základní bezpečnostní záležitosti jako třeba ochranu hranic, dosažení maximální proočkovanosti nebo dohled nad politickými neziskovkami. Budu ji podporovat v každé té oblasti. A kritizovat všude, kde bude nečinná.

Tak nás předehnala už i Kuba (21. 7. 2021)

Kuba, které jsme se posmívali, má vlastní vakcínu. My zase můžeme škemrat u korporací.

Mimochodem, když vidím, jak jsou američtí konzervativci (i ti trumpovští) posedlí myšlenkou na změnu politického režimu na Kubě za jakoukoliv cenu, začínám pochybovat, zda jsou opravdu o tolik lepší než jejich levicoví soupeři.

DISKUZE KE GLOSÁM ZDE.

Chytří Čínané a bílý blbec (21. 7. 2021)

Čína poskytla své očkovací vakcíny Taiwanu. Protože formálně neudržují vztahy, proběhla transakce prostřednictvím podniků. Jo, a většina mladých tajwanců se chce připojit k Číně. Zkrátka, Velká Čína a Malá Čína se v mezích možností přátelí a počítají s nějakou formou společné budoucnosti.

To jenom jeden idiot z malé země kdesi v Evropě si zkoušel budovat kariéru na rozeštvávání dvou Čín. Jak si mohl byť jenom na vteřinu myslet, že přelstí Čínany s mozky podstatně výkonnějšími než je jeho. A jak děsiví idioti musí být ti, kdo mu za to tleskají.

Tchajwanské technologické firmy darují vládě 10 milionů vakcín

Hitlerova sluníčka (21. 7. 2021)

Redaktorka BBC: “Hitler to dělal dobře”. Trumfne ji Nora Fridrichová?

Dary, půjčky, zlodějiny (20. 7. 2021)

Aby nedošlo k mýlce. Lejnová nám žádné peníze nepřivezla. Přijela nadiktovat, za co má česká vláda utratit peníze českých daňových poplatníků, a naúčtovala si za to mastný poplatek.

DISKUZE KE GLOSÁM ZDE.

Jednou… (20. 7. 2021)

Vidlák:

Jednou budeme na celu tu Sametovku a jejích čtyřicet následujících let brát jako omyl. Jako díru v dějinách, kdy jsme uvěřili medovým slibům o svobodě a demokracii, ale ve skutečnosti to byla doba předávání všeho několika bohatým a několika vykukům. Jednou se na dnešek budeme dívat jako na dobu šíleného úpadku zakrývaného kořistěním u ještě chudších než jsme my. Jednou přijdeme na to, že doba komunistická možná nebyla tak naplněná pozlátky a plnými regály zboží, ale byla to doba skutečně udržitelného rozvoje bez drancování třetího světa. možná to nebyla doba svobody, ale byla to doba, kdy jsme měli to, co jsme sami zvládli vypěstovat a vyrobit. Byla to doba, kdy jsme dělali na svém a ze svého a jaké jsme si to udělali, takové jsme to měli.

Víc se vyplatí drancovat třetí svět

Trumpova vakcína (20. 7. 2021)

Většina Američanů je Trumpovi vděčná za očkovací vakcínu, jen liberální média jeho zásluhu snižují. Čeští konspiratici mezitím rozvíjejí teorie o Trumpově údajném boji proti očkování.

Zpátky do 1929! (20. 7. 2021)

Komunisté nás strašili tím, že by životní úroveň mohla upadnout někam na úroveň krize z 30. let. Současný eurorežim podniká rozhodné kroky, aby se to opravdu stalo.

Čína jede! (20. 7. 2021)

Po fúzním reaktoru a přistání na odvrácené straně Měsíce představila Čína rychlovlak, který dosáhne rychlosti 600 km/hod. Prostě zvyšuje náskok. Nejde jen o ekonomickou výkonnost. Příliš velké rozdíly ve vědě a technologiích se dříve či později projeví také ve zbraních. A také v technice, jak manipulovat a ovládat lidské mozky.

Chápu, že Američané jsou tak nervózní, když vidí, jak beznadějně zaostávají. Nám to může být jedno. Není důvod, proč bychom měli dominanci Číny pokládat za něco horšího než dominance USA (zvláště, když uvážíme, jaký vliv mají na americkou politiku radikální islamisté).

Čína představila vlak Maglev

Covidová šlechta (20. 7. 2021)

Na patálii s epidemií je zvláště nepříjemné to, že už se stihla vytvořit skupina lidí, kteří jsou závislí na tom, že bude pokračovat co nejdéle. Advokáti, spisovatelé, vůdcové davu, provozovatelé malých webů, a samozřejmě neúspěšní politici a zapomenuté celebrity – některým to vynáší slušný příjem, některým mizerný příjem, a pak jsou lidé, kterým to “jen” lechtá ego, že patří do té správné party.

Tihle lidé:

  • zpochybňují veškerá opatření a vyzývají lidi k nerespektování ničeho,
  • tím epidemii prodlužují,
  • tím vládu nutí, aby aspoň nějaká opatření činila,
  • srdnatě vystupují proti všem těm opatřením a beozostyšně si říkají o peníze nebo prodávají produkty. Ono kritizovat vládní opatření je snadné, protože naprostá většina z nich je pitomá a čistí z nich korupce.

…a tak celé dokola. Očkování je pro ně pohromou, protože až epidemie skončí, budou se muset vrátit ke svým nudným bezvýznamným životům. Dělají tedy všechno, co je v jejich silách, aby očkování zabránili.

Tihle lidé nikdy neříkají “ignorujte vládu, ale chovejte se rozumně kvůli sobě.” Vždy vyzývají k takovému chování, které epidemii co nejvíc zhoršuje.

Všimněte si, kolik dokážou způsobit škody. A to jsou jen obyčejní lidé, v zásadě bezvýznamní. Dokážete si představit, co se stane, až se na epidemii naučí vydělávat nějaká korporace nebo velký mediální dům?

A druhý postřeh. Kde funguje politické vůdcovství (jako třeba v sousedním Maďarsku), tam pro takové typy není místo. Viktor Orbán tedy jako první v Evropě zavedl covidové pasy a teď připravuje další krok – výkon některých profesí bude podmíněn očkováním. A nikdo se nebouří.

Prohlášení vedoucího Orbánovy kanceláře Georgelyho Gulyáse

Jak je to s rozmařilostí a poškozováním prostředí? (20. 7. 2021)
Moje Toyota Avensis jezdí už 20 let, ujela 350 tisíc kilometrů a podstatnou část života má ještě před sebou. Elektromobil Tesla je po osmi letech a 150 tisících kilometrů prakticky na vyhození. Kdo se chová šetrně (i ekologicky šetrně) a kdo rozmařile?
Nepříjemná pravda o odsunu (19. 7. 2021)

Proč číst sborník dokumentů z druhé světové války Svět včerejška, dneška, a…? Třeba proto, že tam najdete plné usnesení konference v Postupimi. Tam se dozvíte, že Truman, Churchill a Stalin se shodli na tom, že silné německé menšiny v různých zemích představují do budoucna hrozbu pro mír v Evropě. Ponechat tam ty menšiny je jistým receptem na budoucí válku. Proto rozhodli přestěhovat ty lidi do Německa (klidně tomu můžeme říkat “odsun”).

Je nehorážná lež tvrdit, že to byla záležitost Čechů, Poláků nebo kohokoliv jiného. Představitelé vítězných mocností prostě nechtěli další válku, a provedli odpovídající kroky.

Pozor na kverulanty! (19. 7. 2021)

Co může být zajímavého na sborníku z kriminologické konference. Esence nudy. Jenže občas se vynoří nějaký klenot. Ve sborníku z roku 2018 tak najdete článek Jaromíra Hořáka o kverulantství. Kverulant je člověk, který žije čistě tím, že se mu stala nějaká domnělá či skutečná nespravedlnost. Většinou nemá žádné pozitivní zájmy, žádnou životní náplň. Žije jen svou křivdou.

„Životní osudy kverulantů naznačují, že lze hovořit o tzv. kverulantské kariéře. V zahraničních pramenech jsou tradičně zmiňovány pohnuté historie takových osob, a to již od doby raného novověku. Nejvíce takových případů je však popsáno z 19. století a z počátku století minulého.

Ve starší německé literatuře se uvádí příklad statkáře Maxe von Hausena, který se do doby, než byl zbaven svéprávnosti, zapletl do 304 civilních procesů, podal nejméně 300 různých stížností a 152 trestních oznámení, z toho 78 stížností na soudce pro údajné zneužití jejich pravomocí, 22 na různé svědky pro křivou výpověď; sám byl 48 x trestně stíhán pro ublížení na zdraví, vyhrožování, urážky na cti a za kladení odporu úřední osobě;  v roce 1920 spáchal sebevraždu.“

Jsou to lidé mrzoutské povahy, často na hranici psychické poruchy. Vlastně ani nechtějí svou situaci řešit, chtějí si stěžovat a chtějí si hýčkat svou nespravedlnost. Takoví lidé se houfně přidávají k různým politickým a sociálním hnutím, protože doufají, že právě ono jim zjedná spravedlnost. A pokud se jich najde víc, dokážou každé sociální a politické hnutí spolehlivě zničit. Právě svou černohlídskou povahou, negativismem a sklonem vyvolávat neustálé konflikty. Když se podívám na záběry z některých demonstrací, vidím tam zakaboněné kverulantské obličeje. A vím, že titíž lidé budou za čas v jiné demonstraci za úplně jinou věc. Pokoušet se na nich cokoliv vybudovat je naivní.

Sborník je ke stažení zde.

Propaganda snů a sny propagandistů (19. 7. 2021)

Zaplatí si jednou Coca-Cola, aby se vám zdálo, že ji pijete? Není to tak absurdní, jak by se mohlo zdát na první pohled. Příslušné pokusy dosáhnout něčeho takového už probíhají. První výsledky jsou nevýrazné, nicméně nejsou úplně nulové. A když uvážíme, jak rychle se experimentální psychologie vyvíjí, může z toho být realita dříve, než si myslíme.

Momentálně existuje tlak na zastavení takových pokusů. A možná opravdu bude prosazena nějaká regulace reklamy ve snech. To možná bude prohlášeno za neetické. Ale promítat do snů informace o těžkém postavení sexuálních menšin? Nebo o tom, jak je úžasný zelený nový úděl? Nebo pocit viny za bílou kůži? To se přece neodváží omezit nikdo.

Základ té technologie spočívá v tom, že je člověk před spaním vystaven potřebným podnětům. Zatím to od něj vyžaduje vědomou spolupráci, ale to se dá vyřešit – co třeba v rámci nějaké soutěže nebo nějaké hry?

Je to hrůzné, a zároveň to ukazuje, jak jsou zastaralé konspirační historky. Myslím technologicky zastaralé. Představa čipu umístěného do mozku oběti patří někam do 80. let. Od té doby věda pokročila a je toho známo mnohem víc o fungování lidského mozku. A tudíž také o tom, jak lidskou psychikou manipulovat tím, že je člověk vystaven správné kombinaci a pořadí podnětů.

Existuje proti tomu jediná obrana (byť nedokonalá). Číst a studovat. Naučit se chápat, jak funguje vlastní mozek. Kdy je nejvíce náchylný k manipulaci. A dávat si na to pozor.

Science.org: Are advertisers coming for your dreams?

Z Kábulu do Prahy? Není důvod (18. 7. 2021)

Pokud má někdo pocit, že se Česká republika musí postarat a Afghánce, kteří se angažovatli na straně okupačních jednotek, budiž. Ale ani v tom případě není absolutně žádný důvod tahat je do ČR. Pro ně i pro nás je mnohem jednodušší zařídit jim nový život v Sýrii, Egyptě nebo třeba Turecku.

DISKUZE KE GLOSÁM ZDE.

Profesoři pod dohledem (18. 7. 2021)

Profesor Beran je živým příkladem toho, že i laici mohou kontrolovat vědce s profesorskými tituly. Jeho zatím posledním kouskem je výpočet smrtnosti mutace Delta, kdy porušil zásadu “za jinak stejných podmínek”. Srovnal tedy dopad Delty na lidi, z nichž byla většina očkována, s dopadem jiných mutací na lidi, mezi kterými nebyl očkován nikdo. Logicky došel k chybnému závěru, že Delta je vlastně neškodná.

Na zjištění takové chyby nepotřebujete profesuru ani roky studia tropických chorob. Stačí běžná středoškolská matematika. Nebo dokonce matematika druhého stupně základní školy, a trochu víc námahy.

A to jsme zase u toho. Dát tomu nějakých 30 – 60 minut, podívat se, co vlastně počítal, zkontrolovat do zdravým rozumem a přepočítat, to je namáhavé. Posuzovat vědce podle toho, jestli říká, co chci slyšet, to je snadné. To zvládne i ten největší lenoch.

DISKUZE KE GLOSÁM ZDE.

Vypečené úspory (18. 7. 2021)
Proč bychom měli znervóznět pokaždé, když politici slibují snižování státních výdajů? Protože dlouholetá zkušenost říká, že seškrtány nebudou ani jejich platy, ani zbytečné zbrojní systémy určené jenom pro zahraniční mise, ani politické neziskovky, ani investiční pobídky, ani studium gender studies. Nebude ale na osvětlení vaší ulice, policistu na té ulici, krajskou nemocnici, dotaci na dopravu do zaměstnání nebo opravdu základní dávku, pokud ztratíte práci.
Nemusí to ani být úmysl. Přesto to tak pokaždé skončí. Docela obyčejně proto, že někdo si své peníze pohlídat umí a někdo ne.
Předeženeme sami sebe! (17. 7. 2021)

Jedním ze znaků současného systému vládnutí je neustálá radikalizace. Jakmile je přijato nějaké nesmyslné rozhodnutí, inkoust razítka ještě nedoschnul, a už začínají objevovat skupiny, podle kterých je to rozhodnutí nedostatečné. Není to otázka žádného konkrétního rozhodnutí, je to prostě jejich práce označovat to přijaté za nedostatečné a požadovat něco radikálnějšího. Vládnoucí politici nejsou zvyklí stavět se takovým šílencům na odpor. Ostatně, kdyby se někdy v minulosti na odpor stavěli, nedostali by se na svá současná místa. Místo toho si kladou jinou otázku – jak mohu na té radikalizaci sám vydělat.

Výroba automobilů tedy měla být původně zakázána od roku 2050. Ale ani tohle naprosto šílené opatření nebylo dostatečné. Nově je tedy zakázána od roku 2035. Ale tím to nekončí! Radikálně skupiny zahajují další kampaň – bude toho zakázáno ještě víc a ještě dříve. Předeženeme sami sebe!

To není jen teoretická úvaha. Evropský úřad pro životní prostředí už stihnul plán odsoudit jako “nedostatečně přísný.”

Evropská unie rozhodla. Od roku 2035 nakoupíme auto se spalovacím motorem

DISKUZE KE GLOSÁM ZDE.

Když to nejde s Castrovým režimem ani bez něj (17. 7. 2021)

S událostmi na Kubě je to těžké. Člověk na jedné straně rozumí tomu, že obyvatelé jsou otráveni tou senilní diktaturou, ve které se naprostá většina z nich už narodila. Na druhé straně je nepochybné, že kdyby současná vlna protestů uspěla, bude důsledkem dramatické zhoršení všech oblastí života na Kubě. Jen málo věcí je strašnějších, než když si vaši zemi rozebírají americké korporace. Za pár let by Kubánci vzpomínali na Castrovo období jako na éru svobody a hojnosti (proti životu v zemi, která je americkým spojencem).

Když ale někteří Kubánci požadují americkou agresi pro vlastní zemi, to už je překročení červené čáry. Kdo se spojuje s nepřáteli proti vlastnímu národu, je vlastizrádce.

Cuba Protesters at White House: Joe Biden ‘Has the Power to Stop This in One Day’

Kam se ztratila “skutečná pravice”? Tam, kam “skutečná levice” (17. 7. 2021)

Pravice se opírá o vznešené ideály jako svoboda, samostatnost, odpovědnost, zdravý individualismus, morálka, úcta k tradici. Kdo by to mohl nepodporovat. Jenže v reálném životě narážíme na pravici, která nabízí egoismus, bezohlednost a připravenost plazit se před každým, komu se jakýmkoliv způsobem podařilo zbohatnout. A vysvětlení, že pravá svoboda spočívá v růstu korporátních zisků. To se netýká jen vedení politických stran, ale i řadových aktivistů.

Obávám se, že narážíme na pravidlo platné pro všechny politické směry a hnutí. Nikdo nedokáže uspět bez toho, že by získal podporu aspoň některých bohatých a mocných. I za těmi nejlidovějšími hnutími v historii najdeme nějakého mocného podporovatele – jinak by neuspělo a my bychom se o něm vůbec nedozvěděli. Nezbývá tedy než myšlenky trochu posouvat a přizpůsobovat. Jenže je velmi snadné to přehnat, takže z původních ideálů zbydou jen fráze.

Ostatně, to samé vidíme na levici. Ze solidarity s chudými lidmi a vykořisťovanými těžce pracujícími zbyly investiční pobídky pro nadnárodní korporace, dotace pro neziskovky složené z dětí těch nejbohatších a propagace ideologií ničících životy těch nejchudších. Jenže o tom se píše dost.

DISKUZE KE GLOSÁM ZDE.

Podruhé z rozhovoru pro Counter-Currents (17. 7. 2021)

Co může obyčejný člověk udělat pro budoucnost své vlastní země?

První český prezident Masaryk často říkal, že drobná každodenní práce je mnohem důležitější než revoluce. Měl pravdu. Rozhodující část práce je vždy vykonána v období PŘED významnými změnami. Revoluce většinou potvrzují a viditelně ukazují mocenský posun, který již nastal. Dnešní každodenní práce rozhoduje o významných změnách v budoucnosti.

Např. Viktor Orbán strávil několik let budováním sítě místních skupin a úsilím o vznik vlasteneckých médií, než mohla vážně usilovat o převzetí moc. Takže média a vytváření skupin. Ale přidal bych k tomu ještě jednu věc. Vzdělání. Studium matematiky, přírodních věd, klíčových oblastí humanitních věd. Ve vědění je moc. A dnes je příliš velká část vědění vlastněna mocenskou elitou. Obyčejní lidé musí vědění získat nazpět. To nelze jinak než studiem. V určitém smyslu platí, že každý, kdo pomůže dětem z nízkopříjmových rodin zvládnout matematiku, fyziku a chemii, udělal pro změnu víc než ten, kdo ten čas věnoval demonstracím.

A samozřejmě podpora samozásobitelství a místních sítí.

Druhá část rozhovoru pro Counter-Currents

Vzdělávání a národní bohatství (16. 7. 2021)

Představa, že stačí vychovat několik skvělých talentů, ti vytvoří průlomové vynálezy, a díky tomu zbohatne celý národ, ta je velice naivní. I kdyby se takové lidi podařilo najít a vyškolit (což je fakticky nemožné), těžko bychom je dokázali udržet. Potřebujeme tisíce docela dobrých inženýrů, aby z nich vyrostly stovky skvělých, a několik geniálních. Neřešíme tudíž zadání pro speciální program pěstování talentů, nýbrž zadání pro celé národní školství.

O tom, a dalších souvisejících záležitostech jsme mluvili s profesorem robotiky Zdeňkem Kolíbalem a bezpečnostním expertem Lukášem Visingerem.

Srdečné pozdravy z Vrbětic (16. 7. 2021)

Už několik měsíců si platím plnou verzi zpravodajského portálu Exanpro. Vzhledem k jejich frekvenci novinek vás jeden článek vyjde na řádově 50 korun, nicméně nelituju toho. Každý ten text je studie, na které opravdu trávil čas někdo kvalifikovaný. Minule třeba detailní rozbor toho, co se mohlo dít ve Vrběticích. Jestli tam mohli být cizí agenti, jakými způsoby tam mohli vniknout, kolik času mohli potřebovat na jednotlivé operace atd. Po dlouhém a detailním rozboru úplně jasně vidíte, že je technicky nemožné, aby dva muži vnikli dovnitř a ve dvou skladech vzdálených 1,2 km od sebe umístili do zavřených beden časované nálože. Nejde o to, jestli to měli být ruští agenti, místní zločinci nebo třeba mongolští agenti. Prostě to není technicky možné pro nikoho!

Jinými slovy, horliví přitakávači měli pravdu, že existuje pouze jedna vyšetřovací verze. Ona totiž žádná vyšetřovací verze s Miškinem a Čepigou nikdy neexistovala! Leda tak ve fantaziích některých novinářů, ale rozhodně nemohla existovat jako verze, se kterou reálně pracují vyšetřovatelé. Mimochodem, v předchozím rozboru ukázalo Exanpro, že BIS nemá žádné informace o tom, že by Miškin s Čepigou kdy byli na českém území.

Analýzy Exanpro

Povinné očkování a zdravý rozum (15. 7. 2021)

„Míříme k povinnému očkování. Ne že by vás očkovali násilím, ale učiní tak pokutami, výhodami, zákazy vstupu, omezeními a loteriemi. Viz čerstvě zveřejněný rozsudek Evropského soudu pro lidská práva. Jen to, státe, dělej právně správně,“ píše na twitteru Daniela Kovářová. A nejspíš to vidí naprosto přesně. Opravdu k povinnému očkování míříme.

Jenže co s tím? Na jedné straně víme, co můžeme čekat od státní byrokracie. Korupce, neschopnost, zneužívání moci, dohazování zakázek korporacím… u očkování to nemůže být jiné.

Na druhé straně je ale také pravda, že se mění antiočkovací hnutí. Ještě před dvěma lety v něm byli hojně zastoupeni solidní lidé, které člověk mohl podporovat. Občas jim to v něčem ujelo, ale celkově dělali užitečnou práci upozorňování na to, co by jinak mohlo být zameteno pod koberec. Dnes jsou slyšet hlavně šílenci, kteří zjevně neznají biologii ani na úrovni základní školy, a kteří jsou nebezpeční sobě i svému okolí. A radikalizují se téměř každým dnem!

Speciální skupinu pak představují advokáti, kteří přijdou s nějakou absurdní konstrukcí, která se zdá hodně divná i obyčejnému člověku. Všechny soudy jim to zamítají, ale zfanatizovaný dav jásá a posílá jim další a další peníze.

Na jedné straně tedy nechceme zneužívání moci státní byrokracií, na druhé straně od vlády očekáváme i ochranu před tímhle typem fanatiků. Asi jediné řešení je „přiměřenost“ – posuzovat to případ od případu, situaci od situace. Dost možná, že velmi brzy narazíme na otázky typu „Kolik životů ročně musí být zachráněno, aby to ospravedlnilo tak drastický zásah do osobní svobody, jakým je povinné očkování?“

Náboženství a svoboda (14. 7. 2021)

Vždycky jsem pokládal za samozřejmé, že náboženství má fungovat tak, že lidé nenáboženští i náboženští, věřící i ateisté, společně hájí svobodu. Společně pečují o prostor, který každém poskytuje dostatečnou svobodu žít vlastním životním stylem, naplňovat své duchovní potřeby, provádět obřady atd. Každý pečuje o svobodu pro všechny, aby ji mohl využívat i on sám. K tomu směřuje to, čemu se někdy říká „občanské náboženství.“

Islám je s tím pochopitelně neslučitelný. Ale v posledních letech s úžasem zjišťuji, že i v rámci západní civilizace dosud existují některé poměrně vlivné náboženské skupiny, které o takové uspořádání nestojí. V jejich představě je neutrální prostor svobody něčím zvráceným. Snaží se neutralitu zničit, a doufají, že právě oni budou napříště určovat pravidla. Že právě oni nastolí svůj náboženský (nebo svůj ateistický) režim. Obávám se, že si neuvědomují, s čím si zahrávají. Že oni mohou být těmi prvními, komu nebude nic tolerováno.

K výročí jedné z nejslavnějších českých bitev (14. 7. 2021)

Dnešnímu dni by slušel státní svátek mnohem víc než výročí upálení mistra Jana Husa. Výročí bitvy na Vítkově, kdy česká domobrana rozprášila nejlepší válečnické profesionály své doby (kteří ještě navíc byli v násobné přesile). A zároveň začátek období, kdy se zahraniční panstvo pokusilo vybít odbojné české etnikum, a kdy to dopadlo tak, že ještě po staletích na to vzpomínali s hrůzou. Mají-li Seveřané své Vikingy a Angličani svého Richarda Lví srdce, Češi mají své husity.

Mimochodem, všimli jste si, že v těch obdobích, kdy jsme se jako národ k té době slavné době hlásili, jsme šli nahoru? A že v těch obdobích, která na husitskou dobu plivala, národ upadal.

Prosím přátele katolíky, aby se zkusili zachovat se stejnou velkorysostí, jakou běžně projevují katolíci francouzští či maďarští, kteří jsou hrdí na velké chvíle svého národa a neřeší, kdo byl katolík, a kdo protestant.

Prostor pro inteligentní diskutéry (13. 7. 2021)

U nových článků publikovaných na této webové stránce je možné přidávat komentáře. Nechci ale vytvářet prostor pro další facebookový dav. Budu se snažit debatu usměrňovat tak, aby byla kultivovaná a aby byly komentáře srovnatelně přínosné jako vlastní články. Aby byla radost je číst. I za cenu toho, že jich bude méně.

Pokud chcete komentovat, můžete začít u mého rozhovoru pro Counter-Currents, kde píšu mimo jiné:

“Mnoho mých přátel z mé generace prošlo podobnou cestou. Nikdy jsme nebyli zarytí náboženští konzervativci – jen obyčejní lidé, kteří milují svobodu a chtějí žít nezávisle. Většina z nás měla dobré vzdělání a podle starých měřítek by mohla řazena někam do vyšší střední třídy. Postupně jsme zjišťovali, že globální volný trh nepřináší žádnou ze slibovaných výhod a zklamání rostlo. Ale tím opravdovým budíčkem bylo až střetnutí s islámem, který se agresivně prosazuje i v České republice. Až tehdy bylo jasné, že naše dosavadní intelektuální postoje byla naivní a libertariánství je jenom takovou zbytečnou salonní hříčku. Že nacionalismus je správnou odpovědí a že konzervativní levice nabízí smysluplné odpovědi – na rozdíl od globálního tržního liberalismu.

To je další oblast, kde máme co říct lidem v zemích na západ od nás. Oni si prostě nedokážou představit onu směs nacionalismu, sociálního konzervatismu a státního socialismu, která byla typická pro poslední desetiletí režimů sovětského bloku a jejíž dědictví dosud přetrvává. Bývalé dělnické strany ve Velké Británii, Francii a Německu jsou příliš znečištěny neomarxismem.”

Rozhovor pro Counter-Currents

Poloprázdná nebo poloplná (13. 7. 2021)

Profesor Budil ke zvládání epidemie:  “Vládní kroky byly dostatečně razantní a odpovídající vážnosti situace. Obyvatelstvo se zachovalo převážně disciplinovaně a projevilo i smysl pro tradiční vynalézavost, improvizaci a solidaritu.” Na první pohled to zarazí, ale pak si člověk uvědomí, že profesor Budil má pravdu. Ten nezodpovědný fanatismus (nejdřív proti opatřením, pak proti očkování) projevovala jen menšina obyvatel. Více než tři čtvrtiny občanů jednaly rozumně, odpovědně a solidárně. To rozhodně není samozřejmé. Ale když je člověk do té věci příliš ponořený, převáží emoce a začne mít pocit, že zešílela skoro celá země.

Totéž platí o jednání vlády. Ano, vládní politici projevili zbabělost. Ano, opozice usilovala o spálenou zemi. Ano, experti se hádali a úředníci kradli. Ale když uvážíme, jak vypadá standard vládnutí v rámci západní civilizace na začátku 21. století, byl to asi nejlepší výsledek, v jaký jsme mohli doufat.

Není nad to podívat se občas na vlastní spory s odstupem.

Ivo Budil na Parlamentních listech

Nové lepší Prolomení hradeb vyjde na podzim (12. 7. 2021)

Na svém e-shopu jsem dnes ukončil prodej Prolomení hradeb. Je ale ještě k dispozici u některých jiných knihkupců.

Přestal jsem ji prodávat, protože připravuji druhé přepracované vydání. Za těch pět let se dost věcí změnilo. Nepočítal jsem třeba s tím, že hlavním nástrojem džihádu se stanou soudní spory nebo že islamisté přejdou od velkých útoků s desítkami a stovkami mrtvých k menším. To znamená, že jsem nerozuměl správně vývoji muslimských komunit a že teorii bude třeba opravit. Podobně protibělošský rasismus – věnuji mu tam dost prostoru, ale ani já jsem nepočítal s tím, že poroste tak hrozně rychle. Kromě toho bude kniha doplněna poznámkovým aparátem, odkazy na literaturu atd. Vylepšené Prolomení hradeb bude na pultech do Vánoc.

Nejčernější černoši mají bílé rodiče (12. 7. 2021)

V Austrálii se během necelých deseti let zvýšil počet domorodců o pětinu. Vzhledem k tomu, že domorodci nemohou přicházet jako migranti, představuje to statistickou záhadu. Že by najednou taková plodnost? Rozjasnilo se teprve, když se úředníci podívali, ve kterých okresech domorodců tak razantně přibylo. Tam, kde jsou univerzity!

Někteří prostě zjistili, že je výhodnější zapsat se jako australský domorodec. Preferenční zacházení, speciální stipendia, kvóty pro utlačovanou menšinu. A je to. Skuteční domorodci neskrývají frustraci, protože s „novými domorodci“ nedokážou soutěžit. Bílí aboriginové jsou chytřejší, vzdělanější a lépe se vyznají. A navzájem se podporují! Zkuste nějaké blondýně zpochybnit její domorodost. Budete vzápětí označen za rasistu, nacistu a šovinistu. Rozvášněný dav intelektuálů vás úplně zničí.

Není to dlouho, co byly největšímu žijícímu biologovi Richardu Dawkinsovi odebrána nějaká vyznamenání, protože zpochybnil, nakolik je černoškou aktivistka Rachel Dolezal (s naprosto bílou pletí a nejspíš nějakým českým dědečkem). Takže to riziko není teoretická. Takže raději nedráždit hada bosou nohou.

Stále jasněji se ukazuje, kam bude další vývoj směřovat. Líbání nohou černých gangsterů je jenom dočasné. Brzy bude za černého gangstera označována osoba s bílou barvou kůže a rodokmenem sahajícím k železničním králům 19. století. Skuteční černoši se můžou vrátit na plantáže. Panstvo je přestalo potřebovat.

How white Aussies who pretend to be Aboriginal are taking over universities and stealing high-paid jobs meant for real Indigenous Australians

Co těm mladým pořád vadí (12. 7. 2021)

Z dopisu čtenáře – výrazně nadprůměrně vzdělaného a výrazně nadprůměrně úspěšného mladého muže:

„To mě na ekonomicky pravicových stranách baví, jako že snad mladým voličům stačí vysvětlit, že když dáme všechny úlevy západním korporacím, tak tu bude lépe. Voliči, ignoruj klesající reálnou mzdu. Ignoruj, že se bude mít hůře než tvoji rodiče… Mě opravdu nevytrhne, jestli bude nadnárodní korporace v Česku takové bude mí takové nebo jiné daně. Klidně ať ji zestátní, je mi to jedno. Nezajímá mě zisk Komerční banky, která ho vyvede do Francie. Ani zisk výrobce automobilových dílů, co tady zaměstnává Bulhary a zisk odvádí zahraniční matce. Chci mít dostupné bydlení jako třeba v Polsku – nově postavená garsonka v Krakově za 800 litrů.

Dneska bydlí jen, co zdědí. A ještě taky zaručeně nejlepší manažeři, jejichž výkon spočívá v tom, že v devadesátkách uměli říct „Hello, my name is…“ a při studiu na VŠE je nezajela tramvaj. Vždycky, když takový kapitalista nebo takypodnikatel z dob privatizace napíše do komentářů „mladí dneska nechtějí makat…“, tak mám chuť to hodit Pirátům, ať mu změří nadměrečné metry a šoupnou mu tam nějakého Ahmeda.“

Už teď vím, že většina čtenářů k tomu napíše, že mladí jsou rozmazlení lenoši. Že voliči pravice napíšou, že všechny problémy jsou důsledkem toho, že korporace platí moc vysoké daně a že by stát měl těm korporacím poskytnout lepší podmínky. Ale možná se najde pár lidí, co se zamyslí. Kdo četl Cestu z nevolnictví, tak ví, že právě o tomhle přemýšlím už několik let.

Čas chránit děti nejen v Maďarsku (11. 7. 2021)

Předseda Společnosti psychosomatické medicíny Vladislav Chvála:

“Řešili jsme nedávno například případ čtrnáctileté dívky, která se chce stát chlapcem. Hlavním důvodem je ale její asexualita, nikoliv příklon k mužskému pohlaví. Jak jsme zjistili z pohovorů, té dívce se prostě stýská stejně jako řadě dalších po době, kdy byla dítě a sexualita v jejím životě nehrála prakticky žádnou roli. Tak to máme všichni. Sexuální pud je sice krásný a hodně nám dává, ale na druhou stranu zase něco bere. A každému se asi občas zasteskne po době, kdy jsme byli děti, svět byl takzvaně kamarádštější a nezatížený sexuálními vztahy. A tahle dívka toužila v takovém světě zůstat napořád.”

Takové a podobné situace nejsou v dospívání vůbec vzácné. I tahle dívka si tím nejspíš projde a za pár let si bude svou ženskost užívat. Pokud se nedostanou do rukou “expertům” na změny pohlaví, kteří ji rozvrátí psychiku, pak to ní budou cpát hormony a nakonec přijde kastrace. To všechno za peníze daňových poplatníků. Funguje to jako každé jiné odvětví. Automobilky chtějí vyrábět stále více aut, farmaceutické firmy chtějí vyrábět stále více léků, pivovary chtějí vařit stále více piva. Tahle aliance neziskovek a firem chce ničit životy stále většímu počtu dětí. Je to jejich práce.

Je povinností státu před nimi děti chránit. Proto Chvála (jinak přesvědčený eurohujer) dává v této věci za pravdu Orbánovi.

Rozhovor se sexuologem Chválou

Radim Valenčík potřetí (10. 7. 2021)

Radim Valenčík ve třetím díle rozhovoru:

Čelit zlu se dá, pokud je k tomu člověk vyzbrojen rozumem. Kdo si chce nechat vymývat mozek fejk-videi, ten bude zneužit jako kanónenfutr proti rozumu, aniž by mu to došlo. Už prošel specifickou lobotomií. Těm, pro které pravda jako neoddělitelný atribut českosti něco znamená, doporučuji znovu promyslet smysl českých dějin prizmatem zrodu kritického myšlení od Descartovy a Humeovy skepse, přes pedantického, ale invenčního Kanta a famózního Hegela až k Marxovu pochopení praktického základu lidského myšlení a odpovědi na otázku, co je kritériem pravdy, případně k Leninovu Co dělat a čím začít.

Závěrečný díl rozhovoru Petra Hampla s Radimem Valenčíkem

Jen idiot se stane dobrovolně americkým spojencem (10. 7. 2021)

Vidlák výstižně:

…amíci jsou s Tálibánem domluveni a je jim tak nějak jedno, co se stane s jejich afghánskými kamarády, kteří jim pomáhali hrát si na místní demokracii. Opět se ukazuje, že je nebezpečné být americkým nepřítelem, ale být americkým přítelem je smrtící. Doufám, že se Andrejko dobře dívá a že se dobře dívá i Zeman. Doufám, že se dívají všichni transatlantičtí Petrové Pavlové, aby věděli, jak jednou skončí, až se americké zájmy změní a bude pro ně kupříkladu zajímavé kamarádit s Ruskem… 

Vidlák: Sdílená neplatí

Don Juan Fiala (10. 7. 2021)

Už delší dobu čtu posty o Petru Fialovi. Absolutně apolitické. O jeho moudrosti, eleganci, životním stylu, rozhledu. Pořád mi tam něco nesedělo. Vždyť to nemá nic společného s volbami. Až dneska mi to doteklo. Takhle se čepýří starší elegantní pánové, když si poohlížejí po milenkách! Tak, dámy, do toho!

Ale rychle! Jinak se obávám, že dojde na výklady o tom, jak je pan profesor v intimních chvílích pozorný a něžný.

Kdo vydělává na antiočkovací panice? (9. 7. 2021)

Mimo jiné farmaceutická korporace Swanson s centrálou ve Fargo (Severní Dakota, USA).

Příští kniha? Učebnice (9. 7. 2021)

K otázkám, na čem vlastně pracuju. V roce 2022 bych chtěl vydat učebnici logického myšlení a základů vědy. Tak zábavnou a snad i snadno psanou, aby to bylo bez problémů použitelné pro normální lidi.

Mám za to, že chceme-li zastavit postupnou likvidaci vlastního národa (a vlastního etnika), potřebujeme opozici schopnou pochopit, o co vlastně jde. A nemá smysl se hádat o jednotlivé věci, pokud lidé nemají mozek nasměrovaný ke strukturovanému přemýšlení.

Bez toho budeme znovu a znovu hračkou těch, kdo dokážou přes konspirační servery vypouštět blbosti, přesměrovávat energii od skutečných problémů k fantazijním představám a smát se nám do obličeje.

I když si takovou učebnici koupí a přečte méně lidí, snad to pomůže aspoň trochu.

Zatím pouze bezdomovec (8. 7. 2021)

Adamu Vojtěchovi zrušili trvalý pobyt. Ale to je málo! V dalším kroku se bude rušit celá identita. Rodné číslo vymazat ze seznamu, zneplatnit doklady, a člověk přestane existovat.

NASA na traktoru (8. 7. 2021)

Hospoda profesora Fialy (8. 7. 2021)

V hospodě profesora Fialy chybí pípa, ale nabízejí tam 10 druhů kafe. Hlavně, že dokáže napsat, že hospoda spoluvytváří “vesnickou pospolitost”. Což je pravdivé a zní to krásně, ale vyvolává to podezření, že v takové hospodě ještě nikdy nebyl. To se nemohl aspoň někoho zeptat?

Indiana Jones a čtvrtá průmyslová revoluce (8. 7. 2021)

O čtvrté průmyslové revoluci diskutují pánové Pikora, Hampl, Vladimír Zlínský (zastupitel za SPD) a Zdeněk Kolíbal (profesor robotiky, hodně chytrý pán). Shodli jsme se na tom, že je v první řadě marketingový slogan a podvod na tahání dotací. Dalo by se tomu říkat docela obyčejna automatizace, a ta probíhá už 200 let. Připomněl jsem odvětví, která už mají obrovskou vlnu automatizace za sebou – bankovnictví a státní správu. Z bank zmizely sály plné písařek na stroji, ale celkový počet zaměstnanců se nesnížil vůbec! A státní správa? O kolik klesl počet zaměstnanců, když byly tisíce psacích strojů a obrovské archivy nahrazené počítačovými systémy?

V každém případě platí, že automatizovat je možné jenom něco, co jsme už předtím uměli dělat. Automatizace to jen usnadní a zrychlí. A pokud jsme si nechali zničit průmyslové výroby s dlouhou tradicí, žádné počítačové řízení to nezachrání.

Nájemní zločinci z FBI (8. 7. 2021)

Všichni ještě pamatujeme na tu aféru, kdy milenka premiéra skutečně nebo domněle úkolovala tajné služby, aby sledovaly manželku. Žabaři. Dubajský šejk zaúkoloval v roce 2018 americkou FBI, aby pomohla připravit únos princezny, která utekla, aby chtěla žít po svém. To je srovnatelné, jako by třeba v roce 1950 zaúkolovali Sověti FBI, aby jim pomohla unést nějakého emigranta zpět. Neuvěřitelné. Nejde jen o to, co to ukazuje o americkém politickém systému, kdy jsou tajné služby úkolovány z ciziny. Jde i to, že česká BIS není nic jiného než místní pobočka FBI. Takže až se nějakému šejkovi nebude líbit něco v České republice… Ukazuje to také druhou stránku dubajského emirátu. Za slupkou přepychu a moderní architektury nadále přetrvává středověký režim, kde jsou lidé vězněni a možná i mučeni a zabíjeni kvůli porušování absurdních středověkých předpisů a kde svoboda nic neznamená.

FBI pomáhala unést princeznu Latífu zpátky do zlaté klece v Dubaji

Brexit a migrace (8. 7. 2021)

Do Velké Británie přichází víc ilegálních migrantů než před brexitem.

Bravo Babiš! (8. 7. 2021)

Andrej Babiš bravurně: “„Viktor Orbán říká, že chce ochránit děti a jejich rodiče. Rodiče mají právo vychovávat děti. Ne nějaká neziskovka, která přijde do mateřské školky. Bude tam dětem vykládat, jestli jsou holka nebo kluk.” Samozřejmě je to proto, že je před volbami. Pak zase převládnou genderoví fanatici z Rady vlády pro rovnost mužů a žen. Ale buďme vděční i za těch pár měsíců.

Babiš: Výzva proti Orbánovi je canc nadiktovaný Evropou

Pryč s fyzikálními zákony! (8. 7. 2021)

Tak mi dnes jedna čtenářka napsala na facebook, že tajná globální elita nám brání využívat “volnou energii”. A lajky už jedou! Bude to nejpopulárnější poznámka dne. Přitom jsme všichni měli na základní školy fyziku a všichni jsme se učili zákon zachování energie. Ale kdo by si to ještě pamatoval!

Obávám že, protiočkovací hnutí prochází obvyklým cyklem radikalizace. Nejdříve se bojovalo proti konkrétní vakcíně, potom proti všem vakcínám, potom proti celé moderní medicíně a teď už běží vzpoura proti fyzikálním zákonům. Dav se navzájem ujišťuje v přesvědčení, že přírodní zákony neexistují – to se nám jen tajná židovská skupina snaží cosi namluvit, aby nás mohla ovládnout. Zní to heroicky, ale liberální demokraté už mají náskok. Ti už vědí několik let, že přírodní zákony jsou bělošskou šovinistickou rasistickou záležitostí.

Obě skupiny se budou vyvíjet stejným způsobem. Budou se radikalizovat, tím dojde k početnímu zmenšení, to napomůže další radikalizaci, bude se zostřovat společenská kontrola a represe vůči odpadlíkům…až zůstane směšná sekta. Mezitím na tom pár podvodníků vydělá a pár stárnoucích žen si vylepší sebevědomí, protože jim jejich podřízení budou lichotit, jak jsou úžasně sexy. Jenže liberální demokraté si tím cyklem projdou v luxusním prostředí vyfutrovaném spoustou stáních a korporátních peněz. To se týká i antiočkovacích biomatek z nóbl rodin. Chudým bojovníkům proti očkování zůstanou jen frustrace a v pár případech zničené životy.

Překvapivě spokojení Američané (8. 7. 2021)

Vývoj veřejného mínění v USA je pro mnohé (včetně mě) šokující. Mohli bychom čekat, že po tom všem, co se odehrává, bude prezident rozpadající se země pohrdán a nenáviděn. I s ohledem na to, že už nedokáže skrývat příznaky demence. Omyl! Biden se těší větší oblibě, než kdy Trump. Kdyby dnes byly volby znova, vyhrál by pohodlně i bez podvodů. Američané jsou nejméně pesimističtí za posledních víc než 10 let. A Demokraté mohou počítat s dalšími volebními vítězstvími. Dokonce i dlouhodobě nenáviděná Nancy Pelosi je nenáviděná méně než kdykoliv dřív.  Klesá počet těch, kdo minulé volby pokládají za zfalšované (přestože mezitím byla některá obvinění z podvodů potvrzena a naopak bylo vyvráceno tvrzení, že by Donald Trump vyvíjel nátlak na volební úředníky).

Co se stalo? Přikládám to dvěma faktorům.

Za prvé. Amerika se vzpamatovává z epidemie. Očkování zabralo, jeden region za druhým rozvolňuje a během prvního pololetí našly práci víc než tři miliony lidí. Když máte novou práci, vidíte své perspektivy optimisticky, díváte se lépe na celý svět, a jste laskavější i k vládě.

Za druhé. Po letech studené občanské války je konečně dobojováno. Konflikt má jasného vítěze a lidé jsou rádi, protože doufají, že už bude klid. Obávám se, že se šeredně mýlí.

Přehledy výzkumů mínění na RealClearPolitics

Co přijde po soukromí (8. 7. 2021)

Když mi před mnoha lety jeden můj kamarád ajťák vyprávěl svou vizi světa bez soukromí, měl jsem ho za blázna. Tvrdil, že od objevu určitých počítačových technologií je prostě nemožné uchránit informace před prozrazením. V principu tedy bude platit, že každý je schopen koupit jakoukoliv informaci o komkoliv. Lidé přestanou chránit své soukromí, protože to bude stejně marné. Zvyknou si na to. A protože na každého bude něco existovat, tak se to tak nějak vyrovná.

Jenže ten kamarád asi blázen nebyl, a já s hrůzou pozoruji, jak se to naplňuje. Lidé, kteří zbohatli rozkrádačkami, se to nenamáhají skrývat. Mít milenku či milence je teď “polyamorie” a je to důvod k hrdosti. Celebrity pyšně vypráví o svých psychických problémech. Sexuální úchylky, které se dřív skrývaly, jsou dokonce vstupenkou do lepší společnosti. I americká vláda přiznává, že nedokáže uchránit svá vlastní data (před pár lety si nechala ukrást databázi otisků prstů všech státních zaměstnanců), všechny velké společnosti už přiznaly nějaké úniky (před pár týdny Facebook). To znamená, že všechna ta ukradená data jsou ke koupi na černém trhu. A teď se ukázalo, že výrobce genetických testů v tichosti shromažďuje a analyzuje informace o genech milionů lidí. Je bláhové myslet si, že to ještě jde zastavit.

Možná se opravdu blížíme světu, kde nebude existovat soukromí. Jenže může v takovém světě existovat intimita? Můžou v něm existovat city? Jak to změní lidské jednání a lidskou povahu. Odpovědi neznáme. Rozhodně ale platí, že u každé průlomové technologické změny existuje rozcestí. Ty nové věci mohou být používány ku prospěchu lidí nebo proti nim. Mohou přinést víc svobody nebo víc dohledu a manipulace. O to se bude hrát v příštích desetiletích i kolem nového pohledu na soukromí.

Reuters: China’s gene giant harvests data from millions of women

Radim Valenčík poprvé (7. 7. 2021)

Po Janu Kellerovi, Adamu Votrubovi a Ivo Budilovi přináším dlouhý rozhovor s docentem Radimem Valenčíkem (respektive první část). Mimo jiné o tom, nakolik lze vývoj společnosti odhadovat na základě matematických simulací.

První část rozhovoru s Radimem Valenčíkem

Češi, církev a magoři (7. 7. 2021)

Znáte ty nářky, že Češi jsou nejvíc ateistický národ a jaké problémy prý toho vyplývají. Dá se souhlasit s tím, že kdybychom byli spojeni většinovou náboženskou vírou, řada věcí by byla jednodušší. Ale je těžké z toho vinit národ, když české církve jsou jaké jsou.

Na jedné straně tu máme různé halíky, kterým se křesťanství scvrklo na podporu džihádu. To i případ naprosté většiny nekatolických církví. Na druhé straně konzervativní katolíky, kteří se už ani nenamáhají skrývat, že kdyby měli tu možnost, rádi by obnovili inkvizici a upalování. Církevní restituce jim dodaly neuvěřitelného sebevědomí. Jen úplný šílenec by mohl chtít, aby takoví lidé ovlivňovali školství, kulturu, média nebo dokonce sociální politiku.

A někde mezi tím jsou slušní zbožní lidé, kteří chodí do kostela nebo sboru, modlí se, žijí pokojné životy a snaží se pomáhat ostatním. Jenže na ty nedopadá záře mediálních reflektorů, neprosazují se ani v těch církvích, a nemají dost odvahy zklidnit magory na obou stranách. Což chápu, protože zastánci těch krajních poloh jsou nesmírně agresivní. A když jde o pravou víru, neplatí žádné hranice, zásady ani morální pravidla.

Je to specifická česká záležitost. Dokážete si představit, že by maďarští katolíci horlili pro návrat Habsburků a že by tvrdili, že pravé poslání maďarského národa spočívá v ochotné službě nadnárodnímu panstvu? Dokážete si představit, že by se polští katolíci chlubili, kolik upálili čarodějnic?

Návrat ke křesťanství možná ano. Ale nejdřív bude muset křesťanství projít hlubokou reformou.

O nekonečné schopnosti ignorovat fakta (7. 7. 2021)

Z dnešní poznámky:

Tuhle znáte? Komunisté převzali od kapitalistů bohatou zemi. Prvních 15 let žili z toho, co kapitalisté před nimi vytvořili, a pak se jim všechno zhroutilo. Kapitalisté po nich převzali rozkradenou zpustošenou zemi a postupně ji zase dali dohromady.

V roce 1948 převzali komunisté perfektně opravené továrny s novými stroji, zemi s byty, silnicemi, nemocnicemi a plnými účty. Opravdu to tak bylo?

Do roku 1960 byla v té zemi vysoká životní úroveň. Pak se to zhroutilo (bylo rozkradeno) a v 70. a 80. letech země upadala do bídy. Životní úroveň se prudce snižovala, přestaly se stavět byty, obchody se vyprázdnily, místy začínal propukat hladomor. Opravdu to tak bylo?

Po roce 1989 následovalo 10 let bídy, a potom země začala jít rychle nahoru. Zvedala se úroveň škol, firmy přestaly patřit cizincům, byty se opět staly snadno dostupnými… Opravdu to tak bylo?

O nekonečné schopnosti ignorovat fakta

Zadání pro kreativce (7. 7. 2021)

Pan poslanec právě vyhlásil soutěž o nejvtipnější nápis.

Připomínám, že “jsem kotot” je sice možná pravdivé, ale není to moc vtipné. Chce to něco lepšího.

Oběti, které nesmí být připomínány (7. 7. 2021)

Víte, že předsudečná nenávist zahrnuje i zveřejňování fotografií, jmen a příběhů obětí džihádu? Aspoň to tvrdí německá policie. Tak do toho.

O pirátské stagnaci a Babišově návratu (6. 7. 2021)

Výzkumy veřejného mínění ukazují stagnaci a opatrný pokles Pirátů i Demobloku. Někteří se radují, že konečně proniklo na veřejnost, co jsou Piráti zač. Obávám se ale, že jejich voliči to dobře vědí a vůbec jim to nevadí. Ve skutečnosti se děje to, že stoupá podpora ANO, jakožto hlavní strany odpovědné za zvládání epidemie. Očkování se daří, země se vrací k normálnímu životu. Teď bude záležet na tom, jestli se trend udrží.

Úspěch Pirátů teď závisí na antiočkovacím hnutím. Čím méně očkovaných, tím jistější je, že Bartoš bude premiérem.

O nejbohatším ničemovi (6. 7. 2021)

Šéf Amazonu Jeff Bezos končí. Možná jde do důchodu, možná si bude hrát s jiným podnikáním, možná rozběhne nějakou další radikálně neomarxistickou aktivitu. Ať tak nebo tak, v každém případě představoval prototyp odporného bezskrupulózního grázla, který udělal svět horším místem a nahrabal obrovský majetek. Čím se lišil od jiných členů armády podobných grázlů? Měl víc štěstí. To je celé.

Nicméně tak to v životě prostě chodí a není žádný důvod, proč bychom si kvůli tomu měli kazit náladu. Vždycky a ve všech dobách byli takoví lidé. To odporné teprve přijde. Uvidíme dav ponížených patolízalů, kteří budou generovat texty o Bezosově genialitě ae jeho ušlechtilém charakteru. Nic za to nedostanou, ale budou mít pocit, že se tím sebeponižováním stávají vznešenějšími. A taky se navzájem ujistí, že označit ničemu za ničemu je “komunistické.”

O hrdosti husitského národa (6. 7. 2021)

Připomínka výročí upálení mistra Jana Husa je takovým rozpačitým svátkem. Vždycky je podivné připomínat vlastní porážku. Raději bych slavil 14. července – výročí bitvy na Vítkově.

Ostatně, Jan Hus by byl jen jednou z mnoha obětí tehdejšího příšerného režimu, kdyby jeho smrt neodstartovala nejslavnější etapu českých dějin. Je dobré připomínat, že husitství nepřineslo jen úžasné válečnické výkony, ale také přelomové technologické i organizační inovace a takovou míru demokracie, jaká byla do té míry v křesťanském světě naprosto nemyslitelná.

Dnes se samozřejmě vyžaduje, aby vzorný euroobčan politicky-korektně opakoval, že husité byli jen zločinecká banda (jak jinak, jako všichni Češi), nicméně to nemůže velikost té doby zastřít ani po těch staletích. “Poprvé ve středověké evropské historii účelem nemělo být plnění poddanských povinností vůči feudálnímu pánovi, ale pomoc a obrana země,” píše na Zbrojnici Tomáš Gawron. “Sebelépe obrněný urostlý rytíř, který zasvětil celý život výcviku a boji, najednou mohl padnout rukou drobné vesničanky, co se sotva před pár dny naučila střílet ze své nové zbraně.

Pistole v ruce vesnické dívky a puška na stěně dělníkovy chatrče – bez toho není skutečné demokracie.

Unikátní české výročí: 600 let civilního držení palných zbraní

Znovu o tržních komsomolcích (5. 7. 2021)

Před pár dny jsem položil otázku, jak dlouho bude trvat, než proti rodinám postiženým tornádem vystartují tržní komsomolci. Objevili se na facebooku už včera, když schvalovali to, že se exekutoři pokoušejí postiženým sebrat peníze z pojistky i dobrovolné dary. Skutečná tržní svoboda přece spočívá v tom, že finanční skupiny budou vršit zisky a lidé budou spát pod mostem. Dobře jim tak! Nemají být chudí! Měli si při privatizaci v 90. letech taky přilepšit.

Všimněte si, že nezamýšleně kooperují svě skupiny lidí. Ti, kdo na tom vydělávají (ti moc nemluví) a tržní komsomolci, kteří naplňují veřejný prostor ideologií, podle níž je to prospěšné (ti dělají jen špinavou práci za někoho).

Přitom pohled normálního zdravého rozumu je jasný. Co ještě potřebujeme vědět, aby bylo naprosto zřetelné, že exekutorům má být s okamžitou platností zakázána další činnost a dluhy mají být odpuštěny (na úkor věřitelů).

Až 300 rodin z poničených obcí může přijít o peníze ze sbírek, kvůli exekuci

A ještě jednou tržní komsomolci. Stará známá kombinace závistivosti a psychopatické touhy “trestat” chudé lidi za chudobu. Všimněte si, že ekonomům nevadí desítky miliard utracené za naprosto zbytečné zbraňové systémy. Nevadí jim desítky miliard rozkradené v rámci “podpory vědy a výzkumu.” Ale pomoci chalupníkovi nebo dát důchodci slevu na jízdné, to je pro státní finance zničující.

5. 7. 2021

Půl roku po Bidenově nástupu je dobré připomenout starší rozhovor s Ann Coulter, která kdysi objevila Donalda Trumpa pro americkou pravici. V rozhovoru se – mimo jiné – zabývá tím, o jaké lidi se Donald Trump opíral. Vlastně neřešil ideologii a neměl pocit, že by v týmu potřeboval lidi se stejnými názory a stejným ideovým zápalem. Místo toho stavěl na příbuzenských vztazích. Klíčová místa tedy svěřila své dceři a jejímu manželovi – což byli celý život voliči Demokratické strany a přesvědčení zastánci multikulturalismu. Pro Donalda Trumpa udělali, co bylo v jejich silách (bylo to i v jejich zájmu). Ale od takových lidí nemůžete čekat úder na jádro systému. Příliš dlouho se učili s tím systémem sympatizovat. Nejspíš si ani nebyli schopni připustit, že probíhá studená občanská válka se vším všudy a že systém je proti nim. Možná proto to nepochopil (a dodnes asi nechápe) Donald Trump.

Rozhovor s Ann Coulter

4. 7. 2021

Obávám se, že vláda se v epidemiologické strategii dopouští stejné chyby, která se tak ničivě projevuje v celé sociální politice. Snaží se chránit neočkované, zavírá zemi, tím přenáší náklady jejich špatného rozhodnutí na ostatní, a zároveň je povzbuzuje v tom, aby se neočkovali. Kruh se uzavírá.

Účinnější by bylo provést pravý opak. Plně rozvolnit, nechat virus šířit a ono se ukáže, kdo z odmítačů má jak pevné nervy. Můžete to odhadnout na základě předchozích výzkumů. Tvrdé jádro antiočkovačů nepředstavuje více než desetinu populace. Ostatní se naočkovat nechají, když uvidí, že případů přibývá, a do nemocnic jsou přiváděni další lidé.

Ano, existuje určité riziko, že si virus sáhne i mezi očkované. Ale budou to jen pár jednotlivých případů. Těm by se zdravotnictví mohlo věnovat přednostně.

Ta zásada by měla platit obecně. Pomáhat těm, kdo o to stojí. Odepírat pomoc těm, kdo odmítají spolupracovat.

4. 7. 2021

Mladí Američané slaví státní svátek své země tím, že vykřikují, že ji nenávidí, a že by se chtěli vzdát státního občanství. Čeští Piráti a jim podobní zatím mezitím vyhlašují bezmeznou věrnost Spojeným státům. Obě skupiny si připadají stejně revolučně a vznešeně.

Proč většina mladých Američanů nenávidí svou zemi? Ano, je to projev šílenství, ale když je šílenství kolektivní, vždy je za tím nějaká racionalita. Mladí Američané nenávidí svou zemi, protože jim ta země nedokáže nabídnout budoucnost. Leda tak krátkodobé iluze o cestě na vrchol, dluhy, deprese a pochybné privilegium být semlet v korporátním mlýnku na zisky. Ztratit veškerou sebeúctu, a nakonec být stejně odkopnut. Konzervativci pro ně v takové situaci nemají jinou odpověď než “Nebuďte rozmazlení! Držte hubu!” Ona jim anticivilizační strana nenabízí o nic víc, ale tam iluze ještě funguje.

Georgetown U. Students Celebrate the Fourth of July by Slamming America

4. 7. 2021

Ztráta maskulinity je nepochybně průšvih. Pro lidi je mnohem těžší mít normální vztahy, ale především je to průšvih bezpečností. Ze společností a národů, jejichž muži ztratili svou maskulinitu, se stává lovná zvěř. “Po celé Evropě jsou bílé ženy evropského etnického původu, francouzské, německé, dánské, švédské, otevřeně znásilňovány na veřejnosti privilegovanými barevnými lidmi, které vítají spodiny jako Merkelová, zkorumpované francouzské vlády, koupení a placení Italové, hloupí Britové a běloši jen odvrátili zrak a šli dál. Feminismus nejenže zbavil muže jakéhokoli pocitu závazku vůči jejich ženám, ale k smrti se bojí, že budou zatčeni za urážku barevné osoby zásahem do jejich znásilnění bílé ženy. Ve Skandinávii se ženy nejen bojí opustit své domovy, ale bojí se oznámit své znásilnění, protože policie by je mohla obvinit z trestného činu z nenávisti kvůli údajnému znásilnění chráněnou barevnou osobou,” píše Iben Thralmová. Však oni v Číně dobře vědí, proč vláda podporuje programy na posílení maskulinity čínských mužů.

Je ale dobré také vědět, že to má dvě stránky. Příliš maskulinní muži jsou agresivní, občas nezvladatelní, občas zbytečně riskují, neuklízí po sobě, házejí ponožky na podlahu… a mají stovky dalších vlastností, které nejsou pro okolí úplně příjemné. A také – jak kdysi uváděl jeden nový novinový titulek “Muži jsou bioignoranti”. Od chlapů nemůžete čekat zdravý životní styl ani nic, co s tím souvisí. Jedí nezdravé tučné věci, cpou do sebe éčka, kašlou na vitamíny – a ještě si z toho dělají legraci.

Feminizace západních mužů

3. 7. 2021

Tak jsem se rozhodl, že pokaždé, když mi na konci měsíce zbyde v peněžence pár stokorun, pošlu je na podporu nějaké dobré vlastenecké akce. Protože na oběti tornáda posílá dost lidí, vybral jsem si klukovský oddíl v Lysé nad Labem. Pracují s kluky, učí je nebojácnosti a sebekázni, a pomáhají jim, aby z nich vyrostli chlapi. Nejsou organizováni ve Skautu, takže nemusí být politicky korektní, a nemusí klukům cpát do hlav gender ani výhody islámu. Ale zase nedostávají dotace. Momentálně potřebují přispět na materiál, aby si mohli sami zrenovovat klubovnu.

Oddíl generála Janouška

2. 7. 2021

Radim Valenčík: Psychický mechanismus “zpracování” fašounů je přitom celkem zřejmý. Nejdřív byli vehnáni do iluze, že koronavirus je jen výmysl a prokouknutím velké lži dojde ke globální osvětě a spáse lidstva. Cítili se jako hrdinové. Pak, když se ukázalo, že prosazováním svých názorů způsobili těžké lidské i ekonomické ztráty, se zapouzdřili ve svých názorech a stali se plně manipulovatelnými. Teď už se stali jen pouhými nástroji globálně organizované destrukce.

Já k tomu doplním, že takový lůzovitý dav je natolik čistě destruktivní, že nemůže být využit dokonce ani pro potřeby strany zla. Ani v případě zmanipulování diktátorem. Adolf Hitler se nedostal k moci tak, že by zmanipuloval dav blbečků, co doufali, že vyřeší hospodářské problémy tím, že vymlátí výlohu židovského obchodníčka. Adolf Hitler se dostal k moci tak, že postavil perfektně disciplinovanou a motivovanou soukromou armádu. Není to tedy tak šíleně nebezpečné. Ale smutné to je, to nepochybně.

Blog Radima Valenčíka

2. 7. 2021

Z jedné zajímavé debaty:

Ministr Zaorálek přednesl strhující řeč o pseudointelektuálech, kteří mluví o pracujících, ale ve skutečnosti obyčejnými lidmi pohrdají. Tvrdě kritizoval intelektuálský pocit nadřazenosti. Kdybyste tu řeč četli na papíře, mysleli byste, že pochází od představitele SPD.

To ale nebylo nic proti ministryni Maláčové. Zejména, když Ilona Švihlíková prohlásila za naprosto nepřijatelné, aby byly disentní názory umlčovány tím, že jsou mluvčí označováni za xenofoby, fašisty a extrémisty. Maláčová reagovala tím, že jí to prý taky „strašně vadí“. Člověk by skoro čekal, že se omluví všem, kdo byli s její podporou vyštípáni za to, že nejsou dost genderově korektní. Že požádá kolegu Hamáčka, aby přestal blbnout s tou předsudečnou nenávistí. A že až Hamplovi zase zakážou besedu, půjčí mu zasedačku na ministerstvu.

Nejzajímavější je na tom ta snadnost. Žádný nátlak. Žádné vyhrožování. Žádné úkolování tajnými společenstvy. Stačí pár minut v jiném prostředí. Mozek vycvičený k dokonalé flexibilitě dokáže bleskově odpovídat na otázky typu: Co se ode mě očekává? Co mám říkat? Co si mám myslet? A zasahuje to i emoce.

Co ukázal experiment na Maláčové a Zaorálkovi

1. 7. 2021

Fyzické napadení profesora Flégra je hnus, naprostý hnus. Takové věci dělá chátra, žádný vlastenec by se k ničemu podobného nepropůjčil.

To nemá nic společného s tím, jestli se souhlasíme nebo nesouhlasíme s jeho závěry. Já ho pokládám za typického asperga – skvělá vědecká výkonnost a naprosto příšerné společenské názory a společenské vystupování (což on nejspíš není schopen si uvědomit). Ale můžete mít na něj naprosto jiný názor. To je v pořádku. Fyzické napadání v pořádku není.

Mimochodem, všimněte si, že tihle ubožáci se specializují na napadání lidí, na kterých je vidět, že moc necvičí. Předtím Jakl, teď Flégr. To není o názorech. To je o ubožáctví.

Doplnění: Někteří komentovali předchozí poznámku, že Flégr je magor. O.K., to je legitimní názor. Jiní tvrdili, že k žádnému napadení nejspíš nedošlo. O.K. I to je téma k debatě. Ještě jiní ale psali, že přepadání profesorů biologie je správné, pokud ve svých výzkumech dospívají k nepohodlným závěrům. S těmi posledními se už nenamáhám diskutovat. Na svém facebookovém profilu je jenom bloku. A bylo jich několik desítek!

Jsem proti jejich trestnímu stíhání. Svoboda projevu má být posvátná. Ale uplatńuji své právo vybírat si, komu budu věnovat čas.

1. 7. 2021

Chorvatsko mění podmínky. Vstup jen s covid pasem nebo jiným potvrzením. Někteří možná konečně zjistí, že pořád ještě existují Slapy, Lipno a Mácháč. Pro vlastence by mělo být samozřejmé, že své peníze utrácí doma, u českých hoteliérů a hospodských.

1. 7. 2021

Dobrý stratég si vybírá čas a místo střetnutí. A Viktor Orbán je dobrý stratég. Usoudil, že je správný okamžik na přímou konfrontaci, a má ji. Kdyby šlo jen o sexuální výchovu, mohl to prosadit nějakou nenápadnou vyhláškou. Proti němu stojí politicky korektní úředníci a politici, neschopní jakéhokoliv koncepčního myšlení. Reagují naprosto mechanicky a předvídatelně. Viktor Orbán si je vychutnává.

Ti lidé zjišťují, že vlastně nemohou dělat nic. Napadnout Maďarsko vojensky? S těmi posledními pěti tanky, co jsou v Německu funkční? Zastavit dotace? Vždyť by to poškodilo především úzkou vrstvu maďarských kolaborantů. Mohou tak nanejvýš osvětlovat stadiony a běhat s transparenty. I když mají samozřejmě v záloze ještě jedno velmi tvrdé opatření. Mohou nechat vyrobit protimaďarská mávátka.

Skutečnými poraženými jsou ale Orbánovi odpůrci v Maďarsku. Celá ta záležitost naplno odkrývá, že nestojí na straně maďarského lidu, nýbrž na straně jeho nepřátel. Že jsou pátou kolonou. A ještě něco, všimněte si, jak reagovaly nadnárodní korporace.

Rozhovor na Parlamentních listech